Bangladesh kriket afsonasi Shakib Al Hasan, ag'darilgan Bosh vazir Shayx Hasinaning ittifoqchisi, ikki yillik surgundan qaytishga, jumladan, qotillik ayblovlari bo'yicha sudga kelishga va xayrlashuv seriyasini o'ynashga tayyor ekanligini aytdi, agar hukumat uning xavfsizligini kafolatlasa.
Shakib, Hasinaning Avami Ligasi partiyasidan sobiq siyosatchi, 2024-yil avgust oyida uning hukumati talabalar qo'zg'oloni natijasida ag'darilganidan beri AQShda yashab kelmoqda. 39 yoshli kriketchi hali ham xalqaro kriketdan nafaqaga chiqmagan va uyda xayrlashuv seriyasini o'ynashni hamda 2027-yilgi Kriket bo'yicha Jahon kubogida mamlakatini himoya qilishni orzu qilishini aytdi.
Sobiq Bangladesh sardorining ishi Hasinaning ag'darilishidan keyingi keng ko'lamli oqibatlarni ko'rsatadi, uning o'nlab ittifoqchilari jinoiy javobgarlikka tortilgan va Bangladeshiyaga qaytolmayapti. Uning qaytishi Bosh vazir Tarique Rahmon hukumati sobiq hukumat partiyasi vakillarini qabul qiladimi yoki yo'qmi, degan savolni sinovdan o'tkazadi.
"Agar hukumatdan xavfsizligim ta'minlanishiga ruxsat olsam, qaytib, sudga kelishga va kerak bo'lgan hamma narsani qilishga tayyorman", dedi Shakib Reuters agentligiga Shri-Lankadan telefon orqali, u erda franchayzing kriketida o'ynamoqda. "Men hech qanday noto'g'ri ish qilmaganimni bilaman", dedi u, xorijdagi ikki yillik faoliyati haqida eng batafsil ma'lumot berib.
Hasina, Hindistonda yashab kelayotgan, Birlashgan Millatlar Tashkiloti ma'lumotlariga ko'ra, Bangladeshdagi namoyishlarni bostirishda taxminan 1400 kishi halok bo'lgani uchun sirtdan o'lim jazosiga hukm qilingan. U Reutersga o'zi va boshqa Avami Liga rahbarlari dekabr oyida ixtiyoriy ravishda Bangladeshiyaga qaytishni rejalashtirayotganini aytgan. Shakib esa darhol uyga qaytishni xohlayotganini, ammo iloji bo'lmasa, u bilan birga qaytishga harakat qilishini aytdi.
"Kapitan nima desa, biz unga ergashamiz", dedi u. "Ular yaxshiroq qaror qabul qiladi deb o'ylayman, biz esa ularning ko'rsatmalariga amal qilamiz." Shakib chorshanba kuni Hasina bilan Nyu-Dehlidagi matbuot anjumanida virtual ishtirok etishini himoya qilib, uning Bangladeshiyadagi bo'sh uyiga hujum qilinganini, chunki u faqat tinchlik va Bangladesh taraqqiyotiga chaqirganini va hech qanday afsuslanmasligini aytdi.
U avvalgi muvaqqat hukumat davrida ichki ishlar, qonun va sport vazirliklariga hamda politsiyaga advokat orqali yozganini, o'ziga qarshi uydirilgan ayblovlarni olib tashlashni so'raganini, ammo javob olmaganini aytdi. Shakib Bosh vazir Rahmon bilan qaytish haqida gaplashishni juda xohlayotganini bildirdi.
Kriketga qaytgan Shakib nafaqaga chiqishni uzoq kutmasligini aytdi. "Men ko'pchilik franchayzing ligalarida o'ynamoqdaman. O'zimni yaxshi his qilyapman, hali ham o'yindan zavqlanyapman, yaxshi o'ynamoqdaman", dedi u. "Ammo... yosh mening tarafimda emas, shuning uchun juda uzoq kuta olmayman."
2024-yil oxirida Shakib muvaqqat hukumatning xavfsizlik berilishiga ishontirishiga ko'ra uyga uchishga chiqqanini aytdi. U aeroport zalidan rasmiylarga sayohat qilayotganini tasdiqlash uchun qo'ng'iroq qilgan, keyin esa yo'l o'rtasida orqaga qaytishni buyurishgan. U Dubayga qo'ngan va Nyu-Yorkka qaytgan, u erda Long-Aylendda rafiqasi va uch farzandi bilan yashaydi.
"12 soat ichida nima o'zgarganini bilmayman", dedi u. Keyinchalik rejalashtirilgan qaytish rejasi Hasina uchun ijtimoiy tarmoqlarda tug'ilgan kuni tabrigini joylaganidan so'ng barbod bo'ldi, uning so'zlariga ko'ra, rasmiylar buni mamlakatga qayta kirishiga to'siq sifatida ko'rsatgan. "Bu Bangladeshiyaga kirishimga to'sqinlik qilish mezoni ekanligini tushunmayapman", dedi u.
Shakib avvalgi rasmiylarning Hasina va Avami Ligasidan uzoqlashish qaytishni osonlashtirishi mumkin degan takliflarini rad etdi. "Buni hech qanday holatda ko'rib chiqmayman." 2024-yilda o'sha paytdagi muvaqqat hukumatning sport maslahatchisi Asif Mahmud Shakibga boshqa kriketchilar kabi xavfsizlik berilishini aytgan, biroq u o'yinchini siyosiy pozitsiyasini aniqlashtirishga chaqirgan.
U hozirda ikkita ish faol ekanligini aytdi: biri qo'zg'olon paytida namoyishchini o'ldirishda ayblangan, ikkinchisi esa korruptsiya bo'yicha tergov qo'mitasi tomonidan qo'zg'atilgan. Qotillik ishi, uning so'zlariga ko'ra, 2024-yil avgust oyida Toronto shahrida o'yin o'ynayotganida qo'zg'atilgan. "Bu kulgili ish", dedi u, hali himoyachi advokat tayinlamaganini qo'shimcha qildi.
Uning bank hisoblari ham bir yarim yildan beri tergov uchun muzlatilgan, dedi u, ammo banklar nomini yoki qancha pul ushlab turilganini aytishdan bosh tortdi. "So'nggi 10 yil ichida eng ko'p soliq to'lagan o'yinchi bo'lib, barcha soliqlarni to'lagan va uning hisobi bir yarim yil davomida tergov uchun muzlatilgan bo'lsa", dedi u. "Men sizga kerakli barcha ma'lumotlarni beraman, lekin hech narsa topmasangiz, shunchaki qo'yib yuboring."
Shakib ikki yil davomida ota-onasini ko'rmaganini, ular Bangladeshiyada qolgan, ammo ketishga ruxsat berilmaganini aytdi. "Hammamiz uchun qiyin bo'ldi, lekin biz omon qolyapmiz." Payshanba kuni Shakib uning uyiga Hasinaning 2024-yilda hokimiyatdan chetlatilganidan keyingi birinchi ommaviy matbuot anjumaniga qo'shilganidan so'ng hujum qilinganini aytdi.

Легенда бангладешского крикета Шакиб Аль Хасан, союзник свергнутого премьер-министра Шейх Хасины, заявил, что готов вернуться из двухлетней ссылки, предстать перед судом по обвинениям, включая убийство, и сыграть прощальную серию, если правительство гарантирует его безопасность.
Шакиб, бывший политик из партии «Авами Лига» Хасины, проживает в США с тех пор, как её правительство было свергнуто в результате смертоносного студенческого восстания в августе 2024 года. Сейчас 39-летний игрок ещё не завершил международную карьеру и заявил, что надеется сыграть прощальную серию на родине и представлять страну на чемпионате мира по крикету 2027 года.
Дело бывшего капитана сборной Бангладеш подчёркивает масштабные последствия свержения Хасины, в результате которого десятки её союзников столкнулись с уголовными обвинениями и не могут вернуться в страну. Его возвращение станет проверкой того, готово ли правительство премьер-министра Тарика Рахмана принять фигур из бывшей правящей партии — открытый вопрос, учитывая, что сама Хасина объявила о планах вернуться в декабре, несмотря на вынесенный ей смертный приговор.
«Если я получу от правительства гарантии безопасности, я с радостью вернусь, предстану перед судом и сделаю всё необходимое», — заявил Шакиб агентству Reuters по телефону из Шри-Ланки, где он играет в франшизном крикете. «Я знаю, что ничего не сделал», — сказал он, дав наиболее подробный отчёт о двух годах за границей.
Хасина, проживающая в Индии, была заочно приговорена к смертной казни за подавление протестов в Бангладеш, в результате которых, по данным ООН, погибло около 1400 человек. Она сообщила Reuters, что планирует добровольно вернуться в Бангладеш в декабре. Шакиб заявил, что хочет вернуться немедленно, но если это невозможно, попытается вернуться вместе с ней.
«Что скажет капитан, мы последуем за ней», — сказал он. «Думаю, они примут лучшее решение, а мы последуем их указаниям». Шакиб защищал своё виртуальное появление на пресс-конференции в Дели в среду вместе с Хасиной, после чего его пустой дом в Бангладеш был атакован, заявив, что он призывал только к миру и прогрессу Бангладеш и не сожалеет ни о чём.
Он сообщил, что через адвоката написал в министерства внутренних дел, юстиции и спорта при предыдущем временном правительстве, а также в полицию, добиваясь снятия сфабрикованных, по его словам, обвинений, но ответа не получил. Шакиб выразил желание поговорить с премьер-министром Рахманом о возвращении.
Говоря о крикете, Шакиб заявил, что не будет долго ждать с завершением карьеры. «Я играю в большинстве франшизных лиг. Я чувствую себя хорошо, всё ещё наслаждаюсь игрой, хорошо играю», — сказал он. «Но… возраст сейчас не на моей стороне, поэтому я не могу ждать слишком долго».
В конце 2024 года Шакиб, по его словам, сел на рейс домой, получив заверения временного правительства в обеспечении безопасности. Он позвонил чиновникам из зала аэропорта, чтобы подтвердить поездку, но в середине пути ему велели вернуться. Он приземлился в Дубае и вернулся в Нью-Йорк, где живёт на Лонг-Айленде с женой и тремя детьми.
«Я не знаю, что изменилось за 12 часов», — сказал он, добавив, что поездка была организована за предыдущие пять-семь дней. Позднее план возвращения сорвался после того, как он опубликовал поздравление с днём рождения Хасины в соцсетях, что, по его словам, власти назвали причиной запрета на въезд. «Я не понимаю, как это может быть критерием для запрета на въезд в Бангладеш», — сказал он.
Шакиб отверг предложения предыдущих чиновников о том, что дистанцирование от Хасины и «Авами Лиги» может облегчить его возвращение. «Я не буду рассматривать это ни при каких обстоятельствах». В 2024 году спортивный советник тогдашнего временного правительства Асиф Махмуд заявил, что Шакибу будет обеспечена безопасность, как и любому другому крикетисту, но призвал игрока прояснить свою политическую позицию, чтобы снизить гнев общественности из-за его связей с «Авами Лигой».
Он сообщил, что в настоящее время против него возбуждены два дела: одно — об убийстве протестующего во время восстания, другое — о коррупции, возбуждённое антикоррупционными органами. Дело об убийстве, по его словам, было заведено в августе 2024 года, когда он играл матч в Торонто. «Это смехотворное дело», — сказал он, добавив, что ещё не нанял адвоката.
Его банковские счета также заморожены на полтора года в ожидании расследования, сказал он, отказавшись назвать банки или сумму. «Когда ты самый высокооплачиваемый игрок за последние 10 лет, платил все налоги, и твой счёт заморожен на полтора года для расследования», — сказал он. «Я предоставлю всю необходимую информацию, но если вы ничего не найдёте, просто разморозьте его».
Шакиб сказал, что два года не видел родителей, которые остались в Бангладеш, но им не разрешают выезжать. «Это было трудно для всех нас, но мы выживаем». В четверг Шакиб сообщил, что его дом был атакован после того, как он присоединился к первой публичной пресс-конференции Хасины после её отстранения от власти в 2024 году.