Eron parlament spikeri va bosh muzokarachisi Muhammad Boqir Qolibof AQSh prezidenti Donald Trampni “aylanma teatr diplomatiyasi” olib borishda aybladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Oq uy doimiy ravishda harbiy hujumlar haqida e’lon qilib, keyin ularni bekor qilmoqda.
Qolibof o‘zining X’dagi sahifasida “Katta hujum kelyapti... kuting, kerak emas, ular muzokara qilishni xohlaydi. Bu aylanma teatr diplomatiyasi”, deb yozdi. U AQShning “zo‘ravonlik, buzilgan va’dalar va soxta xabarlar”dan foydalanishini muvaffaqiyatsiz strategiya deb atadi.
Eronlik rasmiy muzokarachi Vashingtonni “faktlarni tan olishga” va o‘z majburiyatlarini bajarishga chaqirdi. Ushbu bayonot Trampning shanba kuni Eronga keng ko‘lamli harbiy hujumni bekor qilgani va Tehron bilan “kelishuv shartlari” kelishilganini da’vo qilganidan keyin berildi.
Tramp o‘z navbatida kelishuv “Hormuz bo‘g‘izining darhol, to‘liq va umumiy ochilishini” va “Eron yadro tahdidining” tugashini ta’minlashini va’da qilmoqda. Biroq Eron rasmiylari, jumladan Qolibof ham, bu da’volarga shubha bilan qarashmoqda.
Eron hozirda Ummon bilan Hormuz bo‘g‘izini qayta ochish bo‘yicha muzokaralar olib bormoqda. Tehronning ta’kidlashicha, kelishuv “yakunlanish arafasida” va tomonlar muhim suv yo‘li orqali o‘tadigan yo‘nalishlar koordinatalarini kelishib olgan.
Bo‘g‘iz global energiya ta’minoti uchun muhim arteriya hisoblanadi. U 29-fevralda Isroil va AQShning Eronga hujumidan oldin erkin xalqaro o‘tish yo‘li edi. Endi Eron o‘z suverenitetini ta’kidlamoqda, chunki bo‘g‘izning bir qismi Eron va Ummon hududiy suvlari orqali o‘tadi.
Bo‘g‘izning yopilishi va mintaqadagi energiya infratuzilmasiga hujumlar neft narxining keskin oshishiga olib keldi. Tramp payshanba kuni jurnalistlarga Eron bilan urush tugashiga yaqin ekaniga ishonishini aytdi va mojaro tugagach, benzin narxlari tushishini va’da qildi.
“Menimcha, bu juda tez tugaydi. Ular uzoq davom eta olmaydi”, dedi Tramp Oval kabinetda. U Eron bilan muzokaralarda ishtirok etayotganini va “hammasi yaxshi ketayotganini” qo‘shimcha qildi. Biroq Eron rasmiylari uzoq muddatli urushga tayyor ekanliklarini ta’kidlamoqda.

Спикер парламента Ирана и главный переговорщик Мохаммад Багер Галибаф обвинил президента США Дональда Трампа в проведении «театральной дипломатии по кругу» после того, как американский лидер неоднократно заявлял о приказах нанести удары по Ирану, а затем отменял их.
В своем посте в соцсети X в четверг Галибаф раскритиковал подход Вашингтона, который, по его словам, постоянно колеблется между военными угрозами и предложениями о переговорах. «„Массированная атака приближается... подождите, не надо, они хотят вести переговоры“. Это театральная дипломатия по кругу», — написал он.
Иранский политик подчеркнул, что использование «запугивания, невыполненных обещаний и фейковых новостей» в качестве рычага давления является провальной стратегией. Он призвал США «признать факты» и выполнить свои обязательства.
В субботу Трамп отменил планировавшийся широкомасштабный военный удар по Ирану, утверждая, что Тегеран и другие страны региона попросили США отказаться от атак, поскольку дипломатический прорыв близок. Трамп заявил, что соглашение обеспечит «немедленное, полное и всеобъемлющее открытие Ормузского пролива» и положит конец «иранской ядерной угрозе».
Иран ведет переговоры с Оманом о возобновлении судоходства в Ормузском проливе, и Тегеран утверждает, что сделка «близка к завершению», после того как стороны согласовали координаты маршрутов через этот критически важный водный путь. Пролив, являющийся главной артерией для мировой энергетики, был свободным международным проходом до того, как Израиль и США напали на Иран 29 февраля, что привело к многомесячной региональной войне.
Теперь Иран заявляет о своем суверенитете над проливом, часть которого проходит через территориальные воды Ирана и Омана. Закрытие пролива и атаки на энергетическую инфраструктуру в регионе привели к резкому росту цен на нефть.
В четверг Трамп заявил журналистам, что считает войну с Ираном близкой к завершению, пообещав, что цены на бензин упадут после окончания конфликта. «Я думаю, это скоро закончится. Я не думаю, что они смогут продолжаться дольше», — сказал он в Овальном кабинете. Он добавил, что участвует в переговорах с Ираном, и заявил: «Я думаю, у нас все хорошо». Однако иранские официальные лица подчеркивают, что готовы к затяжной войне.