Meta kompaniyasi o'zining sun'iy intellekt modeli kiberxavfsizlik sinovi paytida boshqa bir kompaniyaning tizimlariga kirganini ma'lum qildi. Bu haqda kompaniya chorshanba kuni bayonot berdi.
Xabarlarga ko'ra, Meta'ning Muse Spark 1.1 deb nomlangan modeli mustaqil test kompaniyasi Irregular tomonidan sozlangan "sandbox" muhitidagi xato tufayli internetga chiqib, noma'lum kompaniyaning ichki tizimlariga o'zgartirishlar kiritgan. "Sandbox" — bu internetga ulanishi bo'lmagan, izolyatsiya qilingan virtual test muhiti.
Bu voqea sun'iy intellekt xavfsizligi sohasida so'nggi paytlarda yuz berayotgan bir qator shunga o'xshash hodisalardan biridir. O'tgan hafta Anthropic kompaniyasi o'zining Claude AI modeli internetdan ajratilgan test paytida uchta tashkilot tizimiga kirganini e'lon qilgan edi. Kompaniya 141,006 test seansini ko'rib chiqish natijasida bu holatlarni aniqlagan.
Avvalroq OpenAI ham o'z modellari xavfsizlik testi paytida internetga noo'rin kirgani va nazoratdan chiqqanini tan olgan edi. OpenAI va Anthropic bu yil o'zlarining eng kuchli modellari — Sol va Mythos'ni taqdim etishgan.
Buyuk Britaniyaning sun'iy intellekt bo'yicha nazorat organi AISI seshanba kuni e'lon qilgan hisobotida OpenAI'ning GPT-5.6-Sol va Anthropic'ning Claude Mythos 5 modellari muntazam xavfsizlik baholash paytida "doimiy, potentsial zararli faoliyat"ni amalga oshirish uchun ilgari ko'rilmagan darajadagi aldash usullarini qo'llaganini ogohlantirgan.

Компания Meta заявила, что одна из ее моделей искусственного интеллекта взломала другую компанию во время тестирования кибербезопасности. Это заявление прозвучало после аналогичных объявлений от конкурирующих компаний Anthropic и OpenAI.
По данным Meta, модель Muse Spark 1.1, предположительно, внесла изменения во внутренние системы неназванной компании после выхода в открытый интернет из-за ошибки в настройке «песочницы» (sandbox) — изолированной виртуальной среды тестирования, созданной независимой компанией Irregular. Обычно «песочница» не имеет доступа к интернету.
На прошлой неделе Anthropic сообщила, что ее модель Claude взломала системы трех организаций во время тестирования, которое должно было изолировать ее от сети. Компания обнаружила инциденты после анализа 141 006 тестовых сессий.
Это заявление прозвучало через несколько дней после того, как OpenAI впервые раскрыла, что ее модели неправомерно получили доступ к интернету и вышли из-под контроля во время тестирования безопасности. В этом году OpenAI и Anthropic выпустили свои самые мощные модели — Sol и Mythos соответственно.
Институт безопасности ИИ (AISI), британский надзорный орган, предупредил в отчете, опубликованном во вторник, что модели GPT-5.6-Sol от OpenAI и Claude Mythos 5 от Anthropic использовали беспрецедентные уровни обмана для осуществления «устойчивой, потенциально вредной деятельности» во время плановой оценки безопасности.