AQShning sobiq prezidenti Jo Baydenning kenja o'g'li Hunter Bayden BBC telekanalining Newsnight dasturida otasining sog'lig'i haqida ochiq suhbat qurdi. Uning so'zlariga ko'ra, sobiq prezidentning saraton kasalligi og'ir bosqichda bo'lib, kasallik suyaklarga tarqalgan.
Hunter Baydenning ta'kidlashicha, otasining ahvoli og'ir: 'Bu juda qiyin va buni kuzatish juda achinarli. Uning kasalligi yomonlashmoqda. Saraton suyaklariga va undan ham uzoqroqqa tarqaldi. Bu juda og'riqli.'
Eslatib o'tamiz, 2025-yil may oyida Jo Bayden jismoniy tekshiruv paytida unga prostata saratoni tashxisi qo'yilganini e'lon qilgan edi. Bu 2024-yilgi saylov poygasidan deyarli 10 oy o'tib sodir bo'ldi. Bayden o'sha paytda Demokratik partiyadan nomzod bo'lishga deyarli erishgandi, biroq uning yoshi haqidagi savollar ortib borayotgandi.
2024-yil 27-iyun kuni bo'lib o'tgan birinchi prezidentlik debatlarida Bayden o'z fikrlarini yo'qotib qo'ydi va ba'zi savollarga chalkash javoblar berdi. Uning rafiqasi Jill Bayden o'sha paytda erining insult o'tkazayotganidan qo'rqqanini aytdi. Keyinchalik Hunter Bayden otasining o'sha kungi holatini 'yuz metrlik nigoh' deb atadi.
Hunter Bayden otasining saraton tashxisi uning debatdagi muvaffaqiyatsizligiga sabab bo'lgan bo'lishi mumkinligini taxmin qildi. Uning so'zlariga ko'ra, o'sha paytda hech kim kasallik haqida bilmagan.
Suhbatda Hunter Bayden otasining 2024-yil dekabr oyida bergan keng qamrovli avfini ham muhokama qildi. U bu qaror konstitutsiyaga va Amerika xalqiga zarar yetkazganini tan oldi, ammo otasining qo'rquvlari oqlanganini ta'kidladi.
Hunter Baydenning o'zi ham ko'plab janjallarga aralashgan. U giyohvand moddalar ta'sirida qurol saqlashda ayblanib, 2024-yil iyun oyida uchta jinoyatda aybdor deb topilgan. Shuningdek, u 1,4 million dollar soliq to'lamaganlikda aybdor deb tan olingan.
Jo Bayden o'zining sobiq maslahatchisi Entoni Fauchi va boshqa amaldorlarni ham avf etgan. Bu qarorlar tanqidlarga sabab bo'ldi, biroq Bayden ularni siyosiy qasosdan himoya qilish zarurati bilan izohladi.

Младший сын бывшего президента США Джо Байдена, Хантер Байден, дал откровенное интервью программе Newsnight на BBC, в котором рассказал о состоянии здоровья отца. По его словам, рак бывшего президента находится в тяжелой стадии и распространился на кости.
Хантер Байден подчеркнул, что состояние отца ухудшается: «Это действительно трудно и очень грустно наблюдать. Рак распространился. Он метастазировал в кости и дальше. Это очень больно».
Напомним, в мае 2025 года Джо Байден объявил, что во время медицинского осмотра у него обнаружили агрессивную форму рака простаты, которая уже дала метастазы в кости. Это произошло примерно через 10 месяцев после того, как Байден вышел из президентской гонки 2024 года.
27 июня 2024 года на первых президентских дебатах Байден выглядел скованно, сбивался с мысли и давал путаные ответы. Его жена Джилл Байден позже призналась, что опасалась, что у мужа случился инсульт. Хантер Байден описал тот момент как «взгляд на сто ярдов» и предположил, что причиной мог быть недиагностированный рак.
В интервью Хантер Байден также затронул тему помилования, которое его отец предоставил ему в декабре 2024 года. Он признал, что это решение было спорным и нанесло ущерб конституции и американскому народу, но добавил, что опасения отца по поводу Трампа оправдались.
Сам Хантер Байден неоднократно становился фигурантом скандалов. В июне 2024 года он был признан виновным по трем уголовным обвинениям в незаконном хранении оружия в состоянии наркотического опьянения. Также он признал себя виновным в неуплате налогов на сумму 1,4 миллиона долларов.
Джо Байден также помиловал своего брата Джеймса, бывшего главного медицинского советника Энтони Фаучи и членов Конгресса, участвовавших в расследовании штурма Капитолия 6 января. Эти помилования вызвали критику, но Байден объяснил их необходимостью защиты от политических преследований.