Rossiya hukumati Germaniyaning yana bir tashkilotini “nomaqbul” deb e’lon qildi. Bu qaror Berlin shahrida bo‘lib o‘tadigan texno-parad oldidan qabul qilindi. Parad o‘tgan oy Pride marshiga qilingan halokatli hujumdan keyin yuqori xavfsizlik choralari ostida o‘tkazilishi kutilmoqda.
DW’ning 2026-yil 15-avgustdagi blogida Germaniya va undan tashqaridagi asosiy yangiliklar yoritilgan. Rossiya tomonidan kiritilgan yangi “nomaqbul” tashkilot ro‘yxati ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni yanada keskinlashtirmoqda. Bu harakat Germaniyaning ichki siyosatiga aralashuv sifatida baholanmoqda.
Berlindagi texno-parad ishtirokchilari va tashkilotchilari xavfsizlikni ta’minlash uchun qo‘shimcha kuchlar safarbar etilishini ma’lum qilishdi. Politsiya xodimlari shahar markazida patrul xizmatini kuchaytirgan. Hujumdan keyin jamoat joylarida xavfsizlik choralari ko‘paytirilgan.
DW jamoasi o‘z o‘quvchilariga ishonchli axborot yetkazishda davom etmoqda. Agar siz bizning jamoamizga tayansangiz, Google’da bizni “Preferred Source” sifatida tanlab, yangiliklarni birinchi bo‘lib ko‘rishingiz mumkin. G‘arbiy Germaniyadagi yong‘in haqida batafsil ma’lumotni alohida blogimizda topishingiz mumkin.

Российские власти внесли очередную немецкую организацию в список «нежелательных». Это решение было принято накануне техно-парада в Берлине, который пройдет в условиях повышенных мер безопасности после смертоносного нападения на прайд-марш в прошлом месяце.
В блоге DW от 15 августа 2026 года освещаются главные новости из Германии и мира. Новое включение в список «нежелательных» организаций усиливает напряженность в отношениях между двумя странами. Этот шаг рассматривается как вмешательство во внутренние дела Германии.
Организаторы берлинского техно-парада заявили о мобилизации дополнительных сил для обеспечения безопасности. Полиция усилила патрулирование в центре города. После нападения меры безопасности в общественных местах были ужесточены.
Команда DW продолжает предоставлять проверенные новости. Если вы полагаетесь на нашу команду, пожалуйста, выберите нас в качестве предпочтительного источника в Google, чтобы всегда видеть наши проверенные новости первыми. Подробнее о пожаре на западе Германии читайте в нашем отдельном блоге.