Yamandagi Mukalla shahrining Al-Kud mahallasida quyosh va namlik ostida sog'liqni saqlash xodimlari turg'un suv havzalarini tekshirib, chivin lichinkalarini qidirmoqda. Bu yerda deng isitmasi epidemiyasi avj olgan.
Milliy bezgakka qarshi kurash dasturi xodimi Salem bin Shabz aytishicha, ular chivinlarni yo'q qilish kampaniyalarini ikki oy oldin o'tkazgan bo'lsalar ham, ko'plab naslchilik joylari saqlanib qolgan. U ochiq suv idishlarida bezgak va deng isitmasi tashuvchi chivin lichinkalari topilganini tasdiqladi.
Aholi bilan hamkorlik qilish qiyin: ko'pchilik uy egalari ertalab uxlayotgan yoki uyda yo'q. Bin Shabzning so'zlariga ko'ra, odamlar ular bilan hamkorlik qilmayapti.
Elektron integratsiyalashgan kasalliklar haqida erta ogohlantirish tizimi ma'lumotlariga ko'ra, 2026-yil 4-yanvardan 18-iyulgacha 7815 shubhali deng isitmasi holati va 33 o'lim qayd etilgan. Eng ko'p zarar ko'rgan viloyat - Hadramaut (2204 holat).
Mukalladagi Ibn Sino kasalxonasi laboratoriya mudiri Muhammad Umerning aytishicha, may oyida epidemiya avjida kasalxonaga bir kunda 60 dan ortiq shubhali deng isitmasi bemori murojaat qilgan. Bemorlarning ko'pi kasalxonaga kechikib, og'ir ahvolda kelgan.
Shabva viloyatidagi NMCP rahbari Muhammad Solih Hadi ta'kidlashicha, deng isitmasiga qarshi kurash moliyalashtirishning cheklanganligi, aholining xabardorligi pastligi va bemorlarning kech murojaat qilishi tufayli qiyinlashmoqda.
Hadramaut universiteti professori Abdulla bin G'outning fikricha, deng isitmasi Yamanda endemik holga kelgan va uni nazorat qilish qiyin, chunki maxsus davolash yoki vaktsina mavjud emas. Iqtisodiy inqiroz va suv tanqisligi ham muammoni yanada og'irlashtirmoqda.

В городе Мукалла, Йемен, под палящим солнцем и в условиях высокой влажности сотрудники здравоохранения обследуют застойные водоемы в поисках личинок комаров в густонаселенном трущобном районе Аль-Куд, где вспыхнула эпидемия лихорадки денге.
Салем бин Шабз, сотрудник Национальной программы борьбы с малярией, сообщил, что, несмотря на проведенные два месяца назад кампании по уничтожению комаров, многие места размножения насекомых сохранились. Он подтвердил обнаружение личинок комаров, переносящих малярию и лихорадку денге, в открытых резервуарах для воды.
Сотрудничество с населением затруднено: многие владельцы домов спят утром или отсутствуют. По словам бин Шабза, люди не сотрудничают с ними.
Согласно данным Электронной интегрированной системы раннего предупреждения о болезнях, с 4 января по 18 июля 2026 года зарегистрировано 7815 подозрительных случаев лихорадки денге и 33 смерти. Наиболее пострадавшая провинция — Хадрамаут (2204 случая).
Заведующий лабораторией государственной больницы Ибн Сина в Мукалле Мухаммед Омер рассказал, что в пик эпидемии в мае больница принимала более 60 подозрительных случаев в день. Многие пациенты поступали в критическом состоянии из-за позднего обращения.
Глава офиса НПБМ в провинции Шабва Мухаммед Салим Хади отметил, что борьба с лихорадкой денге затруднена из-за ограниченного финансирования, низкой осведомленности населения и позднего обращения пациентов.
Профессор Университета Хадрамаут Абдулла бин Гут считает, что лихорадка денге стала эндемичной в Йемене, и ее трудно контролировать из-за отсутствия специфического лечения и вакцины. Экономический кризис и нехватка воды усугубляют проблему.