Pokiston juma kuni Afgoniston hududlariga bombardimon qildi. Bu harakat Afgoniston Toliboni hukumatining chegaradagi pokiston harbiy pozitsiyalariga keng ko‘lamli hujum boshlaganini e’lon qilganidan so‘ng sodir bo‘ldi.
Afgoniston Toliboni hukumatining ma’lum qilishicha, ular seshanba kechasi Pokiston chegarasidagi harbiy bazalarga hujum boshlagan. Pokiston bir necha soat ichida javob qaytarib, Kobul, Qandahor va Paktika viloyatlaridagi nishonlarga bombardimon hujumi uyushtirdi.
Pokiston harbiy vakili 22 ta harbiy ob’ektni nishonga olganini va 274 nafar Tolibon jangchisi o‘ldirilganini da’vo qildi. Afgoniston tomonidan esa 13 nafar jangchi halok bo‘lgani, 22 nafari yaralangan va 13 fuqaro jabrlanganligi ma’lum qilindi.
Pokiston Bosh vaziri Shehbaz Sharif mamlakatining kuchlari tajovuzni “maydalay oladi” deb e’lon qildi. Afgoniston Toliboni harbiy vakili esa “Agar hujumga uchrasak, javob qaytaramiz, lekin hozircha to‘qnashuvni boshlashni istamaymiz” dedi.

Пакистан нанес авиаудары по территории Афганистана в пятницу, что стало ответом на крупное наступление афганских талибов на пакистанские военные объекты у границы.
Афганские талибы заявили, что в четверг вечером начали наступление на пакистанские военные базы. Пакистан ответил в течение нескольких часов, нанеся удары по целям в Кабуле, а также в провинциях Кандагар и Пактика.
Пакистанский военный представитель утверждает, что были поражены 22 военных объекта, убиты 274 боевика Талибана. Со стороны Афганистана сообщается о 13 погибших талибах, 22 раненых и 13 пострадавших гражданских лицах.
Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф заявил, что силы страны способны "сокрушить" агрессию. Военный представитель афганских талибов отметил: "Мы ответим, если на нас нападут, но сейчас не будем начинать столкновения".