Germaniyaning Leipzig/Halle aeroportida portlovchi qurilma bilan jihozlangan uchuvchisiz samolyot (dron) topildi. Politsiya xabariga ko'ra, qurilma maxsus robot yordamida zararsizlantirildi.
Hodisa kechasi aeroport xodimi Ukraina yuk samolyotlari yaqinida shubhali obyektni payqagach aniqlangan. Saksoniya politsiyasi ma'lumotlariga ko'ra, dron aeroport hududida joylashgan Antonov samolyotlari yonida topilgan.
Shuningdek, xuddi shu aeroport yaqinida yana bir noma'lum obyekt yuk samolyotiga urilgan. Samolyot Gannoverga qo'nganidan so'ng unga kichik zarar yetgani aniqlangan.
Germaniya aeroportlari so'nggi oylarda harbiy bazalar, aeroportlar, energiya terminallari, dengiz portlari va logistika kompaniyalari kabi nozik obyektlar ustida ruxsatsiz dronlar parvozi ko'paygani sababli yuqori tayyorgarlik holatida. Politsiya bu parvozlar Rossiya agentlari tomonidan uyushtirilgan bo'lishi mumkinligidan ogohlantirgan.
Leipzig/Halle aeroporti Germaniya armiyasi va NATO ittifoqchilari tomonidan harbiy yuklarni tashish uchun foydalaniladi, shuningdek, Ukrainaning Antonov Airlines aviakompaniyasi uchun baza bo'lib xizmat qiladi. Bu yerda DHL logistika guruhining yirik markazi ham joylashgan.
Politsiya vakilining BBCga ma'lum qilishicha, portlovchi modda bilan jihozlangan obyekt to'xtab turgan Antonov samolyotlari yonida topilgan. Detonator portlovchi qurilmadan olib tashlangan.
Shimoliy uchish-qo'nish yo'lagida parvozlar soat 01:55 da qayta tiklangan, janubiy uchish-qo'nish yo'lagi esa yopiqligicha qolmoqda. Saksoniya ichki ishlar vaziri Armin Shuster bu holatni "juda jiddiy xavfsizlik hodisasi" deb atadi.
Germaniya rasmiylari boshqa tafsilotlarni bermagan. Ukrainaning Germaniyadagi elchisi Oleksiy Makeyev Welt TVga bergan intervyusida: "Bu Rossiyadan boshqa kim bo'lishi mumkin?" degan. Rossiya bu borada izoh bermagan.
2024-yil iyul oyida Leipzig/Halle aeroportida DHL yuk samolyotiga yuklashdan oldin bir posilka yonib ketgan edi. Bu Buyuk Britaniya va Yevropa Ittifoqi davlatlariga qaratilgan bir qator posilka yong'inlaridan biri edi. Rasmiylarning taxminiga ko'ra, bu Moskva bilan bog'liq sabotaj bo'lishi mumkin.
Posilkalarda elektron taymerlar bilan ishga tushirilgan portlovchi qurilmalar bo'lgan. Rossiya bu hodisalarda ishtirok etishini rad etgan. O'tgan yili bir xitoylik ayol Leipzig/Halle aeroportidagi parvozlar jadvali va yuk harakati haqidagi ma'lumotlarni Pekin uchun josuslik qilgan shaxsga uzatgani uchun sudlangan edi.

В аэропорту Лейпциг/Галле в Германии был обнаружен беспилотный летательный аппарат с взрывным устройством. По данным полиции, для обезвреживания устройства был направлен специальный робот.
Инцидент произошел ночью после того, как сотрудник аэропорта заметил подозрительный объект возле украинских грузовых самолетов. Как сообщила полиция Саксонии, дрон был найден рядом с припаркованными самолетами Антонова.
Кроме того, еще один неопознанный объект столкнулся с грузовым самолетом недалеко от того же аэропорта. После посадки в Ганновере на самолете были обнаружены незначительные повреждения.
Немецкие аэропорты находятся в состоянии повышенной готовности после серии несанкционированных полетов дронов в последние месяцы над чувствительными объектами, включая военные базы, аэропорты, энергетические терминалы, морские порты и логистические компании. Полиция предупредила, что эти полеты могли быть организованы российскими агентами.
Аэропорт Лейпциг/Галле на востоке Германии используется немецкими военными и союзниками по НАТО для перевозки военных грузов, а также служит базой для украинской авиакомпании Antonov Airlines, которая выполняет большинство воздушных грузоперевозок страны. Здесь также находится крупный хаб логистической группы DHL.
Представитель полиции сообщил BBC, что объект со взрывчаткой был обнаружен рядом с припаркованными самолетами Антонова. Детонатор был извлечен из взрывного устройства.
Полеты на северной взлетно-посадочной полосе возобновились в 01:55 (23:55 GMT во вторник). Южная полоса остается закрытой. Министр внутренних дел Саксонии Армин Шустер назвал ситуацию "очень серьезным инцидентом в сфере безопасности".
Немецкие власти не предоставили других подробностей. Однако посол Украины в Германии Алексей Макеев заявил телеканалу Welt TV: "Кто еще это может быть, если не Россия?" Россия не прокомментировала это.
В июле 2024 года посылка загорелась на земле в аэропорту Лейпциг/Галле, прежде чем ее успели загрузить на грузовой самолет DHL. Это была одна из серии пожаров посылок, нацеленных на Великобританию и страны ЕС. Существуют подозрения, что это могла быть диверсия, связанная с Москвой.
По данным властей, в посылках находились взрывные устройства, которые приводились в действие электронными таймерами, спрятанными в вибрирующих массажных подушках. Россия отрицала какую-либо причастность к этим инцидентам.
В прошлом году гражданка Китая была осуждена за передачу информации о расписании полетов и грузовых перевозках в аэропорту Лейпциг/Галле мужчине, шпионившему для Пекина.