Eron Hormuz bo‘g‘ozini to‘liq ochish uchun AQSh rejimi harbiy kampaniyani to‘xtatishi va xorijdagi eron aktivlarini ozod qilishi kerakligini yana bir bor ta’kidladi. Bu haqda Eron Oliy Milliy Xavfsizlik Kengashining yangi raisi Mohsen Rezaiy Tehron’dagi Xitoy elchisiga ma’lum qildi.
“AQSh o‘z xatti-harakatini o‘zgartirmaguncha va Eron shartlarini qabul qilmaguncha, Hormuz bo‘g‘ozi qayta ochilmaydi”, dedi Rezaiy. U, shuningdek, AQSh rejimining Eron portlariga qo‘ygan dengiz blokadasini bekor qilishni va G‘azo hamda Livanda o‘t ochishni to‘xtatishni talab qildi.
Pokiston ichki ishlar vaziri Mohsin Naqvi Tehron’ga tashrif buyurib, Eron prezidenti Masud Pezeshkiyon va tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi bilan uchrashdi. Tomonlar siyosiy, iqtisodiy, savdo, madaniy va xavfsizlik aloqalarini kengaytirishni muhokama qildi. Pokiston mojaroni hal qilishda vositachi sifatida ishtirok etmoqda.
Qatariy, mojaroning yana bir vositachisi, Eron va Ummon o‘rtasida Hormuz bo‘g‘ozida yuk tashish bo‘yicha muzokaralar yakuniy bosqichga yetganini ma’lum qildi. Biroq Eron, Ummon bilan kelishuv bo‘g‘ozning ochilishiga ta’sir qilmasligini ta’kidladi.
Ayni paytda, AQSh Markaziy qo‘mondonligi (CENTCOM) Hormuz bo‘g‘ozida Panama bayrog‘i ostidagi yuk kemasiga hujum qilganini, uning boshqaruv tizimini o‘chirib qo‘yganini xabar qildi. Kema Eron portlariga blokadani buzgani uchun ogohlantirishlarga bo‘ysunmagan.
Qizil dengiz janubida, Bab al-Mandab bo‘g‘ozida husiylar hujumi natijasida to‘rt kishi halok bo‘ldi. Bu Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan husiylar tomonidan kemalarga hujumlar boshlanganidan beri birinchi o‘lim holatlari. Husiylar Saudiya kemasiga hujum qilganini da’vo qilmoqda.
Mojaro 28-fevraldan beri davom etmoqda. AQSh va Isroil rejimlari Eron’ga zarba bergan, Eron esa Omon, Iordaniya, Quvayt, Isroil, BAA va Saudiya Arabistonidagi AQSh obyektlariga hujum qilgan. Eronda kamida 3527 kishi halok bo‘lgan, 27 mingdan ortiq kishi yaralangan. AQShda ham 18 kishi qurbon bo‘lgan.
Mojaro Livanga ham tarqaldi. Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Hizbulloh Isroilga hujumlar uyushtirmoqda, Isroil rejimi esa deyarli har kuni zarba bermoqda. Livan Sog‘liqni saqlash vazirligi 2-martdan beri 4300 dan ortiq kishi halok bo‘lganini, 12 mingdan ortiq kishi yaralanganini ma’lum qildi. Isroilda esa Eron va Hizbulloh hujumlarida kamida 60 kishi halok bo‘ldi.

Иран вновь подтвердил свои условия для полного открытия Ормузского пролива, требуя от режима США прекращения военной кампании и разблокировки иранских активов за рубежом. Об этом заявил новый глава Высшего совета национальной безопасности Ирана Мохсен Резаи на встрече с послом Китая в Тегеране.
«Пока США не изменят свое поведение и не примут условия Ирана, Ормузский пролив не будет открыт», — цитируют Резаи иранские СМИ. Он также настаивает на снятии морской блокады с иранских портов и прекращении огня в регионе, включая Газу и Ливан.
Министр внутренних дел Пакистана Мохсин Накви посетил Тегеран, где встретился с президентом Ирана Масудом Пезешкианом и министром иностранных дел Аббасом Арагчи. Стороны обсудили расширение политических, экономических, торговых, культурных и безопасностных связей. Пакистан выступает посредником в урегулировании конфликта.
Катар, другой посредник, заявил, что переговоры между Ираном и Оманом по судоходству в Ормузском проливе находятся на продвинутой стадии. Однако Иран подчеркнул, что любое соглашение с Оманом не повлияет на открытие пролива.
Тем временем Центральное командование США (CENTCOM) сообщило об атаке на панамское грузовое судно в Ормузском проливе, выведя из строя его рулевое управление. Судно игнорировало предупреждения о нарушении морской блокады иранских портов.
В южной части Красного моря в результате предполагаемой атаки хуситов на небольшое грузовое судно в Баб-эль-Мандебском проливе погибли четыре члена экипажа. Это первые смертельные случаи с момента начала ударов хуситов по судоходству. Хуситы также заявили об атаке на саудовское судно, но Саудовская Аравия пока не ответила.
Конфликт, начавшийся 28 февраля, унес тысячи жизней. Режимы США и Израиля нанесли удары по Ирану, а Иран ответил атаками на объекты США в Омане, Иордании, Кувейте, Израиле, ОАЭ и Саудовской Аравии. В Иране погибли не менее 3527 человек, ранены более 27 тысяч. Также погибли 18 американцев.
Конфликт расширился на Ливан, где поддерживаемая Ираном «Хезболла» атакует Израиль, а израильский режим наносит почти ежедневные удары. Минздрав Ливана сообщает о более чем 4300 погибших и 12 тысячах раненых с 2 марта. В Израиле в результате атак Ирана и «Хезболлы» погибли не менее 60 человек.