Isroil harbiylari G‘azo sektorida millionlab tonna vayronalarni maydalash, aralashtirish va tashish bo‘yicha keng ko‘lamli operatsiya o‘tkazmoqda. Bu haqda xalqaro huquq himoyasi tashkilotlari va kuzatuvchilar ma’lum qildi.
Isroil armiyasining shahar landshaftini tizimli ravishda o‘zgartirishi 2023-yil oktabrdan beri davom etayotgan urushda halok bo‘lgan 73 mingdan ortiq falastinlik, asosan bolalar va ayollar, fojiasi fonida sodir bo‘lmoqda.
Yevro-O‘rta yer dengizi Inson Huquqlari Monitori (Euro-Med Monitor) hisobotiga ko‘ra, vayronalarni olib tashlash demografik muhandislik va genotsid dalillarini yo‘q qilishga urinish bo‘lishi mumkin. Hisobotda G‘azo sektorida taxminan 68 million tonna vayronalar to‘plangani, shundan kamida 10 million tonnasi allaqachon olib tashlangan yoki maydalangan.
Isroil nazoratidagi hududlarda, ya’ni sektorning uchdan ikki qismida, 400 ga yaqin og‘ir ekskavator, maydalash va tashish texnikasi ishlamoqda. Har kuni 100 ga yaqin yuk mashinasi vayronalarni Isroil va G‘arbiy Sohildagi noma’lum joylarga olib ketmoqda.
Amnesty International tadqiqotchisi Budur Hassanning aytishicha, bu urush davomida Isroil tomonidan sodir etilgan jinoyatlar dalillarini yo‘q qilishga qaratilgan hisoblangan urinish bo‘lishi mumkin. “Buldozerlash G‘azo shahri va butun sektor yerlarini yo‘q qilishga qaratilgan barcha urinishlarning ajralmas qismidir”, deydi u.
G‘azo sektori NNT tarmog‘i direktori Muhammad Salha vayronalar tarkibida raketa parchalari, o‘q-dorilar va shaxsiy buyumlar borligini, ular kelajakda javobgarlikni belgilash uchun muhimligini ta’kidlaydi. “Ishg‘ol vayronalarni ko‘chirib, maydalab, Yashil chiziq ichiga olib ketmoqda, bu esa jinoyat joyini yo‘q qilish demakdir”, deydi u.
Mutaxassislar vayronalarni olib tashlash G‘azo aholisining o‘z uylariga qaytishini oldini olish va hududni yashash uchun yaroqsiz holga keltirishga qaratilganligini ta’kidlamoqda. Bu, shuningdek, Isroilning G‘azoda yahudiy aholi punktlarini qayta tiklash harakatlariga zamin yaratishi mumkin.
G‘azo fuqaro muhofazasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2026-yil iyul holatiga ko‘ra, bedarak yo‘qolganlar soni 8,500 kishini tashkil etadi. Vayronalarni og‘ir texnika bilan olib tashlash ularning qoldiqlarini maydalashi yoki sochib yuborishi mumkin, bu esa oilalarning yaqinlarining taqdirini bilish huquqini jiddiy buzadi.
Falastinlik Abu Asimning aytishicha, uning oila a’zolari hali ham sharqiy G‘azodagi uylari vayronalari ostida qolgan. “Biz ularni yo‘qotdik, birinchi fojia ularning shahid bo‘lishi edi, ikkinchi kundalik fojia esa qabrlar yo‘qligi va bu jinoyatlarni isbotlash uchun dalillarning yo‘qligi”, deydi u.
Al Mezan Inson Huquqlari Markazi advokati Samir al-Mana’ama Isroil armiyasi G‘azo sektorining sharqiy qismining 70 foizini egallab olganini va qutqaruv guruhlarining shahidlar jasadlarini olib chiqishiga to‘sqinlik qilayotganini aytadi. Bu xalqaro gumanitar huquqning aniq buzilishi hisoblanadi.
G‘azo fuqaro muhofazasi direktori Raed al-Dahshan vaziyatning murakkabligini ta’kidlab, “Sariq chiziq” ichidagi hududlarga kirish uchun maxsus jihozlar va muvofiqlashtirish zarurligini aytadi.
Salha, shuningdek, G‘azo sektoridagi qabristonlarning 93 foizdan ortig‘i to‘liq yoki qisman vayron qilinganini ma’lum qildi. “Na tosh, na inson, na qabrlaridagi o‘liklar ishg‘oldan omon qolmadi”, deydi u.

Израиль проводит масштабную организованную операцию по дроблению, перемешиванию и вывозу миллионов тонн обломков из сектора Газа, сообщают правозащитные группы и наблюдатели.
Систематическое изменение городского ландшафта израильскими военными происходит на фоне ужасающих потерь: с октября 2023 года в результате геноцидной войны Израиля против Газы убиты не менее 73 387 палестинцев, в основном детей и женщин.
По данным Euro-Med Human Rights Monitor, вывоз обломков может быть попыткой демографической инженерии и уничтожения доказательств геноцида. В отчете оценивается, что в секторе Газа накопилось около 68 миллионов тонн обломков, из которых не менее 10 миллионов тонн уже вывезено или раздроблено.
На территориях, находящихся под незаконным военным контролем Израиля, что составляет около двух третей анклава, работают около 400 единиц тяжелой техники для раскопок, дробления и транспортировки. Ежедневно около 100 грузовиков вывозят обломки в неизвестные места в Израиле и на Западном берегу.
Исследователь Amnesty International Будур Хассан заявила Al Jazeera, что это может быть расчетливой попыткой уничтожить доказательства преступлений, совершенных Израилем во время войны. «Бульдозерные работы — неотъемлемая часть всех попыток уничтожить земли в городе Газа и в секторе Газа в целом», — сказала она.
Мохаммед Салха, директор Сети НПО в секторе Газа, считает, что вывозимые обломки содержат осколки ракет, боеприпасы и личные вещи, которые важны для будущей ответственности. «Оккупация перемещает обломки, дробит их и вывозит за Зеленую линию, чтобы уничтожить улики и факты», — заявил Салха.
Эксперты отмечают, что массовый вывоз обломков может служить военным и колониальным целям, разрушая границы земель, фундаменты домов и уличные сети, лишая палестинцев физических маркеров собственности и углубляя этническую чистку. Это создает условия для попыток восстановления израильских поселений в Газе.
Отставной бригадный генерал Элиас Ханна объяснил, что география используется против населения как крайняя форма коллективного наказания. «Когда враг разрушает и бульдозирует, это попадает в политику коллективного наказания; вы создаете новую городскую инженерию и новую форму социальной и охранной среды, чтобы наказать сопротивляющихся и гражданское окружение», — сказал он.
Вывоз обломков также означает, что тела пропавших без вести, число которых, по оценкам гражданской обороны Газы на июль 2026 года, составляет около 8 500, могут быть потеряны навсегда. Использование тяжелой техники без предварительных судебно-медицинских обследований рискует раздавить или рассеять останки, серьезно нарушая права семей знать судьбу своих родственников.
Палестинец Абу Асим, члены семьи которого остаются погребенными в восточных районах Газы, теперь обозначенных как зона за военной «Желтой линией», поделился своей болью с Al Jazeera. «Мы потеряли их, и первой трагедией была их смерть, а вторая ежедневная трагедия — отсутствие могил и отсутствие доказательств, с которыми мы будем судить эту оккупацию за эти преступления», — сказал он.
Адвокат Самир аль-Манаама из Центра по правам человека Аль-Мезан заявил, что израильские военные захватили около 70 процентов восточной части сектора Газа и препятствуют доступу спасателей к извлечению тел погибших, что является явным нарушением международного гуманитарного права.
Директор гражданской обороны Газы Раед аль-Дахшан подчеркнул невозможность их миссии в зонах за «Желтой линией», требующих специального оборудования и координации.
Салха также сообщил, что более 93 процентов кладбищ в секторе Газа были полностью или частично разрушены. «Ни камень, ни люди, ни даже мертвые в могилах не пощажены оккупацией», — сказал он.