Buyuk Britaniyaning yangi Bosh vaziri Endi Byornham oylik “yashash narxi” safari boshlaganini eshitib, Reddit ijtimoiy tarmog‘i foydalanuvchilaridan biri shunday deb yozdi: “Uy-joy juda qimmat, energiya juda qimmat, oziq-ovqat juda qimmat va hokazo. Mana, Endi, men sizga yoqilg‘ini tejab qo‘ydim (juda qimmat).”
Dunyoning ko‘p qismi kabi, Buyuk Britaniya ham yashash narxining oshishi bilan kurashmoqda. Angliya banki inflyatsiya yilning ikkinchi yarmida yanada oshishini kutmoqda, chunki AQSh-Isroilning Eronga urushi energiya narxlari va uy xo‘jaliklari to‘lovlarini oshiradi.
Buyuk Britaniyada inflyatsiya qanchalik yuqori? Kim eng ko‘p zarar ko‘rmoqda? Va boshqa mamlakatlar bilan qanday taqqoslanadi? Iyun oyida yillik inflyatsiya darajasi 2,8 foizni tashkil etdi, bu may oyidagi 3 foizdan past. Bu shuni anglatadiki, narxlar hali ham oshmoqda, biroq avvalgiga qaraganda biroz sekinroq. Amaliy jihatdan, agar biror narsa o‘tgan yilning iyun oyida 100 funt sterlingga (taxminan 135 dollar) tushgan bo‘lsa, endi u 102,80 funt sterlingga (138,65 dollar) tushadi.
AQSh va Isroil 28-fevralda Eronga hujum qilishidan oldin, Angliya banki iste’mol narxlari indeksi (CPI) bilan o‘lchanadigan inflyatsiya 2025-yildagi 3,4 foizdan 2026-yilda 2,3 foizga tushishini prognoz qilgan edi. Buning o‘rniga, inflyatsiya shu yilning mart oyida yana 3,4 foizni tashkil etdi, asosan yoqilg‘i va issiqlik narxlarining oshishi hisobiga.
Dunyo neft va suyultirilgan tabiiy gaz (LNG) ta’minotining taxminan beshdan bir qismi o‘tadigan Hormuz bo‘g‘ozining yopilishi benzin, transport, oziq-ovqat va boshqa tovarlar narxini oshirdi. Buyuk Britaniyada benzin narxi uch yarim yillik yuqori ko‘rsatkichga yetdi. RAC Foundation ma’lumotlariga ko‘ra, benzin va dizel narxi 25-fevraldan 11-avgustgacha mos ravishda 22 va 27 foizga oshgan.
Har bir uy xo‘jaligi inflyatsiyani bir xil his qilmaydi. O‘rtacha Buyuk Britaniya uy xo‘jaligi har hafta tovar va xizmatlarga taxminan 677 funt sterling (914 dollar) sarflaydi, eng katta xarajatlar uy-joy, yoqilg‘i va elektr energiyasi, transport, oziq-ovqat va dam olishga to‘g‘ri keladi. Eng kam daromadli 20 foiz uy xo‘jaliklari haftasiga o‘rtacha 407 funt sterling (549 dollar) sarflaydi, eng boy 20 foiz esa 1084 funt sterling (1462 dollar). Mutanosib ravishda, kambag‘al uy xo‘jaliklari narx oshishini ko‘proq his qiladi.
Jozef Rauntri jamg‘armasi ma’lumotlariga ko‘ra, yashash narxi inqirozi keng tarqalgan bo‘lib, bu yil 7,4 million kam daromadli oila asosiy narsalarni sotib olishga qodir emas – bu 2021-yildan beri eng yuqori ko‘rsatkich.
Buyuk Britaniyaning iyun oyidagi 2,8 foizlik inflyatsiya darajasi uni boshqa G7 mamlakatlari: Kanada, Fransiya, Germaniya, Italiya, Yaponiya va AQSh o‘rtasida o‘rtada joylashtiradi. AQShda inflyatsiya eng yuqori – 3,5 foiz, keyin Italiya (3 foiz), Kanada (2,8 foiz), Buyuk Britaniya (2,8 foiz), Germaniya (2,3 foiz), Fransiya (1,8 foiz) va Yaponiya (1,7 foiz).
Britaniyaliklar uchun haftalik oziq-ovqat xaridi hali ham o‘tgan yilga qaraganda qimmatroq, biroq so‘nggi ma’lumotlar oziq-ovqat inflyatsiyasi sekinlashganini ko‘rsatmoqda. Angliya banki oziq-ovqat narxlari yil oxiriga borib 3,5 foizga yaqin oshishini bashorat qilmoqda, supermarketlar esa yil oxiriga kelib 4-5 foiz oziq-ovqat inflyatsiyasini kutmoqda.

Узнав о том, что новый премьер-министр Великобритании Энди Бёрнхэм отправляется в месячный тур по «стоимости жизни» по всей стране, один из пользователей Reddit прокомментировал: «Жилье слишком дорогое, энергия слишком дорогая, еда слишком дорогая и т.д. Вот, Энди, я сэкономил тебе топливо (очень дорогое)».
Как и большая часть мира, Великобритания борется с ростом стоимости жизни. Банк Англии ожидает, что инфляция продолжит расти во втором полугодии, поскольку последствия войны США и Израиля против Ирана толкают вверх цены на энергоносители и счета домохозяйств.
Насколько высока инфляция в Великобритании? Кто страдает больше всех? И как она выглядит по сравнению с другими странами? Годовая инфляция в июне составила 2,8% по сравнению с 3% в мае. Это означает, что цены все еще растут, но немного медленнее, чем в начале года. Если товар стоил 100 фунтов в июне прошлого года, сейчас он стоит 102,80 фунта.
До того как США и Израиль напали на Иран 28 февраля, Банк Англии прогнозировал, что инфляция по индексу потребительских цен упадет с 3,4% в 2025 году до 2,3% в 2026-м. Вместо этого инфляция в марте снова составила 3,4%, в основном из-за роста цен на топливо и отопление.
Закрытие Ормузского пролива, через который проходит около пятой части мировых поставок нефти и сжиженного природного газа, подняло цены на бензин, транспорт, продукты и другие товары. Цены на бензин в Великобритании достигли трех с половиной летнего максимума. По данным RAC Foundation, цены на бензин и дизель выросли на 22% и 27% соответственно с 25 февраля по 11 августа.
Не все домохозяйства ощущают инфляцию одинаково. Среднее британское домохозяйство тратит около 677 фунтов в неделю на товары и услуги, при этом самые большие расходы — жилье, топливо и электроэнергия, транспорт, еда и отдых. Для домохозяйств с низкими доходами влияние гораздо сильнее. Согласно данным ONS, беднейшие 20% домохозяйств тратят в среднем 407 фунтов в неделю по сравнению с 1084 фунтами у богатейших 20%. Пропорционально более бедные домохозяйства сильнее ощущают рост цен.
По данным Фонда Джозефа Раунтри, занимающегося борьбой с бедностью, кризис стоимости жизни широко распространен: 7,4 миллиона семей с низкими доходами не могут позволить себе предметы первой необходимости в этом году — самый высокий показатель с 2021 года.
Уровень инфляции в Великобритании в 2,8% в июне ставит ее в середину списка стран G7. Самый высокий уровень инфляции в США — 3,5%, за ними следуют Италия (3%), Канада (2,8%), Великобритания (2,8%), Германия (2,3%), Франция (1,8%) и Япония (1,7%).
Для британцев еженедельные покупки продуктов по-прежнему дороже, чем год назад, но последние данные показывают, что инфляция цен на продукты замедлилась. Банк Англии прогнозирует, что продовольственная инфляция вырастет почти до 3,5% к декабрю, а супермаркеты ожидают 4-5% к концу года.
Реальная заработная плата, скорректированная с учетом инфляции, также снизилась за последние месяцы — с 0,4% в начале года до 0,1% после начала иранской войны, что еще больше затрудняет для людей возможность справляться с ростом цен.