AQSh prezidenti Donald Trampning shaxsiy advokatlari Oliy sudga murojaat qilib, yozuvchi E. Jan Kerrollga to‘lanishi kerak bo‘lgan 83,3 million dollarlik tuhmat jarimasini bekor qilishni so‘ramoqda.
Adliya vazirligi vakillari ham shu hafta ichida shunday petitsiya bilan chiqishdi. Ikkala tomon ham Trampning Kerrollga qarshi so‘zlari uning prezidentlik immuniteti doirasiga kirishini ta’kidlamoqda.
Federal advokatlar o‘z arizalarida: “Agar Oliy sud aralashmasa, amaldagi prezident federal lavozimi doirasidagi xatti-harakatlari uchun yuz million dollarga yaqin shaxsiy javobgarlikka tortiladi”, deb yozgan. Ular Westfall qonuniga tayanib, federal xodimlarni ish faoliyati doirasidagi da’volardan himoya qilishni so‘ramoqda.
Trampning shaxsiy advokatlari esa prezidentning Kerroll haqidagi izohlari 2024-yildagi “Tramp AQShga qarshi” ishi bo‘yicha Oliy sud qaroriga kirishi mumkinligini bildirdi. O‘sha qaror prezident immunitetini kengaytirib, “rasmiy harakat” deb hisoblanishi mumkin bo‘lgan barcha ishlarni qamrab olgan edi.
Biroq, bu pretsedent faqat jinoiy ishlarga tegishli bo‘lib, fuqarolik ishlarini o‘z ichiga olmaydi. Shunga qaramay, Tramp advokatlari 2024-yilgi qarorni fuqarolik ishlariga ham tatbiq etishga urinmoqda. Nyu-Yorkdagi 2-chi apellyatsiya sudi esa sentyabr oyida bu yondashuvni rad etgan edi.
Trampning yuridik jamoasi Oliy sudga murojaatida uning so‘zlari prezidentning jamoatchilik va matbuot bilan muloqoti doirasida aytilganini, shuning uchun “rasmiy harakat” hisoblanishi kerakligini ta’kidlamoqda. Shuningdek, ular quyi sudlarni prezident immuniteti masalasini chetlab o‘tishda ayblamoqda.
Kerroll Trampni 1996-yilda do‘kon kiyim almashtirish xonasida zo‘rlaganlikda ayblagan. Tramp bu ayblovlarni rad etib, “Bu ayol mening tipim emas”, degan edi. 2023-yilda birinchi sudlovda Tramp 5 million dollar to‘lashga hukm qilingan bo‘lsa, 2024-yilda ikkinchi sudlov 83,3 million dollar jarima belgilagan.
Oliy sud iyun oyida Trampning 5 million dollarlik jarima ustidan shikoyatini ko‘rib chiqishni rad etgan edi. Endi esa 83,3 million dollarlik ish bo‘yicha qanday qaror qabul qilinishi noma’lum.

Личные адвокаты президента США Дональда Трампа обратились в Верховный суд с просьбой отменить штраф в размере 83,3 миллиона долларов, присужденный присяжными писательнице Э. Джин Кэрролл за клевету.
Отдельно представители Министерства юстиции на этой неделе подали аналогичную петицию, преследуя ту же цель. Обе стороны утверждают, что высказывания Трампа в адрес Кэрролл подпадают под иммунитет его должности.
Федеральные юристы в своих документах заявили: «Без вмешательства этого суда действующий президент столкнется с личной ответственностью почти в сто миллионов долларов за действия, совершенные в рамках его федеральной должности». Они ссылаются на Закон Уэстфолла, который защищает федеральных служащих от определенных гражданских исков.
Адвокаты Трампа, в свою очередь, предположили, что замечания президента о Кэрролл могут подпадать под прецедент, установленный в деле «Трамп против США» в 2024 году. Это решение расширило концепцию президентского иммунитета, включив «предполагаемый иммунитет» для любых действий, которые можно считать «официальными актами» президентства.
Однако прецедент применяется только к уголовному преследованию, а не к гражданским делам, таким как иск Кэрролл. Несмотря на это, адвокаты Трампа пытаются распространить решение 2024 года на гражданские процессы. Второй окружной апелляционный суд Манхэттена отклонил этот подход 8 сентября прошлого года.
Обращаясь в Верховный суд, команда юристов Трампа утверждает, что его заявления о Кэрролл были сделаны в рамках взаимодействия президента с общественностью и журналистами, что делает их «официальными актами». Они также обвиняют нижестоящие суды в уклонении от вопроса президентского иммунитета.
Кэрролл обвиняет Трампа в изнасиловании в 1996 году в универмаге. Трамп отрицает обвинения, заявляя: «Эта женщина не в моем вкусе». В 2023 году присяжные присудили Кэрролл 5 миллионов долларов, а в 2024 году — 83,3 миллиона долларов.
В июне Верховный суд отказался рассматривать апелляцию Трампа на первоначальный штраф в 5 миллионов долларов. Неясно, примет ли суд апелляцию на 83,3 миллиона долларов.