Ispaniyaning Seuta anklavidagi El-Trampolin plyajida joylashgan muhojirlar lageridan odamlarni vaqtinchalik joylashtirish markazlariga ko'chirish boshlandi. Birinchi bosqichda taxminan 1,7 ming kishini ko'chirish rejalashtirilgan, biroq qirg'oqda hali ham 3,5 mingdan ortiq muhojir qolmoqda.
Operatsiya 20 avgust kuni ertalab boshlandi. Politsiya odamlarni tayyorlangan vaqtinchalik joylashtirish punktlariga kuzatib bormoqda, u yerda ular ro'yxatga olinadi va shaxsi aniqlanadi.
Muhojirlar kelib chiqish mintaqasiga qarab ikki guruhga bo'lingan. Sahroi Kabirdan janubdagi Afrika davlatlaridan kelganlar Loma Margarita markaziga, Shimoliy Afrikadan kelganlar esa Taraxal chegara o'tish joyi yonidagi Loma Kolmenar hududiga yo'naltirilmoqda. Ma'muriyat ma'lumotlariga ko'ra, bunday bo'linish so'nggi haftalarda lagerga bir necha marta bo'lgan janjallardan keyin yuzaga kelishi mumkin bo'lgan nizolarni oldini olish uchun zarur.
Muhojirlarni ko'chirish 30-31 iyul kunlari chegaraning ommaviy kesib o'tilishidan keyin deyarli bir oy davomida og'ir sharoitlarda bo'lganlar fonida amalga oshirilmoqda. Turli hisob-kitoblarga ko'ra, o'shanda Seutaga 40 dan 80 minggacha odam kirishga urinishgan, biroq ko'pchilik keyinchalik Marokashga qaytgan.
Birinchi bosqichda vaqtinchalik markazlar taxminan 1,8 ming kishini qabul qila oladi. Ispaniya hukumati ularning sig'imini kengaytirishni va'da qilmoqda, biroq yangi markazlarga kirmaydigan qolgan muhojirlar qayerda joylashtirilishi hozircha ma'lum emas.
Inqiroz Ispaniya oppozitsiyasi tomonidan tanqidga uchradi. Xalq partiyasi vakillari hukumatni harakatsizlikda ayblab, muammoni vaqtinchalik chodir lagerlari hisobiga hal qilishga urinayotganini ta'kidlamoqda.
Eslatib o'tamiz, chegaraning ommaviy kesib o'tilishidan so'ng Seutada taxminan ming nafar voyaga etmagan muhojir ota-onasiz qolgan va Ispaniya hukumati himoyasiga olingan. Joylashtirish markazlari to'lib ketgan, shuning uchun bolalar va kattalarning bir qismi ko'cha va plyajlarda tunashga majbur bo'lmoqda. Ispaniya anklavda qolgan voyaga etmaganlarga yordam berish uchun 25 million evro ajratgan.

В испанском анклаве Сеута власти начали переводить мигрантов со стихийного лагеря на пляже Эль-Трамполин во временные центры размещения. В первый этап планируется перевезти около 1,7 тысячи человек, тогда как всего на побережье остаются более 3,5 тысячи мигрантов.
Операция началась утром 20 августа. Полиция сопровождает людей в подготовленные пункты временного размещения, где их также зарегистрируют и установят личности.
Мигрантов разделили на две группы в зависимости от региона происхождения. Выходцев из стран Африки к югу от Сахары направляют в центр Лома Маргарита, а мигрантов из Северной Африки — в район Лома Колменар рядом с пограничным переходом Тарахаль. По данным властей, такое разделение необходимо для предотвращения возможных конфликтов после нескольких драк в лагере в последние недели.
Перевод мигрантов проходит на фоне тяжелых условий, в которых они находились почти месяц после массового перехода границы 30 и 31 июля. По разным оценкам, тогда в Сеуту попытались попасть от 40 до 80 тысяч человек, однако большинство впоследствии вернулось в Марокко.
Временные центры на первом этапе смогут принять около 1,8 тысячи человек. Испанские власти обещают расширять их вместимость, однако пока не сообщается, где разместят остальных мигрантов, которые не попадут в новые центры.
Кризис уже вызвал критику со стороны испанской оппозиции. Представители Народной партии обвиняют правительство в бездействии и считают, что власти пытаются решить проблему за счет временных палаточных лагерей.
Напомним, после массового прорыва границы в Сеуте около тысячи несовершеннолетних мигрантов остались без родителей и находятся под защитой испанских властей. Переполненные центры размещения не справляются с потоком, поэтому часть детей и взрослых вынуждена ночевать на улицах и пляжах. Испания уже выделила 25 миллионов евро на помощь оставшимся в анклаве несовершеннолетним.