Isroil harbiy-havo kuchlari seshanba kuni erta tongda Suriyaning shimoli-g‘arbidagi Idlib viloyatida joylashgan Abu al-Duhur aviabazasiga sakkizta havo hujumi uyushtirdi. Suriya davlat matbuoti xabariga ko‘ra, zarbalar uchish-qo‘nish yo‘lagi va omborxonalarga berilgan. Baza Turkiya chegarasidan taxminan 70 kilometr uzoqlikda joylashgan.
Suriya rasmiy OAVlari harbiy manbaga tayanib, Isroil samolyotlari erta tongda baza uchish-qo‘nish yo‘lagini sakkizta zarba bilan nishonga olganini, infratuzilmaga zarar yetkazilganini, biroq qurbonlar bo‘lmaganini xabar qildi. Ushbu obyekt o‘n yildan ko‘proq vaqt davomida maxsus harbiy baza sifatida faoliyat yuritmayapti. Reuters agentligi nomi oshkor etilmagan harbiy manbaga tayanib, baza 2024-yilda Assad hokimiyatdan ag‘darilganidan keyin Suriya yangi armiyasining o‘quv markazi sifatida foydalanilganini ma’lum qildi.
Isroil hujumlari ortidan Suriya tashqi ishlar vazirligi bu harakatlarni “asossiz tajovuz” deb atadi va xalqaro hamjamiyat hamda BMT Xavfsizlik Kengashini Isroilning Suriya suverenitetiga qarshi takroriy huquqbuzarliklariga qarshi qat’iy pozitsiya egallashga chaqirdi. Vazirlik, shuningdek, 2024-yil dekabridan beri davom etayotgan Isroil hujumlari Suriya o‘zini tutib, barqarorlikni mustahkamlashga intilayotgan bir paytda sodir bo‘layotganini ta’kidladi.
AQShning Turkiyadagi elchisi va Suriya hamda Iroq bo‘yicha maxsus vakili Tom Barrack X’dagi postida Isroil hujumlarini “keraksiz eskalatsiya” deb qoraladi. U Suriyaning muvaqqat ma’muriyati rahbari Ahmad al-Sharaa ma’muriyati Isroil bilan munosabatlarni yumshatishga bir necha bor tayyorligini bildirganini eslatdi. Barrack barcha tomonlarni harbiy hodisalar o‘rniga mantiqiy muloqotga ustuvor ahamiyat berishga chaqirdi.
Turkiya esa Isroilni Suriya va uning yangi ma’muriyatini beqarorlashtirishga urinayotganlikda ayblamoqda. Anqara Suriya armiyasini tayyorlash va davlat institutlarini qurishda yordam ko‘rsatmoqda. Isroil Mudofaa vaziri Israel Katz Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdog‘onga to‘g‘ridan-to‘g‘ri ogohlantirish yo‘llab, Isroil Suriyaning harbiy salohiyatini kuchaytirishga qaratilgan qadamlarni endi e’tiborsiz qoldirmasligini ta’kidlagan.
Eslatib o‘tamiz, Assad hokimiyatdan ag‘darilganidan beri Isroil Suriyaga yuzlab havo hujumlarini amalga oshirgan, shuningdek, BMT nazoratidagi bufer zonaga o‘z qo‘shinlarini kiritgan. Isroil harbiylari Suriya janubida o‘zini o‘zi e’lon qilgan “xavfsizlik zonasi”da qolish niyatini bildirgan.

Израильские военно-воздушные силы нанесли восемь авиаударов по авиабазе Абу-эд-Духур в провинции Идлиб на северо-западе Сирии ранним утром во вторник, сообщают сирийские государственные СМИ. Удары были нанесены по взлетно-посадочной полосе и складским помещениям базы, расположенной примерно в 70 километрах от турецкой границы.
Сирийские государственные СМИ, ссылаясь на военный источник, сообщили, что «израильские оккупационные самолеты ранним утром нанесли восемь ударов по взлетно-посадочной полосе» базы, повредив инфраструктуру, но без жертв. Объект не использовался в качестве военной базы более десяти лет. Агентство Reuters со ссылкой на неназванный военный источник сообщило, что база использовалась как учебный центр для новой сирийской армии после свержения Асада в 2024 году.
Министерство иностранных дел Сирии осудило удары, назвав их «неоправданным актом агрессии», и призвало международное сообщество и Совет Безопасности ООН занять твердую позицию против повторяющихся нарушений суверенитета Сирии со стороны Израиля. Ведомство также отметило, что «продолжение израильских атак» происходит в то время, когда Сирия «проявляет сдержанность и работает над укреплением стабильности и избежанием эскалации».
Посол США в Турции и специальный представитель президента по Сирии и Ираку Том Баррак осудил израильские удары в своем посте в X, назвав их «ненужной эскалацией», которая не способствует региональной стабильности. Он подчеркнул, что администрация Ахмеда аш-Шараа «неоднократно выражала предпочтение деэскалации с Израилем», и призвал все стороны «уделять приоритетное внимание логическому диалогу, а не дальнейшим военным инцидентам».
Турция, в свою очередь, обвиняет Израиль в попытках дестабилизировать Сирию и ее новую администрацию, которой Анкара помогает в обучении армии и строительстве государственных институтов. Министр обороны Израиля Исраэль Кац напрямую предупредил президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, подчеркнув, что Израиль не потерпит шагов, направленных на усиление военного потенциала Сирии, которые могут угрожать Израилю.
Напомним, что после свержения Асада Израиль нанес сотни ударов по Сирии и ввел войска в буферную зону под контролем ООН, которая разделяла израильские и сирийские силы на Голанских высотах с 1974 года. Израильские военные также совершают регулярные рейды вглубь сирийской территории и заявляют о намерении сохранить присутствие в самопровозглашенной «зоне безопасности» на юге Сирии.