Surxondaryoda 8 mingdan ortiq yoshlar milliy kurash sporti bilan shug‘ullanadi. Prezident Shavkat Mirziyoyev viloyatda bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda bu sport turini rivojlantirish va uning madaniy o‘ziga xosligini saqlashga e‘tibor qaratdi.
Yil oxirigacha Denov shahridagi "Zamondosh" lageri asosida zamonaviy o‘quv-mashg‘ulot markazi quriladi, bu kurashchilarga to‘liq mashg‘ulotlar, yig‘inlar, musobaqalar va xalqaro turnirlarga tayyorgarlik ko‘rish imkoniyatini beradi.
Baysun shahridagi maktab-internatda o‘quvchilar yangi o‘quv yilidan boshlab o‘qish va kurash mashg‘ulotlarini birlashtira oladilar. Bundan tashqari, mamlakatning boshqa hududlarida qurilayotgan maktablarda kurash bilan bir qatorda yunon-rum, erkin va ayollar kurashi bo‘yicha ham professional tayyorgarlik boshlanadi.

В Сурхандарье более восьми тысяч молодых людей занимаются национальной борьбой кураш. Президент Шавкат Мирзиёев на совещании в регионе подчеркнул важность развития инфраструктуры этого вида спорта, который является частью культурной идентичности.
В этом году в Денау на базе лагеря "Замондош" будет построен современный учебно-тренировочный центр для полноценных тренировок, сборов, соревнований и подготовки курашистов к международным турнирам.
Особое внимание уделено условиям для юных борцов в Байсуне: в местной школе-интернате, с нового учебного года, спортсмены смогут совмещать тренировки с учебой. Ранее сообщалось, что в строящихся школах в регионах начнется профессиональная подготовка по греко-римской, вольной и женской борьбе наряду с курашем.