Kaliforniyaning Oklend shahrida boshlangan sud jarayonida Meta kompaniyasi Facebook va Instagram orqali bolalarni ataylab qaram qilganlikda ayblanmoqda. Bu ijtimoiy tarmoq platformasiga qarshi eng yirik huquqiy da'volardan biri bo'lib, jury keyingi olti hafta davomida ko'plab shtatlar va kompaniya advokatlarining dalillarini o'rganadi.
Kaliforniya advokati Megan O'Nilning ta'kidlashicha, Meta 11-12 yoshli "millionlab" bolalarning Instagram'da ro'yxatdan o'tishiga yo'l qo'ygan va ularni platformadan olib tashlash uchun deyarli hech narsa qilmagan. Biroq Meta vakili bunday foydalanuvchilar soni 100 mingdan sal ko'proq ekanini va ijtimoiy tarmoqqa qaramlik mavjud emasligini da'vo qilmoqda.
Sud jarayoni 2023-yilda 29 shtat tomonidan berilgan da'voga asoslanadi. Shtatlar Meta'dan milliardlab dollar tovon undirishni va Instagram hamda Facebook'da "like" tugmalari va cheksiz skroll kabi funksiyalarni bekor qilishni talab qilmoqda.
Meta advokati Pol Shmidt kompaniyaning ichki tadqiqotlarini himoya qilib, "o'smirlarning 41 foizi Instagram o'zlarini yaxshi his qilishlariga yordam berishini aytgan, yana 41 foizi esa hech qanday ta'sir yo'qligini bildirgan" dedi. U, shuningdek, Meta foydalanuvchilarning yoshini tekshirish uchun ma'lumotlarni saqlashga qonuniy jihatdan ruxsati yo'qligini ta'kidladi.
O'Nil esa Meta'ning ichki hujjatlariga tayanib, kompaniya o'smirlarning Instagram'ga "qaramlik hikoyasi" borligini bilganini, lekin daromadni xavfsizlikdan ustun qo'yganini aytdi. "Meta jamoat oldida xavfsizlikni birinchi o'ringa qo'yishini aytdi, lekin har safar foyda g'alaba qozondi", dedi u.
Bu sud ishi Meta'ning yoshlar ruhiy salomatligiga ta'siri bo'yicha bir nechta da'volardan biri bo'lib, kompaniya yil davomida boshqa yirik huquqiy muammolarga ham duch kelmoqda.

В Окленде, Калифорния, начался судебный процесс, в ходе которого Meta обвиняется в том, что она намеренно подсадила целое поколение детей на Facebook и Instagram. Это крупнейший юридический вызов для платформы, и присяжные в течение шести недель будут изучать претензии генеральных прокуроров нескольких штатов и аргументы защиты компании.
Адвокат Калифорнии Меган О'Нил заявила, что Meta обнаружила "миллионы" 11- и 12-летних пользователей Instagram и "сделала мало, чтобы их убрать". Представитель Meta, в свою очередь, утверждает, что таких пользователей было чуть более 100 000, и оспаривает само понятие "зависимость от соцсетей".
Иск был подан в 2023 году 29 штатами, включая Калифорнию и Нью-Йорк, которые обвиняют Meta в нарушении федеральных и местных законов о конфиденциальности детей. Штаты требуют не только многомиллиардных компенсаций, но и изменений в Instagram и Facebook, включая отмену счетчиков лайков и бесконечной ленты.
Пол Шмидт, ведущий адвокат Meta, опроверг доводы истцов, ссылаясь на внутренние исследования компании: "41% подростков сказали, что Instagram улучшает их самочувствие, еще 41% не заметили никакого эффекта". Он также подчеркнул, что законы о конфиденциальности мешают Meta проверять возраст пользователей.
О'Нил, напротив, привела внутренние документы Meta, где говорится, что "подростки описывают использование Instagram как зависимость", и что "функции, увеличивающие время пребывания, противоречат благополучию". Она обвинила Meta в том, что компания "скрывала правду, ставя прибыль выше безопасности детей".
Этот процесс — лишь одно из нескольких крупных дел против Meta в этом году, связанных с влиянием соцсетей на молодежь.