Al Jazeera jamoasi xabar berishicha, namozxonalar Quddus shimolidagi Qalandiya nazorat punktidan o‘tayotganda qat'iy xavfsizlik tekshiruvidan o‘tkazildi, shahar atrofida Isroil qo‘shinlari kuchli joylashtirilgan edi.
Isroil hokimiyati Ramazon boshida juma namozlariga kirishni kunlik ruxsatnomasi bo‘lgan atigi 10 ming falastinlik namozxonga cheklash qoidalarini joriy qildi – bu odatdagi yillardagi yuz minglab odamlarning kichik qismidir.
Isroil qoidalariga ko‘ra, faqat 55 yoshdan oshgan erkaklar, 50 yosh va undan katta ayollar va qarindoshi bilan birga bo‘lgan 12 yoshgacha bo‘lgan bolalar kirish huquqiga ega.
Ziyoratchilar, shuningdek, G‘arbiy Sohilga qaytayotganda o‘tish joylarida raqamli tasdiqlash tartibini bajarishlari shart.
Cheklovlarga qo‘shimcha ravishda, Isroil hokimiyati yaqinda 280 Quddus aholisini, jumladan diniy arboblarni, jurnalistlarni va ozod qilingan mahbuslarni Al-Aqsa masjidida namoz o‘qishdan taqiqlaganini e'lon qildi.
Ramazon davomida falastinliklarning muqaddas joyga kirishini cheklash harakati keng ko‘lamda falastin hamjamiyatlariga bosim o‘tkazish va ishg‘ol qilingan Sharqiy Quddusning falastin madaniy o‘ziga xosligini yo‘q qilishga urinishning bir qismi sifatida qaralmoqda.
Cheklovlar 2023-yil oktyabr oyida boshlangan G‘azodagi genotsid urushidan keyin yanada kuchaydi.
Cheklovlarga qaramay, masjidda ishtirok etish, avvalgi haftadagi kabi, 10 ming ziyoratchi chegarasidan sezilarli darajada yuqori bo‘ldi, o‘sha paytda Quddusning Islomiy Vaqfi (majmuani boshqaradigan diniy hokimiyat) Ramazonning birinchi juma namozida 80 ming kishi ishtirok etganini aytdi.
Shunga qaramay, ishtirok etishga uringan ko‘plab falastinliklar, jumladan zarur ruxsatnomalari borligini aytgan ba'zilari, Isroil hokimiyati tomonidan qaytarib yuborilgan.
Xevrondan kelgan Najati Oveyda Anadolu agentligiga aytishicha, Isroil askarlari unga ruxsatnomani taqdim etganiga qaramay uni qaytarib yuborgan.
„Ishg‘ol o‘ziga qulayliklar yaratganini da'vo qiladi, lekin tartiblar qat'iy“, dedi u. „Men faqat Al-Aqsada namoz o‘qimoqchiman. Nima uchun men to‘sib qo‘yilayapman?“
Yana bir kishi, 58 yoshli Ali Navas, yangiliklar agentligiga aytishicha, u va uning rafiqasi ishg‘ol qilingan G‘arbiy Sohildagi Nablusdan bir soatdan ko‘proq vaqt davomida sayohat qilgan, ammo uning rafiqasi Qalandiya nazorat punktida ruxsatnomasi bo‘lsa ham qaytarib yuborilgan.

Около 100 тысяч палестинских верующих совершили молитву в комплексе мечети Аль-Акса в оккупированном Восточном Иерусалиме во вторую пятницу священного месяца Рамадан, несмотря на строгие ограничения доступа к святыне, введённые Израилем.
Как сообщила команда Al Jazeera, верующие прошли тщательную проверку безопасности в пятницу при прохождении через контрольно-пропускной пункт Калькилия на оккупированном Западном берегу к северу от Иерусалима, в то время как вокруг города было размещено большое количество израильских сил.
Израильские власти ввели в начале Рамадана правила, ограничивающие доступ на пятничные молитвы всего 10 тысячам палестинских верующих с ежедневными разрешениями – это лишь малая часть сотен тысяч, которые посещают мечеть в обычные годы.
Согласно израильским правилам, вход разрешён только мужчинам старше 55 лет, женщинам от 50 лет и детям до 12 лет в сопровождении родственника.
Посетители также обязаны проходить процедуры цифровой верификации на КПП при возвращении на Западный берег.
Помимо ограничений, израильские власти недавно объявили о запрете для 280 жителей Иерусалима, включая религиозных деятелей, журналистов и освобождённых заключённых, посещать молитвы в мечети Аль-Акса.
Ограничения ещё более усилились с начала геноцидной войны в Газе в октябре 2023 года.
Несмотря на ограничения, посещаемость мечети была значительно выше предполагаемого лимита в 10 тысяч посетителей, как и на предыдущей неделе, когда Исламский вакф Иерусалима, религиозный орган, управляющий комплексом, сообщил, что 80 тысяч человек посетили первые пятничные молитвы Рамадана.
Наджати Овейда, приехавший из Хеврона, рассказал агентству Anadolu, что израильские солдаты развернули его, несмотря на предъявление разрешения.
«Оккупация утверждает, что предоставила облегчения, но процедуры строгие», – сказал он. «Я только хочу помолиться в Аль-Аксе. Почему мне мешают?»
Другой мужчина, 58-летний Али Навас, сообщил агентству, что он и его жена ехали более часа из Наблуса на оккупированном Западном берегу, но его жена была развёрнута на КПП Калькилия, несмотря на наличие у неё разрешения.