Erbil, Iroq – So'nggi besh oy ichida Iroqning Kurdiston mintaqasi AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushi oqibatlaridan jiddiy zarar ko'rdi. Hukumatning betaraflik va hududdan Eronga hujumlarga yo'l qo'ymaslik harakatlariga qaramay, yarim avtonom mintaqa va butun Iroq og'ir vaziyatga tushib qoldi.
Fevral oyida urush boshlanganidan beri Kurdiston mintaqasiga yuzlab raketa va uchuvchisiz samolyotlar hujum qildi. Kurdiston Mintaqaviy Hukumati (KRH) Bosh vaziri Masrur Barzani Al Jazeera telekanaliga bergan intervyusida mintaqa urushda "katta narx to'laganini" aytdi.
"Bizga Eron tomonidan yoki Iroq ichidagi ba'zi jangari guruhlar tomonidan 1000 dan ortiq raketa va dronlar bilan hujum qilindi. Bu hujumlarni Kurdistonga qarshi asossiz deb hisoblaymiz. Afsuski, qurbonlar bor, odamlarimiz halok bo'ldi. Infratuzilmamizga jiddiy zarar yetkazildi", dedi Barzani.
"Mintaqaviy mojaro va xavfsizlik oqibatlari Kurdiston mintaqasida savdo hajmining 70 foizga kamayishiga olib keldi", deb qo'shimcha qildi u. KRH ma'lumotlariga ko'ra, hujumlar harbiy va xavfsizlik ob'ektlari, energetika inshootlari, Eron kurd muxolif partiyalarining bazalari va qarorgohlariga, shuningdek, fuqarolik hududlariga ham yetkazilgan.
Hujumlarning bevosita qurboni iqtisodiyot bo'ldi: neft va gaz sektorlari, kompaniyalar va investitsiyalar harakati to'xtadi. Bu esa Kurdiston mintaqasi Bag'dod bilan davlat xizmatchilarining ish haqi, neft savdosi va daromadlar bo'yicha surunkali moliyaviy inqirozga duch kelgan bir paytda ro'y bermoqda.
"Urush oqibatida Kurdiston mintaqasiga yetkazilgan zarar aprel oyigacha 1 trillion 500 milliard iroq dinorini ($1.14 mlrd) tashkil etdi, bu raqamlar Iroq hukumatiga ham topshirildi", dedi KRH matbuot kotibi Peshava Havramaniy.
"Kurdiston mintaqasiga zarba berish uchun hech qanday ishonchli sabab yo'q. Biz bu urushning ishtirokchisi emasmiz va bo'lmaymiz ham, Kurdiston hududini Eronga zarba berish uchun maydon sifatida ishlatmaganmiz", dedi u va hujumlar "Iroq hududi va suverenitetining buzilishi" ekanini ta'kidladi.
Kurd rasmiylari hujumlar ortida turganlarning nomlarini aniqlab, ularni Bag'doddagi markaziy hukumatga taqdim etgan. "Biz bu guruhlarning nomlarini oldingi va hozirgi Iroq hukumatlariga berdik. Bular davlat institutlaridan tashqarida noqonuniy qurol olib yurgan guruhlardir", dedi matbuot kotibi.
AQSh-Isroilning Eronga hujumlaridan so'ng, Iroqning yarim avtonom Kurdiston mintaqasidagi AQSh ob'ektlari Tehron tomonidan qo'llab-quvvatlanadigan guruhlar tomonidan javob hujumlariga uchradi. Bu esa mamlakatni Yaqin Sharq bo'ylab kengaygan mojaroga tortdi.
Iroq ham urush paytida hujumlarga uchradi. Bag'dod xalqaro aeroporti, harbiy baza va AQSh diplomatik ob'ekti joylashgan hudud, shuningdek, neft konlari va boshqa inshootlarga raketa va dron hujumlari bo'ldi.
Iqtisodiy muammolar nafaqat Kurdiston mintaqasiga, balki butun Iroqqa og'ir yuk bo'lmoqda. Neft vazirligi xorijiy neft kompaniyalari tomonidan ishlab chiqilayotgan barcha neft konlarida fors-major holatini e'lon qildi, bu esa mamlakatning asosiy neft eksportini to'xtatdi.
Iqtisodiyot bo'yicha tadqiqotchi Aland Karim Solih neft eksportining to'liq to'xtashi Kurdiston mintaqasi uchun halokatli bo'lishi mumkinligini ogohlantirmoqda. "Urush davom etsa va kengaysa, energiya sektoriga katta zarar yetkaziladi, zarar 100 foizga yetishi mumkin", deydi u.
Mintaqaning asosiy shaharlari – Erbil, Sulaymoniya va Duhokda nafaqat hujumlar, balki mintaqaning Eron va uning ittifoqchilari bilan AQSh o'rtasidagi hisob-kitoblar uchun doimiy maydonga aylanishi ehtimolidan qo'rquv kuchaymoqda.

Эрбиль, Ирак – За последние пять месяцев Иракский Курдистан страдает от последствий американо-израильской войны против Ирана. Несмотря на усилия правительства дистанцироваться и не занимать чью-либо сторону, а также не допускать атак на Иран со своей территории, последствия оказались тяжелыми для полуавтономного региона и всего Ирака.
С начала войны в феврале сотни ракет и беспилотников поразили курдский регион. Премьер-министр Регионального правительства Курдистана (РПК) Масрур Барзани заявил в интервью Al Jazeera, что регион «заплатил высокую цену» в этой войне.
«Мы были подвергнуты более чем 1000 атак ракетами и беспилотниками либо непосредственно из Ирана, либо изнутри Ирака со стороны некоторых ополченческих группировок. Мы считаем эти атаки неоправданными. К сожалению, у нас есть потери, мы потеряли людей. Многие объекты инфраструктуры серьезно пострадали», — сказал Барзани.
«Региональный конфликт и последствия для безопасности привели к 70-процентному снижению торговли в курдском регионе», — добавил он. По данным РПК, атаки затронули военные и охранные объекты, энергетические сооружения, базы и штабы иракских курдских оппозиционных партий, а также гражданские районы.
Прямой жертвой этих атак стала экономика: нефтегазовый сектор, движение компаний и инвестиций. И это происходит в то время, когда курдский регион сталкивается с хроническим финансовым кризисом на фоне споров с федеральным правительством в Багдаде по поводу выплат зарплат госслужащим, продаж нефти и доходов.
«Масштаб потерь, нанесенных Курдистану в результате войны по состоянию на апрель, оценивается в 1 триллион 500 миллиардов иракских динаров (1,14 млрд долларов), и эти цифры были переданы иракскому правительству», — заявил пресс-секретарь РПК Пешава Хаврамани.
«Нет убедительной причины наносить удары по Курдистану. Мы не были стороной этой войны и не будем, мы не использовали территорию Курдистана в качестве плацдарма для ударов по Ирану», — сказал Хаврамани, добавив, что атаки являются «нарушением неприкосновенности иракской территории и суверенитета».
Курдские власти заявляют, что назвали виновных в атаках и передали их центральному правительству в Багдаде. «Мы предоставили имена этих группировок бывшему и нынешнему иракским правительствам. Это группировки, которые незаконно носят оружие вне государственных институтов, но никаких мер до сих пор не принято», — отметил пресс-секретарь.
В течение нескольких часов после американо-израильских атак на Иран объекты США в иракском Курдистане подверглись ответным ударам со стороны проиранских группировок, втянув страну в конфликт, который с тех пор расширился на Ближнем Востоке и за его пределами.
Ирак также подвергся атакам во время войны. Ракетные и беспилотные удары были нанесены по международному аэропорту Багдада, где находится военная база и дипломатический объект США, а также по нефтяным месторождениям и другим объектам.
Экономические проблемы ложатся тяжелым бременем не только на Курдистан, но и на весь Ирак. Министерство нефти объявило форс-мажор на всех нефтяных месторождениях, разрабатываемых иностранными компаниями, сославшись на сбои в судоходстве через Ормузский пролив, что привело к остановке большей части экспорта сырой нефти.
Экономический исследователь Аланд Карим Салих предупреждает, что полная остановка экспорта нефти может быть катастрофической для курдского региона. «Если война продолжится и расширится, это нанесет огромный ущерб энергетическому сектору, ущерб может составить 100 процентов», — говорит он.
В главных городах региона – Эрбиле, Сулеймании и Духоке – растут опасения не только из-за атак, но и из-за возможности превращения региона в постоянную арену для выяснения отношений между Ираном и его прокси с одной стороны и США и их союзниками с другой.