Germaniya milliy temir yo'l kompaniyasi Deutsche Bahn (DB) rahbari Evelin Palla kompaniya ichidagi qaror qabul qilish jarayonini tanqid qilib, bu 'uyushgan mas'uliyatsizlik'ga olib kelganini aytdi. Uning so'zlariga ko'ra, markaziy boshqaruv ko'pincha operativ darajada katta qarorlar qabul qiladi, ammo ularni amalga oshirish uchun mas'uliyatni o'z zimmasiga olmaydi.
Palla Welt am Sonntag nashriga bergan intervyusida, shtab-kvartiradagi odamlar qaror qabul qilishadi, lekin ularni joylarda amalga oshirish uchun mas'uliyatni o'z zimmasiga olmaydilar, deb ta'kidladi. 'Ular: 'Men bu qarorni qabul qilmaganman va u men uchun ishlamaydi', deyishadi. Keyin shtab-kvartira: 'Menda operativ mas'uliyat yo'q, bu odamlar qarorni to'g'ri bajarmagan', deydi. Natijada bu 'uyushgan mas'uliyatsizlik'ga o'xshaydi', dedi u.
Palla o'tgan yilning oktyabr oyida kompaniya rahbari etib tayinlanganidan beri ko'p narsa 'isloh qilingan' va 'qisqartirilganini', bir nechta boshqaruv darajalari qisqartirilganini aytdi. Biroq, uning so'zlariga ko'ra, bu Deutsche Bahnni yaxshilamaydi. 'Faqat boshqaruv o'zgarganda, markazlashmagan bo'linmalar mas'uliyatni o'z zimmasiga olib, shu bilan yashaganda ishlar o'zgaradi', dedi u.
U Germaniya temir yo'l tarmog'i '25 yillik tejash tufayli yaroqsiz holga keltirilganini' va sezilarli yaxshilanishlar vaqt talab qilishini aytdi. U DBning 2035-yilda nishonlanadigan 200 yilligiga ishora qilib, 'bu eng yomon kunlar ortda qoladigan yil bo'lishi kerak', dedi.
DBning uzoq masofali poyezdlarining atigi 58,7 foizi yilning birinchi yarmida o'z vaqtida yetib kelgan. Palla bu ko'rsatkichni 'yaxshi emas' deb tan oldi va 'uni yashirishning ma'nosi yo'q' dedi. U uch chorak hollarda kechikish 15 daqiqadan kam bo'lganini qo'shimcha qildi. DB uzoq masofali poyezdni kamida olti daqiqa kechiksa, kechikkan deb hisoblaydi.
Palla bu yil uchun kamida 60 foiz aniqlikni maqsad qilgan va bir nechta boshqaruv lavozimlarini qisqartirish orqali kompaniyani soddalashtirish ustida ishlamoqda. DB shuningdek, asosiy yo'nalishlarni ta'mirlashni boshlagan, chunki u o'z xizmatlarini yaxshilashga intilmoqda.

Глава национальной железнодорожной компании Германии Deutsche Bahn (DB) Эвелин Палла раскритиковала процесс принятия решений внутри компании, назвав его «организованной безответственностью». По её словам, центральное руководство часто принимает крупные решения на оперативном уровне, но не несёт ответственности за их реализацию.
В интервью Welt am Sonntag Палла заявила, что люди в штаб-квартире принимают решения, но не несут ответственности за их выполнение на местах. «Они говорят: "Я не принимал это решение, и оно у меня не работает". Затем штаб-квартира говорит: "У меня нет оперативной ответственности, эти люди на местах не выполнили решение должным образом". В итоге это было похоже на организованную безответственность», — сказала она.
Палла отметила, что с момента вступления в должность в октябре прошлого года многое было «реформировано» и «сокращено», включая несколько уровней управления. Однако, по её словам, это не делает Deutsche Bahn лучше. «Всё изменится только тогда, когда изменится управление, когда децентрализованные подразделения возьмут на себя ответственность и будут с ней жить», — добавила она.
Она также заявила, что железнодорожная сеть Германии была «доведена до ручки 25-летней экономией», и что ощутимые улучшения потребуют времени. Она упомянула 200-летие DB в 2035 году, заявив, что «это должен быть год, когда худшее останется позади».
Только 58,7% дальних поездов Германии прибыли вовремя в первой половине года. Палла признала, что это «нехороший показатель», и «нет смысла его приукрашивать». Она добавила, что в трёх четвертях случаев задержка составила менее 15 минут. DB считает поезд задержанным, если он прибывает как минимум на шесть минут позже.
Палла поставила цель по пунктуальности не менее 60% на этот год и работает над упрощением компании, сократив несколько руководящих должностей. DB также начала капитальный ремонт ключевых линий, стремясь улучшить свои услуги, которые давно подвергаются критике со стороны пассажиров.