Hindiston poytaxti Nyu-Dehlidagi Jantar Mantar va unga tutash Parlament ko‘chasida yarim tunda sukunat hukm surdi. Bunga sabab – Cockroach Janta Party (CJP) harakati ta’lim vaziri Dharmendra Pradhanning iste’fosidan so‘ng norozilik namoyishlarini to‘xtatgani.
Minglab talaba va yosh namoyishchilar Hindiston parlamentiga yaqin hududni egallab, ta’lim islohotlarini talab qilishgan edi. Bu Bosh vazir Narendra Modi o‘ng qanot hukumatiga qarshi eng katta sinovlardan biri bo‘ldi. Tahlilchilarning fikricha, Pradhanning iste’fosi Bharatiya Janata partiyasi (BJP) boshchiligidagi hukumat uchun jiddiy zarba bo‘lib, Modining kuchli rahbar obraxiga putur yetkazdi.
Ko‘chalar bo‘shagach, hokimiyat vakillari bo‘yoq va chelaklar bilan Jantar Mantar atrofidagi devorlardan norozilik izlarini tozalashga kirishdi. CJP asoschisi Abhijeet Dipke shanba kuni so‘nggi nutqida: “Bu oxiri emas. Tez orada yana uchrashamiz”, dedi.
Noroziliklarning asosiy talablari – ta’lim vazirining iste’fosi va imtihonlardagi muammolar tufayli o‘z joniga qasd qilgan talabalar oilalariga tovon to‘lash edi. Hukumat qoidalar bo‘yicha “maksimal mumkin bo‘lgan” tovon to‘lashga rozi bo‘ldi. Namoyishchilar har bir oilaga 10 million rupiy (taxminan 105 000 dollar) talab qilmoqda.
20 iyul kuni politsiya parlamentga yurish qilgan namoyishchilarni tarqatib, 100 dan ortiq kishini jarohatlaganidan so‘ng, CJP harakati butun mamlakat bo‘ylab qo‘llab-quvvatlandi. Harakat qo‘shimcha talablar qo‘ydi: namoyishchilarga qarshi jinoiy ishlarni to‘xtatish va politsiyadan uzr so‘rash. Hukumat BJP boshqaruvidagi shtatlarda jinoiy ishlar qo‘zg‘atilmasligiga va’da berdi, biroq Sharqiy Hindistondagi bir qancha BJP shtatlarida hibslar davom etmoqda.
CJP kelajakdagi rejalari haqida aniq javob bermayapti. Tahlilchilar Dipkening Dalit (tarixan kamsitilgan kasta) vakili ekaniga e’tibor qaratmoqda. Harakat saylov siyosatiga kirishishni xohlayotgani noma’lum. CJP a’zosi Sudhir Sangwan: “Biz dam olib, keyingi qadamlarni rejalashtirmoqdamiz. Harakatni oddiy xalq orasiga olib chiqmoqchimiz”, dedi.
Muxolifat yetakchisi Rahul Gandi Modi hukumatini talabalarga nisbatan kuch ishlatgani uchun uzr so‘rashga chaqirdi. Uy ishlari vaziri Amit Shohning iste’fosi ham talab qilinmoqda. Sotsialistik partiyadan Akhilesh Yadav Pradhan iste’fosini “yangi avlodning katta g‘alabasi” deb atadi.

В полночь на Джантар-Мантар и прилегающей улице Парламент в центре Нью-Дели воцарилась тишина после того, как партия «Кокроач Джанта» (CJP) прекратила акцию протеста в связи с отставкой министра образования Дхармендры Прадхана.
Тысячи студентов и молодых протестующих заняли территорию возле парламента Индии, требуя реформы образования, что стало одним из самых серьезных вызовов для правого правительства премьер-министра Нарендры Моди. Аналитики отмечают, что отставка Прадхана нанесла серьезный удар по правительству Бхаратия Джаната парти (BJP) и подорвала образ Моди как сильного лидера.
После того как улицы опустели, власти приступили к закрашиванию следов протеста на стенах вокруг Джантар-Мантар. Основатель CJP Абхиджит Дипке заявил: «Это не конец. Мы скоро встретимся снова».
Ключевыми требованиями протестующих были отставка Прадхана и компенсация семьям студентов, покончивших с собой из-за утечек экзаменов и отмен тестов. Правительство согласилось выплатить «максимально возможную» компенсацию. Протестующие требовали по 10 миллионов рупий (около 105 000 долларов) каждой из примерно 20 семей.
После разгона протестующих 20 июля, когда полиция ранила более 100 человек, движение CJP получило поддержку по всей стране. Движение выдвинуло дополнительные требования: прекращение уголовных дел против участников и извинения со стороны полиции. Власти пообещали не преследовать протестующих в штатах, управляемых BJP, но аресты продолжаются в восточных штатах.
CJP пока не определился с будущим планом. Аналитики отмечают, что Дипке является далитом (бывшие «неприкасаемые»), что может сыграть важную роль. Представители движения заявляют, что хотят сосредоточиться на одной проблеме за раз и выйти на низовой уровень.
Лидер оппозиции Рахул Ганди призвал правительство извиниться за применение силы против студентов. Оппозиция также требует отставки министра внутренних дел Амита Шаха. Ахилеш Ядав из партии «Самаджвади» назвал отставку Прадхана «большой победой нового поколения».