️ FIFA Jahon chempionati finalidan so‘ng Ispaniya futbolchilariga hujum qilgan ikki Argentina futbolchisiga nisbatan intizomiy ish ochdi. Shuningdek, Argentina futbol federatsiyasi yarim finalda Angliyani mag‘lub etganidan keyin Folklend orollari haqidagi siyosiy plakatni ko‘rsatgani uchun ayblanmoqda.
️ FIFA tomonidan chorshanba kuni Argentina bo‘yicha ochilgan intizomiy ishlar ro‘yxatiga muxlislarning “kamsituvchi qo‘shiqlari va imo-ishoralari”, finaldan keyin yordamchi murabbiyning taxminiy hujumi va Jahon chempionatidagi “bir nechta o‘yinlarda tomoshabinlar tomonidan narsalarni otish” kiradi.
️ Argentina yarim himoyachisi Leandro Paredes 19-iyul kuni Ispaniyaning 1:0 hisobidagi g‘alabasidan so‘ng o‘yindan keyingi to‘qnashuvlarda uchta hujumda, himoyachi Nahuel Molina ikki hujumda va yordamchi murabbiy Roberto Ayala bir hujumda ayblanmoqda.
️ Molina va Thiago Almada, shuningdek, Ispaniya futbolchisi Gavi bilan birga sportga nomunosib xatti-harakatda ayblanmoqda.
️ Argentina futbolchilari yarim finalda Angliyani 2:1 hisobida mag‘lub etganidan keyin “Las Malvinas son Argentinas” – “Malvinas Argentinaga tegishli” shiori tushirilgan plakatni ko‘targan edi. Argentina Folklend orollarini Islas Malvinas deb ataydi. Ular 1982-yilda Argentinaning o‘sha paytdagi harbiy diktaturasi buyrug‘i bilan bosib olingan va 10 haftalik urush Britaniya g‘alabasi bilan yakunlangan.
️ Britaniya hukumati amaldorlari FIFAni tergov o‘tkazishga chaqirgan va futbol tashkiloti chorshanba kuni rasmiy ayblov “sport tadbirini sportga oid bo‘lmagan namoyishlar uchun ishlatish” ekanligini ma’lum qildi.
️ FIFA barcha ayblangan shaxslarga o‘z pozitsiyasini taqdim etish imkoniyati berilganini va keyin FIFA Intizom qo‘mitasi tegishli qaror chiqarishini aytdi.

️ FIFA возбудила дисциплинарные дела против двух аргентинских футболистов за нападение на испанских игроков сразу после финала чемпионата мира, а также против Аргентинской футбольной ассоциации за демонстрацию политического баннера о Фолклендских островах после победы над Англией в полуфинале турнира.
️ В список дисциплинарных дел, открытых FIFA против Аргентины в среду, также входят «дискриминационные выкрики и жесты» болельщиков, предполагаемое нападение помощника тренера после финала и «бросание предметов зрителями во время нескольких матчей» на чемпионате мира.
️ Полузащитник сборной Аргентины Леандро Паредес обвиняется в трех нападениях в послематчевых стычках после победы Испании со счетом 1:0 19 июля, защитник Науэль Молина — в двух нападениях, а помощник тренера Роберто Айяла — в одном.
️ Молина и Тиаго Альмада также обвиняются в неспортивном поведении, аналогичное обвинение предъявлено испанскому игроку Гави.
️ Аргентинские игроки несли баннер с лозунгом «Las Malvinas son Argentinas» — «Мальвинские острова — аргентинские» — после победы над Англией со счетом 2:1 в полуфинале. Аргентина называет Фолклендские острова Ислас-Мальвинас. Они были захвачены в 1982 году по приказу тогдашней военной диктатуры Аргентины, что спровоцировало 10-недельную войну, выигранную Британией.
️ Представители британского правительства призвали FIFA провести расследование, и футбольная организация заявила в среду, что официальное обвинение заключается в «использовании спортивного мероприятия для демонстраций неспортивного характера».
️ FIFA заявила, что всем обвиняемым была предоставлена возможность изложить свою позицию, после чего Дисциплинарный комитет FIFA вынесет решение в установленном порядке.