FIFA rahbariyati prezident Gianni Infantino'ga 'to'liq qo'llab-quvvatlash' bildirdi. Bu, jahon futbol boshqaruv organida kamdan-kam uchraydigan qo'zg'olonni keltirib chiqargan Jahon chempionati tijorat huquqlarini sotish rejasidan voz kechishga majbur bo'lganidan bir necha kun o'tib sodir bo'ldi.
Deklaratsiya, Marokashning Rabot shahrida chorshanba kuni bo'lib o'tgan inqiroz yig'ilishidan so'ng qabul qilindi. Yig'ilish, UEFA va boshqa konfederatsiyalarning bosimi Infantino'ning mart oyida bo'lib o'tadigan FIFA Kongressida to'rtinchi muddatga qayta saylanishini xavf ostiga qo'yganidan keyin chaqirilgan edi.
FIFA bayonotida, Bosh kotib Mattias Grafstrom va boshqaruv kengashi a'zolari Infantino'ni '211 FIFA a'zo assotsiatsiyalari tomonidan saylangan yagona rasmiy shaxs' sifatida qo'llab-quvvatlaganliklarini ta'kidladilar. Infantino ham o'z navbatida Grafstrom va FIFA ma'muriyatini qo'llab-quvvatladi.
Rasmiylar, endi qaytarib olingan FIFA Forward Enterprise taklifi bo'yicha 'xatolarga yo'l qo'yilganini' tan oldilar. Ushbu taklif, yangi tijorat huquqlari organining 20 foiz ulushini xususiy investorlarga sotish orqali 4,2 milliard dollar yig'ishni nazarda tutgan edi. Shuningdek, bu loyihada AQSh prezidenti Donald Trump bilan oilaviy aloqalari bo'lgan kompaniya ham ishtirok etgan.
FIFA, boshqaruv kengashi va a'zo assotsiatsiyalarga alohida xat orqali uzr so'ralganini, tekshiruv va hisobot taqdim etilishini ma'lum qildi. Tashkilot, endi 'o'z yaxlitligiga qilingan har qanday hujumlarga toqat qilmasligini' va obro'sini himoya qilish uchun 'barcha zarur choralarni' ko'rishini qo'shimcha qildi.
Yig'ilish, bir necha kunlik ochiq norozilikdan so'ng bo'lib o'tdi. UEFA, Yevropa futbol assotsiatsiyalari ittifoqi, Infantino rahbariyatiga ishonchini yo'qotganini aytdi va FIFA'ga 'hujjatlarni saqlash xati' yubordi. Infantino'ning katta maslahatchisi Karlos Kordeiro norozilik sifatida iste'foga chiqdi, sobiq Arsenal menejeri Arsen Venger esa rejadan uzoqlashdi.
The Times of London gazetasining xabariga ko'ra, UEFA, Concacaf va Osiyo Futbol Konfederatsiyasi, agar Infantino iste'foga chiqmasa, FIFA'ni falaj qilishga yoki raqobatbardosh turnirlar o'tkazishga tayyor edi. Biroq, Qatar va ba'zi Afrika assotsiatsiyalari kabi ba'zi federatsiyalar uni ochiq qo'llab-quvvatlamoqda.

Руководство ФИФА подтвердило «полную поддержку» президента Джанни Инфантино спустя несколько дней после того, как он был вынужден отказаться от плана по продаже коммерческих прав на чемпионат мира, вызвавшего редкий бунт внутри руководящего органа мирового футбола.
Это заявление последовало за кризисным совещанием в Рабате, Марокко, в среду, созванным после того, как растущее давление со стороны УЕФА и других конфедераций поставило под угрозу ожидаемое переизбрание Инфантино на четвертый срок на конгрессе ФИФА в марте.
В заявлении ФИФА говорится, что генеральный секретарь Маттиас Графстром и члены совета управляющих подтвердили поддержку Инфантино как «единственного официального лица, избранного 211 ассоциациями-членами ФИФА». Инфантино, в свою очередь, выразил поддержку Графстрому и администрации ФИФА.
Чиновники признали, что «были допущены ошибки» в отношении отозванного предложения FIFA Forward Enterprise, которое предусматривало продажу 20-процентной доли в новом органе по коммерческим правам частным инвесторам для привлечения 4,2 миллиарда долларов, и в котором участвовала компания, имеющая семейные связи с президентом США Дональдом Трампом.
ФИФА сообщила, что извинения были принесены в отдельном письме управляющему совету и ассоциациям-членам, а также будет проведен обзор и представлен отчет. Организация добавила, что «больше не потерпит никаких атак на свою целостность» и примет «все необходимые меры» для защиты своей репутации.
Совещание последовало за днями открытого несогласия. УЕФА, Союз европейских футбольных ассоциаций, заявил, что потерял доверие к руководству Инфантино, и направил ФИФА «письмо о сохранении документов». Старший советник Инфантино Карлос Кордейро ушел в отставку в знак протеста, а бывший тренер «Арсенала» Арсен Венгер дистанцировался от плана.
The Times of London сообщила, что УЕФА, КОНКАКАФ и Азиатская футбольная конфедерация были готовы парализовать ФИФА или запустить конкурирующие турниры, если Инфантино не уйдет в отставку, хотя некоторые федерации, включая Катар и несколько африканских ассоциаций, публично поддержали его.