Italiyaning Milan shahrida tramvay relsdan chiqib ketgani natijasida kamida bir kishi halok bo‘ldi, 39 kishi esa yaralandi. Ba‘zi yaradorlarning ahvoli og‘ir.
To‘lib-toshgan tramvay mahalliy vaqt bilan soat 16:00 atrofida 9-marshrut bo‘ylab Viale Vittorio Veneto ko‘chasida harakatlanayotganda relsdan chiqib, binoga urildi.
Halok bo‘lgan shaxs tramvay urib yuborgan piyoda bo‘lgani taxmin qilinmoqda, yaradorlarning aksariyati esa yo‘lovchilar edi. O‘qibat joyida ko‘plab tez yordam mashinalari bor va vayronalar ostida qolgan odamlar haqida ma‘lumotlar kelmoqda.
Yo‘lovchilar tramvay ostidan shovqin eshitganlarini, shundan so‘ng u relsdan chiqib, tezlashib, binoning yon tomoniga urilganini aytishdi.
Favqulodda vaziyatlar xizmati o‘qibat joyida yaradorlarga yordam berish uchun chodir o‘rnatdi.
Relsdan chiqish sababi hali aniqlanmagan, ammo ommaviy axborot vositalari tramvayning Viale Vittorio Veneto ko‘chasidan chiqishda burilishni juda tez bosib o‘tgani haqida xabar berdi.
Milan meri Juseppe Sala va boshqa shahar amaldorlari o‘qibat joyiga kelishdi.
Transport kompaniyasi ATM bayonotida hodisadan chuqur hayratda ekanliklarini bildirib, qurbonlar va ularning oilalari bilan hamdardlik bildirdi.
Bu voqea shaharda Milan moda haftaligi tufayli xalqaro mehmonlar, mashhurlar va jurnalistlar to‘plangan paytda yuz berdi.
Corriere della Sera gazetasining ma‘lumotlariga ko‘ra, uch vagonli tramvay shaharda atigi bir necha hafta oldin joriy qilingan, har ikki uchida haydovchi kabinasi bo‘lgan yangi ikki yo‘nalishli turdagi tramvaydir.

В итальянском городе Милан трамвай сошел с рельсов, в результате чего погиб по меньшей мере один человек и пострадали 39, некоторые серьезно.
Переполненный трамвай следовал по маршруту 9 по улице Виале Витторио Венето около 16:00 по местному времени, когда сошел с путей и врезался в здание.
Погибшим, предположительно, является пешеход, сбитый трамваем, большинство пострадавших — пассажиры. На месте происшествия находятся многочисленные машины скорой помощи, поступают сообщения о людях, застрявших в обломках.
Пассажиры описали, что услышали шум под трамваем, после чего он сошел с рельсов, набрал скорость и врезался в бок здания.
Спасательные службы развернули палатку на месте для оказания помощи пострадавшим.
Причина схода с рельсов пока не ясна, хотя в СМИ сообщалось, что трамвай слишком быстро прошел крутой поворот при выезде с Виале Витторио Венето.
Мэр Милана Джузеппе Сала и другие городские чиновники прибыли на место происшествия.
Транспортная компания ATM в заявлении выразила глубокое потрясение инцидентом и заявила о солидарности с жертвами и их семьями.
Инцидент произошел в то время, когда город переполнен международными гостями, знаменитостями и журналистами из-за Недели моды в Милане.
Согласно Corriere della Sera, трехвагонный трамвай относится к новому двунаправленному типу с кабинами водителя на обоих концах, введенному в городе всего несколько недель назад.