Braziliyaning Rio-de-Janeyro shahrida sodir bo‘lgan vertolyot halokati oqibatida kamida to‘rt kishi halok bo‘ldi. Bu haqda Kolumbiyaning shahardagi konsuli ma’lum qildi.
Shanba kuni sodir bo‘lgan halokatda uchuvchi va uch nafar kolumbiyalik ayol — bir oila a’zolari qurbon bo‘ldi. Ular Tixuka milliy bog‘i ustida sayohat parvozida bo‘lishgan. Bu bog‘ shaharning chekkasida joylashgan zich o‘rmonli tog‘li hududdir.
Halokatdan so‘ng Rio-de-Janeyro meri Eduardo Kavaliere vertolyot parvozlari ustidan nazoratni kuchaytirishga chaqirdi. Bu sayyohlik faoliyati juda mashhur. U hatto yangi xavfsizlik choralari joriy etilgunga qadar bunday parvozlarni “bir-ikki haftaga” to‘xtatishni taklif qildi.
“Bugun Vista-Chineza yaqinidagi Tixuka milliy bog‘ida sodir bo‘lgan vertolyot halokatida qurbon bo‘lganlarning oilalariga hamdardlik bildiraman”, — dedi Kavaliere ijtimoiy tarmoqdagi postida. U Braziliya Milliy fuqaro aviatsiyasi agentligi (ANAC) bilan aloqada ekanini qo‘shimcha qildi.
“Shahar hokimiyati ANACdan zudlik bilan chora ko‘rishni, shahrimizda tobora tez-tez uchrayotgan vertolyot parvozlarida nazoratni kuchaytirish va xavfsizlikni ta’minlashni so‘radi”, — dedi Kavaliere. “Biz shahar hokimiyatining barcha imkoniyatlarini ANAC ixtiyoriga beramiz.”
Halokat Vista-Chineza deb nomlangan kuzatuv nuqtasi yaqinida sodir bo‘ldi. Bu joy kichik bambuk pagodasi bilan mashhur. Tixuka milliy bog‘i Rio-de-Janeyroning asosiy diqqatga sazovor joylaridan biri bo‘lib, Masih haykali va shaharning go‘zal manzaralari bilan tanilgan.
Kolumbiyaning Rio-de-Janeyrodagi bosh konsuli Diana Paes AFP agentligiga ma’lum qilishicha, parvozdagi uch ayol qizning 15 yilligini nishonlash uchun shaharga kelgan oila a’zolari edi. Olti kishilik guruh ikkiga bo‘lingan, chunki vertolyot faqat uch kishiga mo‘ljallangan edi. Qizning buvisi, xolasi va amakivachchasi halokatda halok bo‘ldi.
Vertolyotda sayohat qilish sayyohlar uchun shahar va uning diqqatga sazovor joylarini yuqoridan ko‘rishning mashhur usuliga aylandi. Biroq bu amaliyot xavfsizlik borasida tobora ko‘proq tashvish uyg‘otmoqda. O‘tgan oy, 14-iyun kuni shaharning g‘arbiy chekkasida ikkita vertolyot havoda to‘qnashib, olti kishi halok bo‘lgandi.

По меньшей мере четыре человека погибли в результате крушения вертолета в бразильском городе Рио-де-Жанейро, согласно заявлению консула Колумбии в этой стране.
В субботней аварии участвовали пилот и три колумбийки, которые были членами одной семьи. Сообщается, что они совершали обзорный полет над национальным парком Тижука, густо засаженной лесом горной местностью на окраине города.
После крушения мэр Рио-де-Жанейро Эдуардо Кавальери призвал к усилению надзора за полетами вертолетов, популярным видом туристической деятельности. Он даже предположил, что такие полеты могут быть приостановлены «на неделю или две» до внедрения новых мер безопасности.
«Выражаю солидарность семьям жертв авиакатастрофы, произошедшей сегодня возле Виста-Чинеза в национальном парке Тижука», — заявил Кавальери в сообщении в социальных сетях. Он добавил, что находился в контакте с Национальным агентством гражданской авиации Бразилии (ANAC).
«Городская администрация запросила у ANAC немедленных действий по усилению надзора и обеспечению безопасности полетов вертолетов, которые все чаще совершаются в нашем городе», — пояснил Кавальери. «Мы предоставляем весь аппарат городской администрации в распоряжение ANAC для поддержки необходимых мер и действий».
Крушение произошло возле Виста-Чинеза, смотровой площадки, увенчанной небольшой бамбуковой пагодой. Национальный парк Тижука является главным туристическим направлением в Рио-де-Жанейро, известным статуей Христа-Искупителя и захватывающими видами на прибрежный город.
Генеральный консул Колумбии в Рио-де-Жанейро Диана Паес сообщила агентству AFP, что три женщины на субботнем рейсе были частью семьи, приехавшей в город на празднование 15-летия девочки. Группа из шести человек разделилась, так как вертолет мог вместить только троих. Бабушка, тетя и двоюродная сестра девочки погибли в аварии.
Полеты на вертолетах стали популярным способом для туристов увидеть город и его достопримечательности с высоты, однако эта практика вызывает растущую обеспокоенность по поводу безопасности. Недавно шесть человек погибли при столкновении двух вертолетов в воздухе над городом. Этот инцидент произошел над западным пригородом Ресио-дус-Бандейрантис 14 июня.