31 yoshli sportchi iyun oyida Mallorkada bo'lib o'tgan ATP turnirida namuna topshirgan edi. Tahlil natijasida uning namunasida kokainning metaboliti bo'lgan benzoilekgonin moddasi aniqlangan. Kokain Butunjahon antidoping agentligi (WADA) taqiqlangan moddalar ro'yxatiga kiritilgan stimulyator hisoblanadi.
WADA laboratoriyasi Kirgios namunasida taqiqlangan stimulyator borligini 17 iyulda tasdiqlagan. Shu sababli 4 avgustdan boshlab sportchi vaqtincha diskvalifikatsiya qilingan. ITIA ma'lumotlariga ko'ra, diskvalifikatsiya davrida Kirgios tennis bo'yicha biron-bir musobaqada qatnasha olmaydi, murabbiylik qila olmaydi va hatto rasmiy tadbirlarda ishtirok eta olmaydi.
Kirgios o'z muxlislariga ijtimoiy tarmoqlarda murojaat qilib, kechirim so'radi va "katta xato qilganini" tan oldi. "Men katta xato qildim. Muxlislarim, oilam, homiylarim va menga yaqin bo'lgan barchadan uzr so'rayman. Eng muhimi, meni kuzatib borayotgan bolalardan uzr so'rayman. Bu qanday o'rnak bo'lishini bilaman va o'zimdan juda hafsalam pir bo'ldi", dedi u.
Kirgios o'z faoliyatida ATP turnirlarida yettita chempionlikni qo'lga kiritgan va 2016-yilda jahon reytingida 13-o'ringa ko'tarilgan edi. Uning eng yaxshi natijasi 2022-yilda Uimbldon finaliga chiqishi bo'lib, u yerda Novak Jokovichga to'rt setda imkoniyatni boy bergan edi.
O'shandan beri u ko'plab jarohatlar bilan kurashib kelmoqda va avvalgi formaga qayta olmagan. Hozirda u jahon reytingida 919-o'rinni egallab turibdi. Kirgios jarohatlar unga jismoniy va ruhiy jihatdan og'ir ta'sir qilganini aytdi.
"Tanam ongim kutgan narsani qila olmayapti va faoliyatim oxiriga yaqinlashayotganimni anglash men tasavvur qilganimdan ham qiyin bo'ldi", dedi u. Avstraliyalik tennischi vaqtincha diskvalifikatsiya qaroriga e'tiroz bildirmagan va 28 kun davomida ijtimoiy tarmoqlardan uzoqlashib, o'zini tiklashga e'tibor qaratishini ma'lum qilgan. "Kechirasiz, men ishlayman va yaxshiroq qaytaman", dedi u.

Австралийский теннисист Ник Киргиос был временно отстранен от соревнований после положительного теста на кокаин. Об этом в среду объявило Международное агентство по обеспечению честности в теннисе (ITIA).
31-летний спортсмен сдал пробу на турнире ATP в Мальорке в июне, которая показала наличие бензоилэкгонина, метаболита кокаина. Кокаин классифицируется как стимулятор и вещество, вызывающее зависимость, и входит в запрещенный список Всемирного антидопингового агентства (WADA).
Лаборатория WADA подтвердила наличие запрещенного стимулятора в пробе Киргиоса 17 июля, и с 4 августа действует временное отстранение. По данным ITIA, на время отстранения Киргиос не имеет права играть, тренировать или посещать любые мероприятия, организованные или санкционированные World Tennis, WTA, ATP, турнирами Большого шлема или национальными ассоциациями.
Киргиос принес извинения болельщикам в социальных сетях, заявив, что берет на себя "полную ответственность". "Я совершил огромную ошибку", - сказал он. "Я прошу прощения у своих болельщиков, семьи, спонсоров и всех, кто мне дорог. Прежде всего, я прошу прощения у детей, которые следят за мной. Я знаю, какой пример это подает, и я глубоко разочарован в себе".
Известный своей мощной подачей, Киргиос выиграл семь титулов в одиночном разряде в туре ATP и достиг 13-й строчки в мировом рейтинге в 2016 году. Его лучшим достижением, пожалуй, является выход в финал Уимблдона в 2022 году, где он уступил Новаку Джоковичу в четырех сетах.
С тех пор его преследуют многочисленные травмы, и он не может вернуться в форму. Сейчас он занимает 919-е место в мировом рейтинге. В своем заявлении в среду Киргиос сказал, что травмы "тяжело сказались на нем как физически, так и морально".
"Мое тело не может делать то, что ожидает мой разум, и осознание того, что моя карьера близится к концу, далось мне труднее, чем я мог себе представить", - сказал он. Австралиец не стал обжаловать временное отстранение и заявил, что на 28 дней уйдет из социальных сетей и общественной жизни, чтобы "сосредоточиться на восстановлении". "Простите, я буду работать и вернусь лучше", - сказал он.