Ispaniyaning Barselona shahri joriy yilning 8-iyulida o'zining issiqlik rekordini yangiladi – havo harorati 40,7 darajaga yetdi. Yevropani qamrab olgan jazirama natijasida Barselona provinsiyasida oy boshidan beri 205 ga yaqin issiqlik bilan bog'liq o'lim qayd etilgan.
Nature Medicine jurnalida o'tgan yili chop etilgan tadqiqotga ko'ra, eng yomon stsenariyda shahar 2015-2099 yillar oralig'ida 246 mingdan ortiq issiqlikdan o'lim holatini kuzatishi mumkin. Bu ko'rsatkich bo'yicha Barselona boshqa Yevropa shaharlarini ortda qoldiradi, sabab esa O'rta yer dengizi iqlimi va shaharning zich joylashuvi hisoblanadi.
Shahar ichida issiqlik xavfi teng taqsimlanmagan. Eski shahar markazidagi El Raval mahallasi eng zaif hudud deb topilgan. Bu yerda aholi zichligi yuqori, daromad past (yillik o'rtacha 15 050 yevro) va yashil maydonlar juda kam. Uylarning ko'pchiligida issiqlik izolyatsiyasi va shamollatish tizimi yo'q, bu esa haroratni yanada oshiradi.
El Raval migrantlar markazi hamdir: aholining 67 foizi chet elda tug'ilgan, asosan Pokiston, Filippin va Hindistondan. Mahalladagi Pokiston ayollari uyushmasi (ACESOP) har juma kuni ayollar uchun yig'ilishlar o'tkazadi. Uyushma asoschisi Huma Jamshid Bashirning aytishicha, ko'pchilik jaziramada qochish uchun 20 daqiqa piyoda yurib, konditsionerli savdo markazlariga yoki plyajga boradi.
40 yoshli pokistonlik muhojir Reena Mazhar eri bilan bir xonada yashaydi, hatto ventilyator ham yo'q. Uning so'zlariga ko'ra, yagona najot – ho'l latta bilan o'zini artish yoki uydan chiqib, nafas oladigan joy izlash.
Shahar hokimiyati 500 ga yaqin iqlim boshpanalarini ochgan, ammo ularning samaradorligi cheklangan. Mutaxassislarning ta'kidlashicha, kechasi bu markazlarning ko'pchiligi yopiq, shuning uchun keksa aholining faqat 15 foizi 10 daqiqalik yurish masofasida bunday boshpanaga ega.
El Ravaldagi ixtiyoriy jamoat bog'i – Agora Juan Andres Benitez – ham yopilish xavfi ostida. 2014-yilda politsiya tomonidan o'ldirilgan shaxs xotirasiga barpo etilgan bu maydon mahalla aholisi uchun nafaqat salqin joy, balki ijtimoiy yordam markazi vazifasini o'tamoqda. Sud 8-oktabrga ko'chirish sanasini belgilagan, bu esa aholini xavotirga solmoqda.

Барселона, Испания – 8 июля город побил свой температурный рекорд, когда столбики термометров поднялись до 40,7°C. Из-за европейской волны жары в провинции Барселона с начала месяца зарегистрировано около 205 смертей, связанных с жарой.
Согласно исследованию, опубликованному в прошлом году в Nature Medicine, в худшем случае к 2099 году в городе может быть зарегистрировано более 246 000 смертей от жары – больше, чем в любом другом европейском городе, в основном из-за средиземноморского расположения и плотной застройки.
Однако внутри самой Барселоны риск смерти от высоких температур распределен неравномерно. Район Эль-Раваль в старом городе признан наиболее уязвимым к жаре, особенно в ночное время. Здесь высокая плотность населения, низкий среднегодовой доход (15 050 евро) и мало зеленых насаждений. Многие дома не имеют теплоизоляции и сквозного проветривания, что усугубляет ситуацию.
Этот район также является одним из миграционных центров города: 67% жителей родились за границей, в основном в Пакистане, на Филиппинах и в Индии. Культурно-образовательная ассоциация пакистанских женщин (ACESOP) каждую пятницу проводит встречи для мигранток. Основательница ассоциации Хума Джамшед Башир рассказала, что многие жители в жару вынуждены ходить за 20 минут в торговые центры с кондиционерами или на пляж, чтобы спастись от духоты.
40-летняя пакистанская мигрантка Реена Мазхар, приехавшая полгода назад, живет с мужем в одной комнате без вентилятора. «Все, что я могу – это обливаться водой, принимать душ или выходить из дома в поисках места, где можно дышать», – говорит она.
Городские власти открыли около 500 «климатических убежищ», но их эффективность ограничена. Как показало исследование, проведенное в 2023 году, ночью только 15% пожилых людей имеют доступ к таким центрам в пределах 10-минутной прогулки, так как многие закрываются после наступления темноты.
В самом Эль-Равале под угрозой закрытия находится общественный сад «Агора Хуан Андрес Бенитес», созданный жителями в 2014 году на месте, где полиция убила человека. Суд назначил дату выселения на 8 октября. Местные жители опасаются, что им больше негде будет укрыться от жары.