Bloomberg ma'lumotlariga ko'ra, Polsha 15 yoshgacha bo'lgan bolalar uchun ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni taqiqlashni rejalashtirmoqda. Ta'lim vaziri Barbara Novachka aytishicha, platformalar foydalanuvchilarning yoshini tekshirish uchun mas'ul bo'ladi.
Hukmron "Fuqarolik koalitsiyasi" qonun loyihasini taqdim etishi kutilmoqda. Unda yosh foydalanuvchilarga ochiq platformalarga nisbatan jarimalar ko'zda tutilgan. Novachka qonun 2027-yil boshidan kuchga kirishi mumkinligini qo'shdi.
"Biz bolalar va yoshlarning ruhiy salomatligidagi muammolarni, ularning intellektual qobiliyati pasayib borayotganini ko'ryapmiz", dedi vazir. Jarimalar miqdori hozircha muhokama qilinmoqda.
Daniya, Gretsiya, Fransiya, Ispaniya va Buyuk Britaniya kabi Yevropa davlatlari ham shunga o'xshash cheklovlarni ko'rib chiqmoqda. Britaniya yanvar oyida bolalarni internetda himoya qilish uchun cheklovlar o'rganayotganini ma'lum qildi. Avstraliya dekabr oyida shunday qonun qabul qildi.
Ushbu tashabbus Varshavani Meta va Ilon Maskning X kabi AQSh kompaniyalari bilan ziddiyatga olib kelishi mumkin. Ayrim kompaniyalar Avstraliyadagi taqiqdan so'ng cheklovlarga qarshi chiqqan edi.

Согласно сообщению Bloomberg, Польша планирует запретить использование социальных сетей для детей младше 15 лет. Министр образования Барбара Новачка заявила, что платформы будут нести ответственность за проверку возраста пользователей.
Правящая "Гражданская коалиция" должна представить основные направления законопроекта. В нём предусмотрены штрафы для платформ, оставшихся открытыми для молодых пользователей. Новачка добавила, что закон может вступить в силу с начала 2027 года.
"Мы видим проблемы с психическим здоровьем детей и молодёжи, их интеллектуальные способности снижаются", — сказала министр. Размер штрафов для компаний пока обсуждается.
На фоне заявлений о вреде или зависимости соцсетей для несовершеннолетних, ряд европейских правительств, включая Данию, Грецию, Францию, Испанию и Великобританию, также рассматривают подобные ограничения. Британское правительство сообщило в январе, что изучает вопрос введения ограничений для защиты детей в интернете. Ранее, в декабре, в Австралии были приняты такие законы.
Инициатива может привести к конфликту Варшавы с американскими технологическими компаниями, такими как Meta и X Илона Маска. Некоторые из этих компаний выступали против ограничений после запрета в Австралии в прошлом году.