Myunxen prokuraturasi va politsiyasi 1970-yilda yahudiy jamoat markazi va qariyalar uyida sodir etilgan, yetti kishining o‘limiga sabab bo‘lgan yong‘in bo‘yicha gumonlanuvchini aniqlaganini ma’lum qildi. Biroq, gumonlanuvchi 2020-yilda vafot etgani sababli unga nisbatan jinoiy ish qo‘zg‘atish imkonsiz.
Prokuratura ma’lumotlariga ko‘ra, yangi tergov harakatlari ushbu jinoyatda gumonlanuvchining ishtiroki “aniq” ekanini ko‘rsatmoqda. 2025-yil aprel oyida ish qayta ochilgan edi, chunki gumonlanuvchi vafotidan so‘ng yangi ma’lumotlar paydo bo‘lgan.
1970-yil 13-fevral kuni Myunxen va Yuqori Bavariya yahudiy diniy jamoati binosida, shu jumladan qariyalar uyida yong‘in sodir bo‘lib, yetti kishi halok bo‘lgan. Ularning barchasi Holokostdan omon qolgan, ikkitasi esa natsistlar kontslagerlarida bo‘lgan.
Yong‘in zinapoyada bir necha joyda benzin aralashmasi sepilib, yoqilgan. Yana 15 kishi jarohatlangan, ulardan to‘rt nafari og‘ir ahvolda. Bino jiddiy shikastlangan.
Tergov 2017-yilda to‘xtatilgan edi, ammo guvohning bergan ko‘rsatmasi tufayli ish qayta ochildi. Guvohning aytishicha, gumonlanuvchi uning qarindoshi bilan yaqin aloqada bo‘lgan va qarindoshi vafotidan so‘ng u bu haqda ma’lum qilgan.
Gumonlanuvchi o‘sha paytda 25 yoshda bo‘lgan va Reyxenbaxstrassedagi markaz atrofida tez-tez bo‘lgan. U yahudiylarga nisbatan nafrat bildirgan va “ularni yoqib yuborishni” xohlaganini aytgan.
Tergovchilar gumonlanuvchini o‘sha paytdagi Myunxenning o‘ta o‘ng qanot vakili sifatida tavsiflagan, u Gitlerga sig‘inuvchi antisemit bo‘lgan. U yoshligida Gitler nutqlarini yozuvlarda tinglagan, Bavariya Alp tog‘larida otishma mashqlarini o‘tkazgan.
Prokuratura gumonlanuvchining yolg‘iz harakat qilgani yoki guruh bilan ishlagani aniq emasligini, ammo sheriklari haqida hech qanday ma’lumot topilmaganini aytdi. “Umuman olganda, ish qayta ochilgandan keyin o‘tkazilgan tergovlar gumonlanuvchining ishtirokini aniq ko‘rsatmoqda”, deya xulosa qildi prokuratura.

Прокуратура Мюнхена и полиция заявили, что установили личность человека, устроившего пожар в еврейском общинном центре и доме престарелых в 1970 году, в результате которого погибли семь человек. Однако подозреваемый скончался в 2020 году, поэтому уголовное преследование невозможно.
По данным прокуратуры, новые следственные действия «однозначно» указывают на причастность этого мужчины. Дело было возобновлено в апреле 2025 года после того, как после его смерти появилась новая информация.
13 февраля 1970 года в здании еврейской религиозной общины Мюнхена и Верхней Баварии, включая дом престарелых, вспыхнул пожар, унесший жизни семи человек. Все они пережили Холокост, двое были узниками нацистских концлагерей.
Пожар был устроен с помощью бензиновой смеси, разлитой и подожженной в нескольких местах лестничной клетки. Еще 15 человек получили ранения, четверо — тяжелые. Зданию был нанесен серьезный ущерб.
Расследование было приостановлено в 2017 году, но возобновлено после того, как свидетельница предоставила достоверную информацию о подозреваемом. Она сообщила, что подозреваемый в 1970-х годах тесно общался с ее родственником, и после его смерти она решила рассказать об этом.
Подозреваемому на момент нападения было 25 лет. Он часто бывал в районе центра на Рейхенбахштрассе. В вечер пожара он якобы жаловался, что «у евреев все есть», и выражал желание поджечь их.
Следователи описали его как известного члена ультраправой среды Мюнхена, антисемита с «одержимостью Гитлером». В юности он слушал записи речей Гитлера, практиковался в стрельбе возле Бергхофа — резиденции Гитлера в Баварских Альпах.
Прокуратура отметила, что невозможно с уверенностью сказать, действовал ли подозреваемый в одиночку или в группе, но признаков сообщников не обнаружено. «В целом новые расследования однозначно свидетельствуют о причастности подозреваемого», — заключили прокуроры, хотя судебное разбирательство уже невозможно.