Shu bilan birga, AQShning Isroildagi elchixonasi juma kuni ba'zi favqulodda vaziyat bo'lmagan xodimlar va ularning oilalariga mamlakatni tark etishlari mumkinligini bildirdi. AQShning Isroildagi elchisi Mayk Hakkabi xodimlarga "BUGUN" ketishni maslahat bergani xabar qilindi.
Bu voqealar Vashington va Tehron o'rtasida Eronning yadroviy ambitsiyalari ustidan urushning oldini olish uchun so'nggi urinish sifatida qaralgan muzokaralar o'tkazilganidan bir kun o'tgach sodir bo'ldi.
Xitoy, Hindiston va Kanada kabi bir qator boshqa mamlakatlar ham o'z fuqarolariga dushmanliklar istiqbollari tufayli Eronni iloji boricha tezroq tark etishni maslahat berdi.
AQSh va uning ittifoqchilari Eronning yadro quroli ishlab chiqishga intilayotganidan shubhalanmoqda, buni Tehron har doim rad etgan. Prezident Donald Trump Eron o'zining yadro dasturi haqida kelishuvga erishmasa, harbiy harakatlar bilan tahdid qildi.
O'tgan payshanba kuni ikki mamlakat o'rtasida Jenevada bo'lib o'tgan bilvosita muzokaralar "muhim taraqqiyot"ga olib keldi, degan mediator Oman, yaqin kelajakda qo'shimcha muzokaralar o'tkazilishini qo'shdi.

Великобритания временно вывела персонал своего посольства в Тегеране на фоне угрозы ударов США по Ирану, что побудило ряд стран предупредить своих граждан на Ближнем Востоке. Министерство иностранных дел Великобритании заявило, что это "превентивная мера", и посольство в столице Ирана продолжает работать удалённо.
Тем временем посольство США в Израиле в пятницу сообщило некоторым неэкстренным сотрудникам и их семьям, что они могут покинуть страну. Посол США в Израиле Майк Хакаби посоветовал сотрудникам, желающим уехать, сделать это "СЕГОДНЯ", сообщает The New York Times.
Это происходит через день после переговоров между Вашингтоном и Тегераном, которые широко рассматриваются как последняя попытка избежать войны из-за ядерных амбиций Ирана.
Ряд других стран, включая Китай, Индию и Канаду, посоветовали своим гражданам покинуть Иран как можно скорее из-за перспективы военных действий.
США и их союзники подозревают, что Иран движется к разработке ядерного оружия, что Тегеран всегда отрицал. Президент Дональд Трамп угрожал военными действиями против Тегерана, если он не достигнет соглашения о своей ядерной программе.
В четверг в Женеве состоялись непрямые переговоры между двумя странами, которые привели к "значительному прогрессу", заявил посредник Оман, добавив, что вскоре состоятся дальнейшие переговоры.