Myanma parlamenti onlayn firibgarlikka qarshi kurash to‘g‘risidagi qonunni qabul qildi. Unga ko‘ra, skam-markazlarda majburiy mehnatdan foydalanganlik uchun o‘lim jazosi qo‘llanilishi mumkin. Bu haqda Bloomberg axborot agentligi xabar berdi.
Yangi qonunga ko‘ra, odamlarni onlayn firibgarlikka majburlash maqsadida zo‘ravonlik qilish, qiynoqqa solish va noqonuniy ushlab turish uchun 10 yildan umrbod ozodlikdan mahrum qilishgacha bo‘lgan jazo belgilangan. Agar jabrlanuvchilar vafot etsa, o‘lim jazosi qo‘llaniladi.
Ushbu qonun Myanmaning harbiy xuntaning sobiq rahbari Min Aun Xlayn boshchiligidagi yangi hukumati qabul qilgan birinchi qonunchilik hujjati bo‘ldi. Min Aun Xlayn 2021-yilda harbiy to‘ntarishga boshchilik qilgan, uning natijasida Aun San Su Chji boshchiligidagi saylangan hukumat ag‘darilgan va hozirgacha davom etayotgan fuqarolar urushi boshlangan edi.
Aprel oyida Min Aun Xlayn qat’iy cheklovlar sharoitida o‘tkazilgan saylovlardan so‘ng fuqaroviy prezident lavozimini egalladi. Yangi qonun hukumatning harbiy to‘ntarishdan keyingi xalqaro yakkalanishni yengib o‘tish uchun transmilliy xavfsizlik bilan bog‘liq muammolardan foydalanishga bo‘lgan urinishi sifatida baholanmoqda.
Biroq mamlakat hududlarining katta qismi hamon o‘zaro urush olib borayotgan qurolli guruhlar nazoratida qolayotgani sababli qonun ijrosini ta’minlash choralari cheklangan bo‘lishi mumkin, deb yozadi Bloomberg.
Myanma hukumati ma’lumotlariga ko‘ra, iyun oyi oxiri holatiga mamlakatga noqonuniy kirib kelgan 14,7 ming nafar xorijlik ushlangan. Shuningdek, asosiy chegara hududlarida noqonuniy qimor o‘yinlari va firibgarlik operatsiyalari uchun foydalanilgan barcha 77 ta bino buzib tashlangani ma’lum qilingan.
Bloomberg qayd etishicha, pandemiya boshlanganidan buyon onlayn firibgarlik tarmoqlari Janubi-Sharqiy Osiyoda keng tarqalib, Myanma, Kambodja va Laosni butun dunyodagi jabrlanuvchilarni nishonga oluvchi transmilliy jinoiy sindikatlar markazlariga aylantirdi.
BMT hisob-kitoblariga ko‘ra, 2025-yilda Sharqiy Osiyo, Janubi-Sharqiy Osiyo, Avstraliya va Yangi Zelandiyada firibgarlik oqibatidagi yillik yo‘qotishlar 88,3 mlrd dollardan 114,1 mlrd dollargacha bo‘lgan.

Парламент Мьянмы принял закон о борьбе с онлайн-мошенничеством, предусматривающий смертную казнь за использование принудительного труда в скам-центрах. Об этом сообщает Bloomberg.
Согласно новому закону, за насилие, пытки и незаконное удержание людей с целью принуждения к онлайн-мошенничеству предусмотрено наказание от 10 лет до пожизненного заключения. Если жертвы умирают, применяется смертная казнь.
Этот закон стал первым законодательным актом нового правительства Мьянмы во главе с бывшим лидером военной хунты Мин Аун Хлайном. Мин Аун Хлайн возглавил военный переворот в 2021 году, в результате которого было свергнуто избранное правительство Аун Сан Су Чжи и началась продолжающаяся до сих пор гражданская война.
В апреле Мин Аун Хлайн занял пост гражданского президента после выборов, проведенных в условиях жестких ограничений. Принятый закон рассматривается как попытка правительства использовать транснациональные проблемы безопасности для преодоления международной изоляции после переворота.
Однако, как отмечает Bloomberg, меры по обеспечению соблюдения закона, вероятно, будут ограничены, поскольку большая часть территории страны по-прежнему находится под контролем вооруженных группировок, ведущих междоусобные войны.
По данным правительства Мьянмы, по состоянию на конец июня было задержано 14 700 иностранцев, незаконно проникших в страну. Также сообщается, что все 77 зданий, использовавшихся для незаконных азартных игр и мошеннических операций в приграничных районах, были снесены.
Bloomberg отмечает, что с начала пандемии сети онлайн-мошенничества широко распространились в Юго-Восточной Азии, превратив Мьянму, Камбоджу и Лаос в центры транснациональных преступных синдикатов, нацеленных на жертв по всему миру.
По оценкам ООН, к 2025 году ежегодные потери от мошенничества в Восточной Азии, Юго-Восточной Азии, Австралии и Новой Зеландии составят от 88,3 до 114,1 млрд долларов.