Inson Huquqlari bo'yicha Xalqaro Tashkilot (HRW) hisobotiga ko'ra, ishg'ol qilingan G'arbiy Sohildagi o'nlab falastinlik jamoalar isroillik ko'chmanchilarning kuchayib borayotgan hujumlari tufayli yo'q bo'lib ketish xavfi ostida turibdi.
AQShda joylashgan tashkilot payshanba kuni e'lon qilgan hisobotida, ko'chmanchilar hujumlari va xalqaro huquqqa ko'ra noqonuniy bo'lgan isroil aholi punktlarining tez kengayishi falastinliklarning majburiy ko'chirilishiga olib kelayotganini ta'kidlaydi.
Hisobotda Isroil hukumatini ko'chmanchilarni qurollantirish, moliyalashtirish va ularga jazosiz qolishni ta'minlashda ayblaydi. Isroil ko'chmanchilarining zo'ravonligi 2022-yil dekabrida hokimiyatga kelgan hukumat davridan beri o'sib bormoqda.
Ammo hujumlar AQSh va Isroilning Eronga qarshi urushining dastlabki ikki oyida keskin oshdi. Hisobotda bolalar o'ldirilishi, hujumlar, jinsiy zo'ravonlik, jismoniy va ruhiy zo'ravonlik, o'zboshimchalik bilan hibsga olish, o't qo'yish, mulkni buzish va o'g'irlik kabi holatlar qayd etilgan.
HRWning Isroil va Falastin bo'yicha tadqiqotchisi Sara Sanbar: "Isroil hukumati va ko'chmanchilar maksimal yer va minimal falastinliklar degan maqsadni baham ko'radi, hukumat ko'chmanchilar zo'ravonligini to'xtatishga urinmay, balki uni faol qo'llab-quvvatlamoqda", deydi.
HRW aprel va may oylarida G'arbiy Sohildagi yetti falastinlik jamoada ko'chmanchilar hujumlarini o'rgandi. Hisobotda qurollangan ko'chmanchilar ko'pincha Isroil harbiy bo'linmalari bilan birga yoki askarlar aralashmay turib hujum qilgani aniqlangan.
BMTning Gumanitar Masalalarni Muvofiqlashtirish idorasi (OCHA) ma'lumotlariga ko'ra, 2023-yil yanvaridan beri 107 jamoa, ya'ni 5900 falastinlik ko'chmanchilar zo'ravonligi tufayli to'liq yoki qisman ko'chirilgan. 2025-yil yanvaridan beri Isroil armiyasi yana 32 000 falastinlikni uylaridan haydab chiqargan.
HRW zo'ravonlik va davlat himoyasining yo'qligi falastinliklarni uylarini tark etishga majbur qiladigan majburlovchi muhit yaratganini ta'kidlaydi. Tashkilot Isroilga qurol yetkazib berishni to'xtatish, noqonuniy aholi punktlari bilan savdoga embargo joriy etish va Isroil bilan imtiyozli savdo shartnomalarini to'xtatib turishni tavsiya qiladi.

Согласно новому докладу Human Rights Watch (HRW), десятки палестинских общин на оккупированном Западном берегу находятся под угрозой исчезновения из-за эскалации нападений израильских поселенцев.
Базирующаяся в США правозащитная организация заявила в докладе, обнародованном в четверг, что усиление нападений поселенцев, а также быстрое расширение израильских поселений, незаконных по международному праву, ведут к волне принудительного перемещения палестинцев.
В докладе израильские власти обвиняются в вооружении, финансировании и предоставлении безнаказанности поселенцам для совершения нападений. Насилие поселенцев растет с момента прихода к власти нынешнего правительства в декабре 2022 года.
Однако нападения резко участились в первые два месяца войны США и Израиля против Ирана, включая убийства детей, нападения, сексуальное насилие, физическое и психологическое насилие, произвольные задержания, поджоги, снос имущества и кражи, говорится в докладе.
«Израильское правительство и поселенцы разделяют одну цель — максимум земли и минимум палестинцев, при этом власти не только не пресекают насилие поселенцев, но и активно его поощряют», — заявила Сара Санбар, исполняющая обязанности исследователя по Израилю и Палестине в HRW.
HRW изучила нападения поселенцев в семи палестинских общинах на Западном берегу в апреле и мае. Доклад показал, что иногда вооруженные поселенцы действовали совместно с израильскими военными подразделениями или при солдатах, которые наблюдали, но не вмешивались.
Управление ООН по координации гуманитарных вопросов (УКГВ) установило, что с января 2023 года 107 общин, насчитывающих 5900 палестинцев, были полностью или частично перемещены в результате насилия поселенцев. С января 2025 года израильская армия выселила еще 32 000 палестинцев из их домов.
HRW рекомендует ввести адресные санкции против виновных в продолжающихся злоупотреблениях, приостановить поставки оружия Израилю и ввести торговое эмбарго с незаконными поселениями, а также призывает страны рассмотреть вопрос о приостановке преференциальных торговых соглашений с Израилем.