Hindistonning Noida shahridagi qurilish maydonchasida 51 yoshli Brijpal Singx har kuni 45 darajadan oshiq jazirama ostida ishlaydi. Kun oxiriga kelib uning yuragi tez uradi, boshi aylanadi va butunlay holdan toyadi. Ammo bir kun ishga chiqmasa, 500-600 rupiya (6-7 dollar) ish haqini yo'qotadi, bu esa Uttar-Pradesh qishlog'ida yashovchi oilasini boqish uchun zarur.
Dehli mintaqasida norasmiy iqtisodiyotda 5 millionga yaqin odam ishlaydi, bu umumiy ishchi kuchining qariyb 80 foizini tashkil qiladi. Iqlim o'zgarishi haroratni oshirar ekan, kunlik maosh oladigan ishchilar oilasini boqish va sog'lig'ini himoya qilish o'rtasida imkonsiz tanlovga duch kelmoqda.
So'nggi o'n yil Hindiston tarixidagi eng issiq davr bo'ldi. Tadqiqotlar shuni ko'rsatadiki, jazirama norasmiy ishchilarga har yili mamlakat yalpi ichki mahsulotining 2 foiziga teng zarar keltirmoqda, bu qariyb 80 milliard dollarni tashkil etadi. People's Courage International tashkilotining tadqiqotchisi Ameena Kidvayning so'zlariga ko'ra, ishchilar bir xil ishni bajarish uchun avvalgidan ko'ra ko'proq soat ishlashga majbur.
Filippinning Quezon shahrida 50 yoshli Aida Tano deyarli yigirma yil tikuvchilik fabrikasida ishlagan. U yerda jazirama, issiqlik chiqaradigan mashinalar va yomon shamollatish tufayli ishlab chiqarish maydoni pechga aylangan edi. "Issiqdan qochishning imkoni yo'q edi", deydi Tano. "Biz shikoyat qildik, lekin rahbariyat chiday olmasangiz, ketishingiz mumkin, dedi."
Issiqlikning iqtisodiy ta'siri ayollarga eng og'ir yetmoqda, chunki ular dunyodagi kambag'allarning ko'p qismini tashkil qiladi. Norasmiy iqtisodiyotdagi ayollar, shuningdek, pullik ishni pullik bo'lmagan parvarish majburiyatlari bilan birlashtirgani uchun nomutanosib yukni o'z zimmalariga oladilar. 36 yoshli Shanti Devi erining ishdagi baxtsiz hodisadan keyin oilaning yagona boquvchisiga aylandi. Issiqlik to'lqinlari paytida maktablar yopilishi va onlayn ta'limga o'tish Devi'ni ishga borish o'rniga to'rt farzandi bilan uyda qolishga majbur qiladi.
Tadqiqotchilar shahar hokimiyatlarining issiqlikka moslashish harakatlari ko'pincha qisqa muddatli choralarga qaratilganini va norasmiy ishchilarning hayotiy haqiqatlarini e'tibordan chetda qoldirishini ta'kidlamoqda. "Iqlim o'zgarishi mavjud tengsizliklarni yanada chuqurlashtiradi, chunki eng kam resurslarga ega bo'lganlar ko'pincha haddan tashqari issiqlikka eng ko'p duchor bo'lishadi", deydi Narvaez. "Oxir-oqibat, charchagan va himoyasiz ishchilar ustidan barqaror shaharlar qurib bo'lmaydi."

Бриджпал Сингх, 51-летний строитель из Нойды, пригорода Дели, ежедневно работает под палящим солнцем, когда температура превышает 45 градусов по Цельсию. К концу смены у него учащается сердцебиение, кружится голова, и он полностью обессилен. Однако пропустить рабочий день он не может, так как потеряет дневной заработок в 500-600 рупий (6-7 долларов), который необходим для содержания семьи в деревне Уттар-Прадеш.
В регионе Дели в неформальной экономике занято около 5 миллионов человек, что составляет примерно 80% всей рабочей силы. По мере изменения климата и роста температур поденные работники, такие как Сингх, сталкиваются с невозможным выбором между обеспечением семей и защитой здоровья.
Последнее десятилетие стало самым теплым в истории Индии. Исследования показывают, что жара наносит неформальным работникам ущерб, эквивалентный 2% ВВП страны ежегодно, что составляет почти 80 миллиардов долларов. По словам Амины Кидваи, ведущего исследователя People's Courage International, потери заработной платы будут только усугубляться по мере роста температур, и работникам приходится тратить больше часов на выполнение той же работы.
В Кесон-Сити, Филиппины, 50-летняя Аида Тано почти два десятилетия работала на швейной фабрике, где из-за жары, работающих машин и плохой вентиляции цех превращался в печь. «Спастись от жары было невозможно, — рассказывает Тано. — Мы жаловались, но руководство говорило: если не можете терпеть, уходите».
Экономические последствия изменения климата сильнее всего бьют по женщинам, поскольку они составляют большинство бедных в мире. Женщины в неформальной экономике несут непропорционально большое бремя, совмещая оплачиваемую работу с неоплачиваемыми обязанностями по уходу. 36-летняя Шанти Деви стала единственной кормилицей семьи после травмы мужа. Во время волн жары закрытие школ и переход на онлайн-обучение вынуждают Деви оставаться дома с четырьмя детьми вместо работы, что усугубляет финансовое положение семьи.
Исследователи отмечают, что меры по адаптации к жаре в городах часто носят краткосрочный характер и игнорируют реалии жизни неформальных работников. «Изменение климата лишь усугубит существующее неравенство, поскольку те, у кого меньше всего ресурсов, чаще всего подвергаются экстремальной жаре», — говорит Нарваес. «В конечном счете, устойчивые города нельзя построить на измотанных и незащищенных работниках».