Italiyaning Milan shahrida tramvay relsdan chiqib ketgani natijasida kamida bir kishi halok bo‘ldi, 39 kishi esa yaralandi. Ba‘zi yaradorlarning ahvoli og‘ir.
To‘lib-toshgan tramvay mahalliy vaqt bilan soat 16:00 atrofida 9-marshrut bo‘ylab Viale Vittorio Veneto ko‘chasida harakatlanayotganda relsdan chiqib, binoga urildi.
Halok bo‘lgan shaxs tramvay urib yuborgan piyoda bo‘lgani taxmin qilinmoqda, yaradorlarning aksariyati esa yo‘lovchilar edi. O‘qibat joyida ko‘plab tez yordam mashinalari bor va vayronalar ostida qolgan odamlar haqida ma‘lumotlar kelmoqda.
Yo‘lovchilar tramvay ostidan shovqin eshitganlarini, shundan so‘ng u relsdan chiqib, tezlashib, binoning yon tomoniga urilganini aytishdi.
Favqulodda vaziyatlar xizmati o‘qibat joyida yaradorlarga yordam berish uchun chodir o‘rnatdi.
Relsdan chiqish sababi hali aniqlanmagan, ammo ommaviy axborot vositalari tramvayning Viale Vittorio Veneto ko‘chasidan chiqishda burilishni juda tez bosib o‘tgani haqida xabar berdi.
Milan meri Juseppe Sala va boshqa shahar amaldorlari o‘qibat joyiga kelishdi.
Transport kompaniyasi ATM bayonotida hodisadan chuqur hayratda ekanliklarini bildirib, qurbonlar va ularning oilalari bilan hamdardlik bildirdi.
Bu voqea shaharda Milan moda haftaligi tufayli xalqaro mehmonlar, mashhurlar va jurnalistlar to‘plangan paytda yuz berdi.
Corriere della Sera gazetasining ma‘lumotlariga ko‘ra, uch vagonli tramvay shaharda atigi bir necha hafta oldin joriy qilingan, har ikki uchida haydovchi kabinasi bo‘lgan yangi ikki yo‘nalishli turdagi tramvaydir.

A tram derailed in Milan, Italy, killing at least one person and injuring 39 others, some seriously.
The crowded tram was traveling on line 9 along Viale Vittorio Veneto around 16:00 local time when it left the tracks and crashed into a building.
The deceased is believed to be a pedestrian struck by the tram, while most of the injured were passengers. Numerous ambulances are at the scene, with reports of people trapped in the wreckage.
Passengers described hearing a noise under the tram before it veered off the tracks, accelerated, and hit the side of a building.
Civil protection teams set up a tent at the scene to assist the injured.
The cause of the derailment is unclear, though media reports suggested the tram took a sharp turn too quickly as it exited Viale Vittorio Veneto.
Milan Mayor Giuseppe Sala and other city officials arrived at the crash site.
Transport company ATM stated it was "deeply shaken" by the incident and expressed solidarity with the victims and their families.
The incident occurred as the city is crowded with international visitors, celebrities, and journalists for Milan Fashion Week.
According to Corriere della Sera, the three-car tram is a new bidirectional type with driver cabs at both ends, introduced in the city just weeks ago.