Yaponiyaning janubi-g‘arbiy qismida sodir bo‘lgan 7,1 magnitudali kuchli zilzila oqibatida Kumamoto prefekturasidagi Aeon savdo markazining ikkinchi qavati qulab tushdi. Yong‘in xizmati xabariga ko‘ra, ko‘plab odamlar vayronalar ostida qolgan.
Zilzila mahalliy vaqt bilan soat 16:27 da (GMT 07:27) Kyushu orolida ro‘y berdi. 150 mingdan ortiq aholi evakuatsiya qilinishi kerak bo‘ldi. Dastlabki sunami ogohlantirishi bir soat ichida bekor qilindi.
NHK telekanali ko‘rsatgan kadrlarda yorilgan yo‘llar va ko‘priklar, bir nechta binolarda yong‘in sodir bo‘lgani aks etgan. Bosh vazir Sanae Takaichi jarohatlanganlar va mulkiy zarar miqdorini baholash davom etayotganini ma’lum qildi. Kamida 10 kishi keksalar uyida, 50 kishi esa shifoxonada davolanmoqda.
Poyezdlar harakati to‘xtatilgan, minglab uylarda elektr energiyasi uzilgan. Vazirlar Mahkamasi kotibi Minoru Kihara favqulodda xizmatlar, shu jumladan o‘zini-o‘zi mudofaa kuchlari, yong‘in xizmati va qirg‘oq qo‘riqlash xizmati safarbar etilganini aytdi.

В результате сильного землетрясения магнитудой 7,1 на юго-западе Японии обрушился второй этаж торгового центра Aeon Mall в префектуре Кумамото. Пожарная служба сообщила, что под завалами осталось много людей.
Землетрясение произошло на острове Кюсю в 16:27 по местному времени (07:27 GMT). Более 150 тысяч человек были эвакуированы. Краткосрочное предупреждение о цунами было снято в течение часа.
Телеканал NHK показал кадры треснувших дорог и мостов, а также горящих зданий. Премьер-министр Санаэ Такаити заявила, что продолжается оценка числа пострадавших и ущерба. Около 10 человек пострадали в доме престарелых, не менее 50 госпитализированы.
Движение поездов приостановлено, тысячи домов остались без электричества. Генеральный секретарь кабинета министров Минору Кихара сообщил о развертывании сил самообороны, пожарных и береговой охраны.
Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) заявило, что землетрясение не повлияло на безопасность АЭС Сендай, расположенной в 100 км от эпицентра, и станция продолжает работу.