Argentina futbol assotsiatsiyasi prezidenti Klaudio "Chiki" Tapia Lionel Messi terma jamoadagi faoliyatini yakunlash masalasiga oid ochiq bayonot berdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu qaror faqat Messining o‘ziga tegishli va uni shoshiltirish noto‘g‘ri bo‘ladi.
Tapia Argentinaning mahalliy televideniyesiga bergan intervyusida: "Bu qaror faqat uning shaxsiy ixtiyorida. Unga dam berish kerak. 2022-yilda biz 2026-yilgi jahon chempionatida o‘ynashini bilmasdik. U o‘yinma-o‘yin qaror qilishini aytgan edi va biz Messining jahon chempionatidagi eng zo‘r versiyasini ko‘rdik", dedi.
Messi 24-iyun kuni 39 yoshga to‘ldi — bu Avstriyaga qarshi guruh bosqichi o‘yinida ikkita gol urganidan ikki kun o‘tib sodir bo‘ldi. U hali ham xalqaro futboldagi faoliyatini qachon yakunlashi yoki MLSda "Inter Mayami" safida qancha vaqt o‘ynashni rejalashtirayotgani haqida hech qanday ma'lumot bermagan.
Tapia ta'kidlaganidek, 2026-yilgi turnir Messi Argentinani 2022-yilda Qatarda Fransiyaga qarshi g‘alabaga olib chiqqanidan keyin ham kafolatlanmagan edi. Ammo Messi bu yozda ajoyib o‘yin ko‘rsatib, sakkizta gol va to‘rtta golli uzatmani amalga oshirdi.
Argentina o‘tgan oy AQShda bo‘lib o‘tgan jahon chempionati finalida Ispaniyaga qo‘shimcha bo‘limlarda 1:0 hisobida mag‘lub bo‘ldi. Messi Miroslav Klosega tegishli bo‘lgan 16 gol rekordini yangiladi, ammo fransuz yulduzi Kilian Mbappe 22 gol bilan undan o‘zib ketdi.
"Bu Messi uchun ajoyib jahon chempionati bo‘ldi", dedi Tapia. "Biz undan zavq oldik va bundan faxrlanishimiz kerak. Men har daqiqadan zavq oldim. Shubhasiz, u bu guruhning yetakchisi edi. Agar uning o‘yinini tahlil qilsangiz, u eng yaxshi futbolchi edi. U har o‘yinda rekordlar yangiladi".
Messi 2030-yilgi jahon chempionatida 43 yoshda bo‘ladi, bu turnir Ispaniya, Portugaliya va Marokashda o‘tkaziladi. Argentina, Urugvay va Paragvay ham yuz yillik bayram doirasida bittadan o‘yin o‘tkazadi. FIFA ma'lumotlariga ko‘ra, jahon chempionatida qatnashgan eng keksa darvozabon bo‘lmagan futbolchi kamerunlik hujumchi Rojer Milla bo‘lib, u 42 yoshu 39 kunlik edi.
Argentina terma jamoasi 21-29-sentabr kunlari o‘tkaziladigan xalqaro o‘yinlar oynasida navbatdagi o‘yinlarini o‘tkazadi. Ehtimol, ikkita o‘rtoqlik o‘yini bo‘lib o‘tadi, ammo raqiblar hali e'lon qilinmagan. Argentinaliklarning navbatdagi uy o‘yini Messining so‘nggi o‘yini bo‘lishi mumkinligi haqida taxminlar mavjud.

Президент Аргентинской футбольной ассоциации Клаудио «Чики» Тапиа заявил, что решение о завершении карьеры Лионеля Месси в сборной остается исключительно за самим игроком. В интервью аргентинскому телевидению он подчеркнул, что не следует торопить великого футболиста.
«Это решение чисто личное и принадлежит только ему», — сказал Тапиа. «Нужно дать ему отдохнуть. В 2022 году мы не знали, сыграет ли он в 2026-м. Он сказал, что будет решать от игры к игре, и, думаю, мы увидели великолепную версию — если не лучшую — Лео на чемпионате мира».
Месси, которому 24 июня исполнилось 39 лет — через два дня после дубля в матче группового этапа против Австрии, — не дал никаких намеков на то, когда завершит международную карьеру или как долго будет играть за «Интер Майами» в MLS.
Как отметил Тапиа, участие в турнире 2026 года не было гарантировано после того, как Месси привел Аргентину к титулу 2022 года над Францией в Катаре. Однако этим летом Месси показал один из лучших своих футбольных перформансов, забив восемь голов и отдав четыре голевые передачи.
Аргентина проиграла Испании со счетом 1:0 в дополнительное время в финале чемпионата мира в прошлом месяце в США. Месси стал первым, кто побил рекорд Мирослава Клозе по голам в карьере (16), но французская суперзвезда Килиан Мбаппе завершил турнир с 22 голами, обойдя Месси на один.
«Это был великий чемпионат мира для Лео», — сказал Тапиа. «Мы получили огромное удовольствие и должны гордиться. Я наслаждался каждым моментом. Без сомнения, он был знаменосцем этой группы на чемпионате мира. Если проанализировать его игру, для меня он был лучшим игроком. Он устанавливал рекорды матч за матчем».
Месси исполнится 43 года во время чемпионата мира 2030 года, который пройдет в Испании, Португалии и Марокко. Аргентина, Уругвай и Парагвай также проведут по одному матчу в рамках празднования столетия. Самым возрастным полевым игроком в истории чемпионатов мира, по данным ФИФА, является камерунский нападающий Роже Милла — 42 года и 39 дней.
Сборная Аргентины проведет следующие матчи в международное окно с 21 по 29 сентября. Вероятно, будут сыграны два товарищеских матча, но соперники пока не объявлены. Существуют предположения, что следующая домашняя игра аргентинцев может стать последней для Месси.