Pokistonning shimoliy qismidagi Karakorum tog‘ tizmasida joylashgan Broad Peak (8047 metr) cho‘qqisiga chiqish paytida qor ko‘chkisi sodir bo‘ldi. Pokiston Alp klubi (ACP) xabariga ko‘ra, mashhur nepallik alpinist Nirmal Purja boshchiligidagi 10 kishilik ekspeditsiya a’zolari bilan aloqa uzilgan.
ACP tomonidan tarqatilgan bayonotda aytilishicha, qor ko‘chkisi haqidagi xabarlar chuqur tashvish uyg‘otmoqda. Ekspeditsiya tarkibida 5 nafar nepallik, 1 nafar pokistonlik, 1 nafar ummonlik, 1 nafar xitoylik, 1 nafar amerikalik va millati noma’lum yana bir chet ellik alpinist bor.
“Butun jamoa bilan qor ko‘chkisidan beri aloqa yo‘q”, deyiladi klub bayonotida. Qutqaruv ishlarini boshlash uchun vertolyot va barcha zarur resurslarni safarbar qilishga harakat qilinmoqda, biroq ob-havo sharoiti va operatsion vaziyat hisobga olinmoqda.
43 yoshli Purja, shuningdek, Nims Dai nomi bilan ham tanilgan, 2018-yilda Britaniya armiyasidan ketganidan so‘ng professional alpinist sifatida faoliyatini boshlagan. U 2019-yil aprel-oktyabr oylarida 14 ta sakkiz minglik cho‘qqini (8000 metrdan yuqori) 6 oy-u 6 kunda zabt etib, o‘sha paytdagi rekordni o‘rnatgan edi.
2021-yilda esa Purja yana 9 nafar nepallik alpinist bilan birgalikda K2 cho‘qqisiga birinchi qishki chiqishni amalga oshirgan. Hozirgi qor ko‘chkisi haqidagi xabarlar butun dunyo alpinistlari va sport muxlislarini xavotirga solmoqda.

В северном Пакистане, в горном массиве Каракорум, произошёл сход лавины на группу альпинистов, совершавших восхождение на вершину Броуд-Пик (8047 метров). По данным Альпийского клуба Пакистана (ACP), связь с экспедицией, которую возглавляет известный непальский альпинист Нирмал Пурджа, потеряна.
«Альпийский клуб Пакистана получил крайне тревожные сообщения о том, что лавина накрыла группу альпинистов на Броуд-Пике в Каракоруме», — говорится в заявлении клуба, опубликованном поздно вечером в четверг. В состав экспедиции входят 10 человек: пятеро из Непала, один из Пакистана, один из Омана, один из Китая, один из США и ещё один иностранец, чьё гражданство не раскрывается.
«Вся команда, по сообщениям, не выходит на связь после схода лавины», — отмечается в заявлении. Клуб подчёркивает, что предпринимаются все возможные усилия для мобилизации вертолётной поддержки и всех доступных спасательных ресурсов, с учётом погодных и оперативных условий.
43-летний Пурджа, также известный как Нимс Дай, с 2018 года, после ухода из британской армии, занимается альпинизмом профессионально. Он установил несколько рекордов, в том числе покорил все 14 восьмитысячников (вершин выше 8000 метров) за 6 месяцев и 6 дней в 2019 году.
В 2021 году Пурджа совершил первое зимнее восхождение на К2 в составе команды из девяти непальских альпинистов. Трагедия на Броуд-Пике вызвала обеспокоенность во всём мировом альпинистском сообществе.