Yaman hukumati qo‘shinlari Husiylar guruhining pozitsiyalariga bir nechta frontlarda hujum boshladi. Bu, guruh Marib shahrini yana o‘qqa tutganidan bir necha soat o‘tib sodir bo‘ldi va ko‘p yillik nisbiy tinchlik keng miqyosli mojaroga aylanishi mumkinligidan xavotir uyg‘otmoqda.
Harbiy matbuot kotibining ma’lumotiga ko‘ra, shanba kuni amalga oshirilgan hujumlar Husiylarning “quvvat va kuchlariga” qarshi “bir nechta o‘q va aloqa chizig‘i bo‘ylab” yo‘naltirilgan. Operatsiya “qurolsiz fuqarolarni himoya qilish” zarurati bilan izohlangan.
Harbiy operatsiya payshanba kuni Husiylarning Hadramavt va Marib provinsiyalariga raketa va dron hujumlari natijasida kamida 30 hukumat askari halok bo‘lgani va 15 nafari yaralanganidan keyin boshlangan. Shanba kuni axborot vaziri o‘rinbosari Muhammad G‘ozon Husiylar “Marib shahridagi tinch aholi mahallalarini raketa va dronlar bilan yana o‘qqa tutayotganini” ma’lum qildi.
Marib shahri, Yamanning qariyb 5 million ko‘chirilgan aholisining 2 milliondan ortig‘ini qabul qilgan, juma kungi hujumda ikki tinch fuqaro halok bo‘lib, 14 nafari yaralanganidan keyin yana o‘qqa tutilgan. Sog‘liqni saqlash vazirligi bu haqda xabar bergan.
Husiylar shahar chetidagi harbiy lager nishonga olinganini da’vo qilmoqda, Yaman armiyasi esa juma kuni kechqurun alohida hujumni qaytarganini, qurbonlar yo‘qligini aytdi. Al Jazeera muxbiri Yusuf Mavriy Sano shahridan xabar berishicha, bu hukumat kuchlari tomonidan oylar ichida birinchi marta qarshi hujum e’lon qilinishi bo‘lib, bu Husiylarning Marib va Hadramavtdagi armiya pozitsiyalariga oldindan zarba berishga o‘tishiga javob sifatida talqin qilinmoqda.
Mavriyning so‘zlariga ko‘ra, Husiylar hukumat kuchlari Saudiya Arabistoni bilan Husiylar nazoratidagi hududlarga keng qamrovli hujum uyushtirish bo‘yicha kelishuvda ishtirok etayotganiga shubha qilib, shunday harakat qilmoqda. Kembrijdagi Girton kolleji prezidenti, Yaqin Sharq bo‘yicha mutaxassis Elizabet Kendall bu keskinlashuv Yamanning to‘liq miqyosli mojaroga qaytishi “yaqinlashib kelayotgan imkoniyatini” keltirib chiqarishini aytdi.
“Yamandagi fuqarolar urushi texnik jihatdan hech qachon tugamagan”, dedi u Al Jazeeraga, 2022-yilgi sulh muddati tugaganini ta’kidlab. Kendall so‘nggi qo‘shin harakatlari va to‘qnashuvlarni “barcha ogohlantirish belgilari mavjud”ligining belgisi sifatida ko‘rsatdi, ammo hukumat kuchlari endi oldingi yillarga qaraganda birlashganini, bu esa Saudiya Arabistoni qat’iy aralashsa, hukumat foydasiga ishlashi mumkinligini ta’kidladi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti keskinlikni pasaytirishga chaqirib, Husiylarning raketa hujumlarini ham, Qizil dengizdagi neft tankerlariga davom etayotgan zarbalarni ham qoraladi.

Правительственные войска Йемена начали атаки на позиции хуситов на нескольких фронтах, спустя несколько часов после того, как группировка возобновила обстрел города Мариб, что вызывает опасения, что годы относительного спокойствия могут смениться более широким конфликтом.
Военный представитель заявил, что атаки в субботу были направлены на «возможности и силы» хуситов «по нескольким осям и вдоль линии соприкосновения», назвав операцию необходимой для «защиты безоружных гражданских лиц».
Военная операция последовала за ракетными и беспилотными атаками хуситов на провинции Хадрамаут и Мариб в четверг, в результате которых погибли по меньшей мере 30 правительственных солдат и 15 получили ранения. Заместитель министра информации Мохаммед Геззан заявил в субботу, что хуситы «возобновили обстрел жилых кварталов Мариба ракетами и беспилотниками».
Возобновление обстрела Мариба, города, в котором проживает более 2 миллионов из почти 5 миллионов перемещенных лиц Йемена, последовало после пятничной атаки, в результате которой погибли двое мирных жителей и 14 получили ранения, согласно данным Министерства здравоохранения Йемена.
Хуситы заявили, что они нацелились на военный лагерь на окраине города, в то время как йеменская армия заявила, что отразила отдельную атаку в пятницу вечером без потерь. Корреспондент Al Jazeera Юсеф Маври, сообщая из Саны, отметил, что это первый случай за несколько месяцев, когда правительственные силы объявили о контрнаступлении, представив его как ответ на переход хуситов к упреждающим ударам по позициям армии в Марибе и Хадрамауте.
Хуситы, по словам Маври, утверждают, что действуют из-за подозрений, что правительственные силы координируют с Саудовской Аравией более широкое наступление на территории, контролируемые хуситами. Элизабет Кендалл, специалист по Ближнему Востоку и президент колледжа Гиртон в Кембридже, заявила, что эскалация несет «надвигающуюся возможность» возвращения Йемена к полномасштабному конфликту.
«Гражданская война в Йемене технически никогда не заканчивалась», — сказала она Al Jazeera, отметив, что перемирие 2022 года истекло. Кендалл указала на недавние перемещения войск и столкновения как на признаки того, что «все предупреждающие знаки налицо», хотя она отметила, что правительственные силы теперь более едины, чем в предыдущие годы, что может сыграть на руку правительству, если Саудовская Аравия решительно вмешается.
Организация Объединенных Наций призвала к деэскалации, осудив как ракетные атаки хуситов, так и их продолжающиеся удары по нефтяным танкерам в Красном море.