Jahon futbolidagi bo'linish yanada kuchaydi: Argentina va Meksika FIFA prezidenti Gianni Infantinoni qo'llab-quvvatlashlarini e'lon qildi. Bu, Afrika qit'asining bir kun oldin Infantinoni bir ovozdan qo'llab-quvvatlaganidan so'ng yuz berdi.
Infantino hali ham Jahon chempionati va boshqa FIFA tadbirlarining tijorat huquqlarini sotish bo'yicha bekor qilingan taklif tufayli keskin tanqidlarga duch kelmoqda. Rabatdagi yig'ilishda FIFA taklif yuzasidan xatolar uchun a'zolardan uzr so'radi va jarayonlarni qayta ko'rib chiqishga va'da berdi, ammo prezidentni qo'llab-quvvatladi.
Infantinoning eng katta raqibi Yevropa futbol assotsiatsiyasi UEFA bo'lib qolmoqda. UEFA payshanba kuni FIFAga boykot qilish qarorini tasdiqladi. Norvegiya esa Infantinoning iste'fosini talab qilmoqda.
Meksika futbol federatsiyasi (FMF) o'z mintaqaviy konfederatsiyasi CONCACAFdan ajralib chiqib, Infantinoni qo'llab-quvvatladi. FMF bayonotida: "FMF institutsional doiradan tashqarida chaqirilgan hech qanday jarayonni tan olmaydi va ma'qullamaydi", deyilgan.
Argentina futbol assotsiatsiyasi (AFA) ham Infantinoni to'liq qo'llab-quvvatladi. AFA FIFAning so'nggi 10 yildagi ishini yuqori baholab, uning rivojlanish va institutsional mustahkamlashga qaratilganligini ta'kidladi. Shu bilan birga, AFA taklif ko'plab noaniqliklarni keltirib chiqarganini tan oldi.
Janubiy Amerika konfederatsiyasi CONMEBOL ham Infantinoni hokimiyatdan chetlashtirishga urinishlarni rad etdi. Afrika futbol konfederatsiyasi (CAF) esa payshanba kuni Infantino rahbariyatini bir ovozdan qo'llab-quvvatladi. CAF 54 a'zosi bilan FIFAning ikkinchi yirik qit'a konfederatsiyasi hisoblanadi.
Norvegiya futbol federatsiyasi prezidenti Lise Klaveness juma kuni Infantinoning iste'fosini talab qildi. U: "Gianni Infantino uchun orqaga qaytish yo'q. Xalqaro futbol hamkorligi juda og'ir ahvolda", dedi.
Osiyo futbol konfederatsiyasi (AFC) UEFA va CONCACAF bilan birdamlikda ekanini bildirdi. AFC prezidenti Shayx Salmon bin Ibrohim Al Xalifa FIFAning Jahon chempionati ulushlarini xususiy investorlarga sotish rejasini "mutlaqo qabul qilib bo'lmaydigan" deb atadi. Biroq, Indoneziya, Qatar, Quvayt, Shri-Lanka va Filippin kabi ba'zi Osiyo davlatlari Infantinoni qo'llab-quvvatlamoqda.
Xorvatiya futbol federatsiyasi ham Infantinoni qo'llab-quvvatlashdan voz kechdi. Futbolchilar uyushmasi FIFPRO esa taklifni "prezidentlik hokimiyatining jiddiy suiiste'moli" deb atadi. FIFA esa barcha harakatlar qoidalarga muvofiq amalga oshirilganini ta'kidlamoqda.

Растущий раскол в мировом футболе усилился после того, как Аргентина и Мексика заявили о поддержке непоколебимого президента ФИФА Джанни Инфантино. Это произошло всего через день после того, как Африка единогласно проголосовала за поддержку главы мирового футбольного руководства.
Инфантино продолжает сталкиваться с жесткой критикой из-за отозванного предложения о продаже коммерческих прав на чемпионат мира и другие мероприятия ФИФА. На встрече в Рабате ФИФА принесла извинения за ошибки, связанные с этим предложением, и пообещала пересмотреть процессы, но поддержала своего президента.
Главным оппонентом Инфантино остается УЕФА, которая в четверг подтвердила свое решение бойкотировать ФИФА. Норвегия призвала к отставке швейцарско-итальянского функционера.
Мексиканская футбольная федерация (FMF), нарушив позицию своей конфедерации КОНКАКАФ, поддержала Инфантино. В заявлении FMF говорится: "FMF не признает и не одобрит никакой процесс, созванный вне институциональных рамок, и присоединяется к призыву президента Инфантино продолжать развитие футбола на благо 211 ассоциаций".
Аргентинская футбольная ассоциация (AFA) также выразила полную поддержку Инфантино, отметив работу ФИФА за последние 10 лет, сосредоточенную на развитии футбола и институциональной прозрачности. При этом AFA признала, что предложение вызвало больше вопросов, чем ответов.
Южноамериканская конфедерация КОНМЕБОЛ отвергла попытки отстранить Инфантино без голосования всех 211 членов. Африканская конфедерация футбола (КАФ) единогласно поддержала руководство Инфантино, имея 54 членов – это второй по величине блок после УЕФА.
Президент Норвежской федерации футбола Лизе Клавесс призвала Инфантино уйти в отставку, заявив: "Он не обладает институциональным доверием, необходимым для стабильного управления ФИФА".
Азиатская конфедерация футбола (AFC) выразила солидарность с УЕФА и КОНКАКАФ, назвав план ФИФА по продаже долей в чемпионате мира "абсолютно неприемлемым". Однако Индонезия, Катар, Кувейт, Шри-Ланка и Филиппины поддержали Инфантино.
Хорватская федерация футбола отказалась от поддержки Инфантино, а профсоюз игроков FIFPRO назвал предложение "грубым злоупотреблением президентской властью". ФИФА настаивает, что все действия соответствовали регламенту.