Germaniyaning g'arbiy qismida, Belgiya chegarasi yaqinidagi Xyurtgenvald o'rmonida boshlangan yong'in Shimoliy Reyn-Vestfaliya tarixidagi eng yirik o'rmon yong'iniga aylandi. Kamida 200 gektar maydonni qamrab olgan yong'in sababli Gey qishlog'i aholisi evakuatsiya qilindi.
Mahalliy hokimiyat ma'lumotlariga ko'ra, yong'inni o'chirishda 400 dan ortiq xodim ishtirok etmoqda. Yong'in oqibatida besh kishi, jumladan to'rt nafar qutqaruvchi jarohat oldi. Qishloq aholisining uylariga qaytishi hozircha xavfli, chunki ob-havo issiq va quruq, shamol esa yong'inni tarqatmoqda.
Shimoliy Reyn-Vestfaliya bosh vaziri Hendrik Vüst ta'tilini qisqartirib, voqea joyiga yetib kelishini ma'lum qildi. U favqulodda xizmatlar ishini yuqori baholadi va yong'inni o'chirish ishlari dam olish kunlari davom etishini aytdi.
Federal ichki ishlar vaziri Alexander Dobrindt yong'in tasvirlarini "dahshatli" deb atadi va barcha qutqaruv xizmatlariga minnatdorchilik bildirdi. Uning so'zlariga ko'ra, federal politsiya, harbiylar va THW tashkiloti yong'inni o'chirishda faol ishtirok etmoqda.
Politsiya yong'in sababini tekshirmoqda va guvohlardan, ayniqsa yong'in boshlangan paytdagi foto va video materiallarni taqdim etishni so'ramoqda. Deyarli barcha o'rmon yong'inlari inson omili tufayli kelib chiqadi, deb ta'kidlanmoqda.
Xyurtgenvald o'rmoni Ikkinchi jahon urushi paytida mashhur bo'lgan. 1944-yil sentyabrdan dekabrgacha bo'lgan Xyurtgen o'rmoni jangi AQSh armiyasi tarixidagi eng uzoq davom etgan janglardan biri bo'lib, hududda haligacha portlamagan o'q-dorilar saqlanib qolgan. Bu esa yong'inni o'chirish ishlarini yanada qiyinlashtirmoqda.
Qutqaruvchilar yong'inni o'chirish uchun maxsus texnika va vertolyotlardan foydalanmoqda. Harbiylar ham yordamga kelgan. Ammo, hududdagi minalar tufayli yong'in o'chiruvchilarning harakati cheklangan.
Mahalliy aholi yong'in tutunini uzoqdan ko'rishlari mumkin. Bonn shahrida ham tutun hidi sezilmoqda. Ayrim fuqarolar yong'in yaqin joyda deb o'ylab, o't o'chirish xizmatiga qo'ng'iroq qilishgan.
Qishloq xo'jaligi vaziri Silke Gorissen yong'inni "apokaliptik" deb ta'riflab, bu Shimoliy Reyn-Vestfaliya tarixidagi eng katta o'rmon yong'ini bo'lishi mumkinligini aytdi. U aholini o'rmonlarga bormaslikka chaqirdi.
Yong'in oqibatida Gey qishlog'idagi 2000 ga yaqin aholi boshpana topdi. Ularning uylariga qaytishi hozircha xavfli. Qutqaruvchilar yong'inni to'liq o'chirish uchun bir necha kun kerak bo'lishini aytmoqda.

На западе Германии, недалеко от бельгийской границы, в лесу Хюртгенвальд бушует крупнейший лесной пожар в истории земли Северный Рейн-Вестфалия. Огонь охватил не менее 200 гектаров, в связи с чем была проведена эвакуация деревни Гай.
По данным местных властей, в тушении пожара задействовано более 400 сотрудников различных служб. В результате инцидента пострадали пять человек, включая четверых спасателей. Жители деревни не смогут вернуться в свои дома в ближайшее время из-за высокой температуры, влажности и ветра, которые способствуют распространению огня.
Премьер-министр земли Хендрик Вюст прервал свой отпуск и ожидается на месте происшествия в субботу. Он выразил благодарность экстренным службам за их работу и отметил, что борьба с огнем может занять все выходные.
Федеральный министр внутренних дел Александр Добриндт назвал кадры пожара "шокирующими" и поблагодарил всех спасателей за их вклад. Он отметил, что федеральная полиция, военные и THW оказывают помощь в тушении.
Полиция ведет расследование причин возгорания и обратилась к общественности с просьбой предоставить фото- и видеоматериалы, сделанные в районе пожара. Почти все лесные пожары, как подчеркивается, имеют антропогенное происхождение.
Лес Хюртгенвальд известен тем, что здесь в 1944 году произошло одно из самых длительных и кровопролитных сражений Второй мировой войны. Территория до сих пор усеяна неразорвавшимися боеприпасами, которые могут взорваться, что создает дополнительную угрозу для спасателей.
Для тушения пожара задействованы специальная техника и вертолеты, в том числе военные. Однако из-за высокой концентрации мин доступ пожарных ограничен. Местные жители слышали взрывы в течение ночи.
Дым от пожара виден даже в Бонне, находящемся в 60 километрах. Некоторые жители, почувствовав запах дыма, вызывали пожарных, полагая, что горит что-то поблизости.
Министр сельского хозяйства земли Сильке Гориссен описала обстановку как "апокалиптическую" и предположила, что это может быть крупнейший лесной пожар в истории земли. Она призвала население воздержаться от посещения лесов.
В результате пожара около 2000 жителей деревни Гай были вынуждены покинуть свои дома. Спасатели предупреждают, что полная ликвидация огня может занять несколько дней.