Zilzila chuqurligi 10 kilometrni tashkil etgan. Yarim soat ichida 5,9, 5,6 va 6,1 magnitudali uchta kuchli silkinish kuzatilgan. Indoneziya milliy favqulodda vaziyatlar agentligi (BNPB) matbuot bayonotida L Say Maumere portida bir erkak va bir ayol halok bo‘lgani, yana bir kishi jarohat olganini ma’lum qildi.
Mahalliy media suratlarida port va boshqa binolarda jiddiy vayronagarchiliklar aks etgan. Maumere mintaqasi atrofida kuchli zarar yetkazilgan. Indoneziya Meteorologiya, iqlim va geofizika agentligi (BMKG) qirg‘oqbo‘yi hududlari uchun tsunami ogohlantirishini e’lon qilib, aholini plyajlar va daryo qirg‘oqlaridan uzoqroqda bo‘lishga, balandroq joylarga ko‘chishga chaqirdi.
BNPB rasmiysi Abdul Muhari mahalliy Kompas TV telekanaliga bergan intervyusida: “Biz shimoliy Flores qirg‘og‘i va janubiy orollardagi jamoalarimizni zudlik bilan o‘z-o‘zini evakuatsiya qilishga chaqiramiz”, dedi. U aholini qirg‘oqdan kamida ikki kilometr ichkariga yoki dengiz sathidan 10 metrdan baland tepaliklarga ko‘chishga undadi.
Avstraliya tsunami ogohlantirish markazi zilzila Avstraliya materikiga, uning orollariga yoki hududlariga hech qanday xavf tug‘dirmasligini ma’lum qildi. USGS hisob-kitoblariga ko‘ra, Flores orolida yarim milliondan ortiq odam kuchli silkinishlarni his qilgan bo‘lishi mumkin, mintaqada esa yana bir necha million odam o‘rtacha va kuchli silkinishlarni sezgan.
Mahalliy hokimiyat vaziyatni kuzatishda davom etmoqda va keyingi silkinishlar xavfini baholamoqda. Indoneziya, 270 milliondan ortiq aholisi bo‘lgan, 17 ming oroldan iborat davlat, Tinch okeanining “Olov halqasi”da joylashgan va dunyodagi eng seysmik faol mamlakatlardan biri hisoblanadi. Aynan shu qirg‘oq chizig‘i 1992-yil dekabrida ham kuchli zilzila va sunamidan aziyat chekkan, o‘shanda 2500 dan ortiq odam halok bo‘lgan edi.

У побережья индонезийского острова Флорес произошло мощное землетрясение магнитудой 7,7. По данным Геологической службы США (USGS), подземные толчки были зафиксированы в субботу в 05:58 по местному времени (21:58 GMT в пятницу). Эпицентр находился примерно в 68 километрах к северо-северо-западу от города Энде в провинции Восточная Нуса-Тенгара.
Очаг землетрясения залегал на глубине 10 километров. В течение получаса последовали три афтершока магнитудой 5,9, 5,6 и 6,1. В пресс-релизе национального агентства по ликвидации последствий стихийных бедствий Индонезии (BNPB) сообщается, что в порту Л Сай Маумере погибли мужчина и женщина, еще один человек получил ранения.
На кадрах местных СМИ видны значительные разрушения зданий, включая порт, в результате землетрясения. Район Маумере пострадал особенно сильно. Метеорологическое, климатическое и геофизическое агентство Индонезии (BMKG) выпустило предупреждение о цунами для пострадавших береговых линий, призвав жителей держаться подальше от пляжей и берегов рек и перебираться на возвышенности.
Официальный представитель BNPB Абдул Мухари в интервью местному телеканалу Kompas TV заявил: «Мы настоятельно призываем наши общины на северном побережье Флореса и на южных островах немедленно провести самостоятельную эвакуацию». Он также призвал жителей «отойти от берега, либо углубившись на два километра вглубь острова, либо поднявшись на холмы высотой более 10 метров».
Австралийский центр предупреждения о цунами сообщил, что землетрясение не представляет угрозы для материковой части Австралии, ее островов или территорий. По оценкам USGS, более полумиллиона человек на острове Флорес, вероятно, испытали очень сильные толчки, а еще несколько миллионов человек в более широком регионе ощутили толчки от умеренной до сильной силы.
Местные власти продолжают мониторинг ситуации и оценку риска дальнейших афтершоков. Индонезия, страна с населением более 270 миллионов человек, проживающих на примерно 17 тысячах островов, расположена в Тихоокеанском «Огненном кольце» и является одной из самых сейсмически активных стран мира. Этот же участок побережья пострадал от аналогичного мощного землетрясения в декабре 1992 года, когда землетрясение и вызванное им цунами унесли жизни более 2500 человек на Флоресе.