Bangladeshning sobiq bosh vaziri Sheikh Hasina ikki yillik Hindiston surgunidan so'ng vataniga qaytishini ma'lum qildi, garchi unga o'lim jazosi tayinlangan bo'lsa ham.
78 yoshli siyosatchi 2024-yilda namoyishchilarga qarshi shafqatsiz bostirishdan so'ng hokimiyatdan ag'darilgan edi. U bu haqda chorshanba kuni Janubiy Osiyo xorijiy muxbirlar klubida o'g'li Sajeeb Wazed Joy va boshqa Awami Liga rahbarlari bilan birga videoaloqa orqali ma'lum qildi.
U qaytishning aniq sanasi “vaqt kelganda” e'lon qilinishini, lekin bu yil dekabrda bo'lishini xohlayotganini aytdi. Shuningdek, u Awami Ligasi partiyasiga qo'yilgan taqiqni bekor qilish kerakligini qo'shimcha qildi. Uning o'g'li esa hozirgi hukumat bilan aloqada emasliklarini bildirdi.
Hasina 2024-yilda talabalar yetakchiligidagi inqilobni bostirishga urinishi muvaffaqiyatsizlikka uchragach, vertolyotda Nyu-Dehliga qochib ketgan va shundan beri Bangladeshga qaytmagan. O'tgan yili u Dakkadagi sudda uning ishtirok etishdan bosh tortgan, unda u qo'zg'atish, o'ldirishga buyruq berish va vahshiyliklarning oldini olmaslikda aybdor deb topilgan edi.
Uning qaytish va'dasi Bangladesh va Hindiston o'rtasidagi munosabatlar yaxshilanishi fonida kelmoqda. Dakka uning ekstraditsiyasini bir necha bor so'ragan, biroq Nyu-Dehli faqat so'rov qonuniy jarayon orqali ko'rib chiqilayotganini aytgan.
Yangi saylangan Bangladesh bosh vaziri Tarique Rahman hokimiyatga kelishi bilan ikki davlat o'rtasidagi munosabatlar yaxshilandi va Hindiston uni sentabr oyida bo'ladigan BRICS sammitiga taklif qildi. Biroq, Hasina nutqidan oldin, Hindiston Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Randhir Jaiswal Nyu-Dehlini bu voqeadan uzoqlashtirishga harakat qildi: “Hukumatning bunga hech qanday aloqasi yo'q va forumda bildirilgan har qanday fikrni ham qo'llab-quvvatlamaydi.”

Бывший премьер-министр Бангладеш Шейх Хасина заявила, что вернется в страну после двухлетней ссылки в Индии, несмотря на смертный приговор.
78-летний политик, свергнутый в результате жестоких репрессий против протестующих в 2024 году, сделала это заявление в среду по видеосвязи на мероприятии, организованном Клубом иностранных корреспондентов Южной Азии, вместе со своим сыном Саджибом Вазедом Джеем и другими лидерами партии «Авами Лига».
Она сказала, что точная дата возвращения будет объявлена «когда придет время», но она хочет, чтобы это произошло в декабре этого года. Хасина также добавила, что запрет на ее партию «Авами Лига» должен быть снят. Ее сын заявил, что они не контактируют с нынешним правительством.
После неудачной попытки подавить студенческую революцию 2024 года, которая свергла ее, Хасина бежала в Нью-Дели на вертолете и с тех пор не возвращалась в Бангладеш. В прошлом году она отказалась присутствовать на своем процессе в Дакке, где была признана виновной в подстрекательстве, приказах об убийствах и непринятии мер против зверств.
Ее обещание вернуться прозвучало на фоне улучшения отношений между Бангладеш и Индией. Дакка неоднократно запрашивала ее экстрадицию, однако Нью-Дели лишь заявлял, что запрос рассматривается в рамках правового процесса.
С приходом к власти новоизбранного премьер-министра Бангладеш Тарика Рахмана отношения между двумя соседями улучшились, и Индия пригласила его на саммит БРИКС в сентябре. Однако перед выступлением Хасины официальный представитель МИД Индии Рандхир Джайсвал во вторник попытался дистанцироваться от этого мероприятия: «Правительство не имеет к этому никакого отношения и не поддерживает какие-либо взгляды, которые могут быть выражены на форуме».