Bangladeshda 35 yildan beri ilk bor raqobatli prezidentlik saylovi bo‘lib o‘tmoqda. Hukumatdagi Bangladesh Millatchi partiyasi (BNP) nomzodi Mirza Faxrul Islom Alamgir va sobiq armiya zobiti, Jamaat-e-Islomi boshchiligidagi 11 partiyalik muxolifat ittifoqi nomzodi Oli Ahmad o‘rtasida kurash ketmoqda.
Bangladesh saylov komissiyasi ma’lumotiga ko‘ra, parlamentdagi 349 deputat payshanba kuni GMT soat 08:00 dan 11:00 gacha ovoz berishi mumkin, natija bir necha soat ichida e’lon qilinishi kutilmoqda. Saylovga o‘tgan oy iste’foga chiqqan Muhammad Shahabuddinning ketishi sabab bo‘ldi; u 2023-yilda hukumatdagi Awami Ligasi nomzodi sifatida bir ovozdan saylangan edi.
Shahabuddin 2024-yil avgustida Shayx Hasina hokimiyatdan ag‘darilganidan keyin, Muhammad Yunus boshchiligidagi muvaqqat ma’muriyat va BNPning fevralda hokimiyatga qaytishi davrida xizmat qilgan. U besh yillik muddatining yarmida iste’foga chiqdi. Saylov 1991-yil oktyabridan beri ilk raqobatli prezidentlik saylovi bo‘lib, o‘shanda BNP nomzodi Abdur Rahmon Bisvas Awami Ligasi nomzodi Badrul Haidar Choudhurini 172 ovozga qarshi 92 ovoz bilan mag‘lub etgan edi.
Biroq natija oldindan ma’lum deb hisoblanmoqda. 349 deputatdan 247 tasi BNPga, 90 tasi esa muxolifat ittifoqiga tegishli bo‘lib, Alamgirga hal qiluvchi ustunlik beradi. Shunga qaramay, bu ovoz 2024-yil qo‘zg‘olonidan keyin institutlarni qayta shakllantirayotgan mamlakat uchun ramziy ahamiyatga ega.
78 yoshli Alamgir BNPning eng taniqli yetakchilaridan biri. U 2011-yilda bosh kotib vazifasini bajaruvchi, 2016-yilda esa rasman bosh kotib etib tayinlangan. BNP bu yilgi saylovda g‘alaba qozonganidan so‘ng, u mahalliy boshqaruv, qishloq xo‘jaligi va kooperatsiya vaziri bo‘ldi. Chorshanba kuni bo‘lib o‘tgan partiya yig‘ilishida u Bosh vazir Tariq Rahmanga nomzodlik uchun minnatdorchilik bildirib, Bangladesh mustaqilligi va suvereniteti bo‘yicha murosaga kelmaslikka va’da berdi.
Alamgirning raqibi, 85 yoshli iste’fodagi polkovnik Ahmad, 1971-yilgi ozodlik urushi faxriysi, Liberal-demokratik partiya (LDP) raisi va olti marta parlament a’zosi. U bir vaqtlar sobiq prezident Ziaur Rahmonning yaqin hamkori bo‘lgan, ammo 2006-yilda LDPni asos solgan. Uning nomzodligi siyosiy jihatdan e’tiborga molik, chunki uning asosiy homiysi Jamaat 1971-yilda Bangladesh mustaqilligiga qarshi chiqqan va Pokiston tomonida urushgan.
Bangladeshliklar orasida ikki nomzodning siyosiy faoliyatiga turlicha qarashlar mavjud. Sobiq Bangladesh banki xodimi Anvarul Islom Alamgirni shaxsiy halolligi uchun maqtadi: “Men uning saylov okrugiga bordim. Odamlar, irqi va dinidan qat’i nazar, unga katta mehr qo‘ygan. Uning halolligi Bangladeshlik siyosatchilar orasida kamdan-kam uchraydi.” Boshqa bir fuqaro, qurilish menejeri Abdul Baten esa Ahmadni afzal ko‘radi: “Men Oliyni afzal ko‘raman, chunki u tajribali siyosatchi. Uning raqibi Faxrul va BNP davlat islohotlari bo‘yicha va’dalarini bajarmadi.”
Bangladesh konstitutsiyasi prezidentni davlat rahbari deb belgilaydi, lekin unga katta ijro etuvchi hokimiyat bermaydi. 48(3)-modda prezidentni bosh vazirning maslahati bilan ish yuritishga majbur qiladi, faqat bosh vazir va bosh sudyani tayinlash bundan mustasno. Siyosatshunos Ali Riaz, Yunus boshchiligidagi muvaqqat hukumat davrida Davlat islohotlari bo‘yicha Milliy konsensus komissiyasi hamraisi bo‘lgan, raqobatli saylovning qaytishini olqishladi, ammo uning amaliy ahamiyatini oshirib yubormaslik kerakligini ta’kidladi: “Demokratik harakatning oldingi safida bo‘lgan va fashistik rejimga qarshi kurashgan kishi prezidentlik lavozimini egallashi yaxshi. Biroq, prezidentning cheklangan vakolatlari tufayli prezidentlik saylovi juda kam ahamiyatga ega.”
Riaz shuningdek, ochiq ovoz berishning ahamiyatini shubha ostiga qo‘ydi, chunki hukumat partiyasi allaqachon g‘alaba qozonish uchun yetarli ovozga ega. “Saylov boshqaruv va siyosat nuqtai nazaridan mazmunli emas, balki ko‘proq marosimdir”, dedi u. 2024-yil qo‘zg‘olonida halok bo‘lgan 1400 dan ortiq odamning oilalari uchun Shahabuddin ketishi va yangi prezident saylanishi kechikkan edi. Qo‘zg‘olonda halok bo‘lgan 17 yoshli Shahriar Xon Anasning onasi Sanjida Xon Dipti: “Bu avvalroq sodir bo‘lishi kerak edi, lekin hozir bo‘layotgani ham yaxshi”, dedi. U deputatlarning partiya tanloviga bog‘liq bo‘lishini tanqid qildi: “Agar deputat o‘zi eng yaxshi deb bilgan odamga ovoz bera olmasa, ovoz berishdan nima ma’no? Bolalarimiz demokratiya uchun jon berdi.”
Saylov konstitutsiyaning 70-moddasi bo‘yicha munozaralarni qayta jonlantirdi, bu modda deputatlarni partiyaga qarshi ovoz bergani uchun parlament o‘rindig‘idan mahrum qilishi mumkin. Barcha konstitutsiyaviy cheklovlar va oldindan aytib bo‘ladigan hisob-kitoblarga qaramay, payshanba kungi ovoz Bangladesh siyosatida kamdan-kam uchraydigan voqeani belgilaydi: 30 yildan ortiq vaqtdan beri birinchi marta deputatlar mamlakatning keyingi davlat rahbari uchun byulletenda ikkita nomni ko‘rishadi.

В Бангладеш впервые за 35 лет проходят конкурентные президентские выборы. Кандидат правящей Националистической партии Бангладеш (НПБ) Мирза Фахрул Ислам Аламгир борется с бывшим армейским офицером Оли Ахмадом, выдвинутым оппозиционным альянсом из 11 партий во главе с «Джамаат-и-Ислами».
По данным избирательной комиссии Бангладеш, 349 членов парламента имеют право голосовать в четверг с 08:00 до 11:00 по Гринвичу, результаты ожидаются через несколько часов. Выборы были вызваны отставкой в прошлом месяце Мохаммеда Шахабуддина, который был избран без альтернативы в 2023 году как кандидат от свергнутой партии «Авами Лига» (АЛ) бывшего премьер-министра Шейх Хасины. Он ушел в отставку на полпути своего пятилетнего срока, прослужив во время отстранения Хасины в августе 2024 года, временной администрации Мухаммада Юнуса и возвращения НПБ к власти в феврале.
Четверговое голосование станет первыми конкурентными президентскими выборами с октября 1991 года, когда кандидат НПБ Абдур Рахман Бисвас победил кандидата АЛ Бадрула Хайдара Чоудхури со счетом 172 против 92. Все последующие президентские выборы были безальтернативными.
Однако исход широко считается предрешенным. Из 349 депутатов 247 принадлежат НПБ и 90 — оппозиционному альянсу, что дает Аламгиру решающее численное преимущество. Тем не менее, голосование имеет символическое значение для страны, перестраивающей свои институты через два года после восстания 2024 года, которое положило конец железному правлению Хасины.
78-летний Аламгир — один из самых видных лидеров НПБ. Он стал исполняющим обязанности генерального секретаря в 2011 году и был официально назначен на эту должность в 2016 году, став одним из главных публичных лиц партии в годы оппозиции при Хасине. После убедительной победы НПБ на выборах этого года Аламгир стал министром местного самоуправления, сельского развития и кооперативов. На заседании парламентской фракции НПБ в среду он поблагодарил премьер-министра Тарика Рахмана за выдвижение и пообещал не идти на компромисс в вопросах независимости и суверенитета Бангладеш.
Его оппонент, отставной полковник Ахмад, 85 лет, — ветеран Освободительной войны 1971 года, председатель Либерально-демократической партии (ЛДП) и шестикратный член парламента. Когда-то близкий соратник бывшего президента Зиаура Рахмана, отца нынешнего премьер-министра Тарика Рахмана, Ахмад присоединился к НПБ в 1980 году после ухода из армии годом ранее. Он был министром связи при бывшем премьер-министре Халеде Зии и основал ЛДП в 2006 году. Его выдвижение политически примечательно: его главный сторонник «Джамаат» выступал против независимости Бангладеш в 1971 году и встал на сторону Пакистана во время войны, в то время как Ахмад воевал в Освободительной войне.
Мнения бангладешцев разделились по поводу политических заслуг двух мужчин. Бывший чиновник Бангладешского банка Анварул Ислам хвалит Аламгира за личную честность: «Я посетил округ Мирзы Фахрула. Люди, независимо от расы и религии, испытывают к нему огромную симпатию. Его честность редка среди бангладешских политиков». Другой гражданин, менеджер строительной площадки Абдул Батен, предпочитает Ахмада: «Я определенно предпочел бы Оли, потому что он опытный политик. Его оппонент Фахрул и НПБ не сдержали обещаний о государственных реформах».
Конституция Бангладеш делает президента главой государства, но предоставляет этому посту мало независимой исполнительной власти. Статья 48(3) требует, чтобы президент действовал по совету премьер-министра, за исключением назначения премьер-министра и главного судьи. Политолог Али Риаз, который был сопредседателем Национальной комиссии по консенсусу по государственным реформам при временном правительстве Юнуса, приветствовал возвращение конкурентных выборов, но предостерег от переоценки их практического значения: «Хорошо, что человек, который был в авангарде демократического движения и боролся с фашистским режимом, займет пост президента. Однако президентские выборы имеют очень мало значения из-за ограниченных полномочий президента».
Риаз также поставил под сомнение значение открытого голосования, в котором правящая партия уже имеет численное превосходство. «Выборы — это скорее ритуал, чем существенное событие с точки зрения управления и политики», — сказал он. Для семей более 1400 человек, убитых силами безопасности во время восстания 2024 года, уход Шахабуддина и избрание нового президента были давно назревшими. «Это должно было произойти гораздо раньше, но все же хорошо, что это происходит сейчас», — сказала Санджида Хан Дипти, мать 17-летнего Шахриара Хана Анаса, убитого во время восстания. Она подвергла сомнению обязательность партийного выбора для депутатов: «Если депутат не может голосовать за того, кого считает лучшим для страны, то какой смысл проводить голосование? Наши дети отдали жизни за демократию».
Выборы возродили дебаты о том, должна ли статья 70 конституции, которая может лишить депутатов парламентских мест за голосование против своей партии, применяться к президентским выборам. Несмотря на все конституционные ограничения и предсказуемую арифметику, четверговое голосование ознаменует редкий момент в политике Бангладеш: впервые за более чем три десятилетия депутаты увидят два имени в бюллетене для голосования за следующего главу государства.