Shanba kuni ertalab Livan janubida sodir bo‘lgan so‘nggi hujumlar kamida 11 kishining hayotiga zomin bo‘ldi. Bu Isroil va Hizbulloh o‘rtasidagi sulh deyarli ikki oy oldin tuzilganidan beri eng qonli voqea hisoblanadi.
Livan Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, Ansar qishlog‘i chekkasiga berilgan zarbada yetti kishi halok bo‘lib, ikki kishi yaralangan. Halok bo‘lganlar orasida uch nafar bola va ikki ayol ham bor. Livan davlat axborot agentligi (NNA) xabariga ko‘ra, zarba tongda uylardan biriga berilgan va bino butunlay vayron qilingan.
Germaniyaning DPA agentligi mahalliy aholiga tayanib, bu mulk Hizbulloh uchun baza bo‘lib xizmat qilganini xabar qildi. Ikkinchi zarba Dayr az-Zahroniy qishlog‘iga berilgan bo‘lib, unda to‘rt kishi halok bo‘lib, 17 kishi yaralangan. Shuningdek, Nabatiya shahriga olib boruvchi strategik Ali Tohir tepaligi atrofida ham boshqa zarbalar berilgani qayd etilgan.
Isroil harbiylari Livan janubidagi Hizbulloh infratuzilmasiga zarba berilganini tasdiqlab, bu jangarilarning Isroil kuchlariga qilgan hujumiga javob ekanini bildirdi. Hizbulloh esa kechqurun bu hujumlarga “munosib javob” berilishini aytib, Isroilning “tajovuzlari va tahdidlari davom eta olmasligini” ta’kidladi.
Hizbulloh, shuningdek, Livan hukumatini Isroil bilan “kamsituvchi” muzokaralarni davom ettirmaslikka chaqirib, bu “dushmanga bepul yon berish” bo‘lishini bildirdi. Livan Bosh vaziri Navaf Salam X’dagi postida “Ansar shahridagi yetti shahid harbiy infratuzilma emas, o‘ldirilgan bolalar va ayollar harbiy nishon emas edi”, deb yozdi.
Isroil-Hizbulloh urushi mart oyi boshida, Eron urushi boshlanishi bilan qayta avj oldi. Hizbulloh Eron Oliy rahnamosi Ali Xomanaiyning o‘ldirilishi uchun qasos olish maqsadida shimoliy Isroilga hujum boshladi. Bu tezda to‘liq miqyosli mojaroga aylandi: Isroil qo‘shinlari Livan janubiga kirdi, aholi ommaviy evakuatsiya qilindi, 4300 dan ortiq kishi halok bo‘ldi.
Isroil shimoliy Isroilni Hizbulloh hujumlaridan himoya qilish uchun Livan janubida “xavfsizlik zonasi” yaratganini da’vo qilmoqda. Livan ommaviy axborot vositalariga ko‘ra, bu hudud taxminan 620 kvadrat kilometrni, ya’ni mamlakat umumiy maydonining 6 foizini tashkil qiladi.
Iyun oyi oxirida tinchlik bitimi e’lon qilinganidan beri Isroil va Hizbulloh bir-birini sulhni buzishda ayblab kelmoqda. Bitim Isroil kuchlarini Livan janubidan olib chiqishni, Hizbulloh esa qurolsizlanishni nazarda tutadi. Hizbulloh to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralardan bosh tortgan, bitimda ishtirok etmagan va qurolsizlanishni rad etgan.

Премьер-министр Ливана Наваф Салам осудил удары по деревням на юге Ливана, заявив, что они нацелены на мирных жителей в их домах. Израильские военные, в свою очередь, заявили, что наносят удары по инфраструктуре «Хезболлы».
По меньшей мере 11 человек погибли в результате новых авиаударов Израиля по югу Ливана в субботу. Это самые смертоносные удары с момента прекращения огня между Израилем и «Хезболлой» почти два месяца назад.
Министерство здравоохранения Ливана сообщило, что один из ударов, нанесенный по окраине деревни Ансар, убил семь человек и ранил двух. Среди погибших — трое детей и две женщины. По данным государственного информационного агентства NNA, удар был нанесен на рассвете по жилому дому, который был полностью разрушен.
Немецкое агентство DPA со ссылкой на жителей сообщило, что этот объект служил базой для «Хезболлы». Второй удар был нанесен по деревне Дейр-эз-Захрани, в результате чего погибли четыре человека и 17 получили ранения. NNA также сообщило о других ударах вокруг стратегического холма Али Тахер, который возвышается над частями южного города Набатия и ключевыми дорогами к нему.
Израильские военные подтвердили, что нанесли удары по инфраструктуре «Хезболлы» на юге Ливана, заявив, что это ответ на атаку боевиков на израильские силы. Позже в субботу «Хезболла» ответила на последние удары, заявив, что они будут встречены «адекватным» ответом.
«Хезболла» предупредила ливанские власти о недопустимости продолжения «унизительных» переговоров с Израилем, которые предоставят «врагу бесплатные уступки». Премьер-министр Ливана Наваф Салам осудил удары, призвав Израиль «остановить эту эскалацию».
Война между Израилем и «Хезболлой» возобновилась в начале марта, когда «Хезболла» начала атаки на север Израиля в отместку за убийство верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи. Конфликт быстро перерос в полномасштабную войну, включающую наземные операции Израиля в южном Ливане, массовую эвакуацию жителей и гибель более 4300 человек.
Израиль утверждает, что создал так называемую «зону безопасности» на юге Ливана для предотвращения атак «Хезболлы» на север Израиля. По данным ливанских СМИ, эта зона занимает около 620 квадратных километров, что составляет примерно 6% территории страны.
Израиль и «Хезболла» неоднократно обвиняли друг друга в нарушении режима прекращения огня после объявления рамочного мирного соглашения в конце июня. Соглашение предусматривает вывод израильских сил из южного Ливана в обмен на разоружение «Хезболлы». «Хезболла» отказалась от прямых переговоров, не является стороной соглашения и отказывается разоружаться.