Qo'shma Shtatlar rasmiylari avvalgi bayonotlarida bir nechta davlat idoralari xitoylik xakerlar tomonidan hujumga uchraganini aytgandi, endi esa bu tashkilotlar faqat xakerlarning nishonlari qatorida bo'lganini ma'lum qildi.
Juma kuni chop etilgan yangi tahrirdagi bayonotda AQSh Adliya vazirligi Senat, Federal Rezerv, NASA va boshqa idoralar Xitoy hukumati tomonidan qo'llab-quvvatlanadigan QTFY xakerlik guruhining "nishonlari qatorida" bo'lganini aytdi. Avvalgi bayonotda esa bu idoralar xakerlar qurbonlari bo'lgani aytilgandi.
Tuzatilgan bayonotning pastki qismida: "Tahrirlar ushbu press-reliz hukumatning domenlarni musodara qilishni qo'llab-quvvatlovchi da'volarini to'g'ri aks ettirishini ta'minlash uchun kiritilgan", deyiladi. Adliya vazirligi juma kuni avgust oyidagi bayonotda "barcha idoralar qurbonlar sifatida tasvirlangan, ammo hukumat da'vosida hammasi nishonga olingani, lekin faqat ba'zilari buzilgani aniq ko'rsatilgan" deb tushuntirdi.
Bu farq muhim, chunki u tasdiqlangan buzilishlar doirasini toraytiradi. Adliya vazirligi xitoylik shaxslarni AQSh davlat idoralari, mudofaa pudratchilari va boshqa nozik obyektlarga qarshi ko'p yillik kiber-josuslik kampaniyasida ayblamoqda.
Federal Qidiruv Byurosi (FQB) tomonidan taqdim etilgan va asl bayonot bilan birga e'lon qilingan da'voga ko'ra, xakerlar 2018 yildan beri AQSh federal tarmoqlarini "nishonga olgan". Nishonlar orasida NASA, Federal Rezerv, Energetika vazirligi, Adliya vazirligi, Sog'liqni saqlash vazirligi, Milliy Sog'liqni saqlash Institutlari va AQSh Senati bor.
Da'vodagi izohda FQB NASAga qilingan hujum muvaffaqiyatsiz bo'lganini, chunki agentlik dasturiy ta'minotni yangilagani aytilgan. Da'voda, shuningdek, 2024 yil sentyabr oyida xakerlar uchta Energetika vazirligi milliy laboratoriyasi, NIH, HHS agentligi va AQSh xavfsizlik qurilmasi ishlab chiqaruvchisiga "kompyuter hujumlari" uyushtirgani va ularni "qurbonlar" deb atagan.
FQB, Milliy Xavfsizlik Agentligi va AQSh Kiber Qo'mondonligi tomonidan chorshanba kuni e'lon qilingan qo'shma maslahatda 2024 yil may oyida nomi oshkor etilmagan mudofaa pudratchilari, moliya institutlari va universitetlardan ma'lumotlar o'g'irlangani ro'yxatga olingan. Shuningdek, AQSh Senati va kasalxona tarmoqlariga kirish uchun muvaffaqiyatsiz urinishlar qayd etilgan.
Xitoy elchixonasi Vashingtonda bu haqda izoh berishdan bosh tortdi, biroq avvalroq AQSh kiberxavfsizlikni "Xitoyni qoralash yoki obro'sizlantirish" uchun ishlatayotganini aytgan. Elchixona Xitoy "milliy xavfsizlik tushunchasini haddan tashqari kengaytirib, Xitoy kompaniyalariga kamsituvchi cheklovlar qo'yishga qarshi" ekanini va Xitoy kompaniyalarining qonuniy huquqlarini himoya qilishini ta'kidlagan.

Официальные лица США скорректировали ранее сделанные заявления о том, что несколько правительственных учреждений подверглись атакам китайских хакеров, теперь заявив, что организации были лишь среди целей хакеров.
В новом отредактированном заявлении в пятницу Министерство юстиции США сообщило, что Сенат, Федеральная резервная система, NASA и другие агентства были "среди целей QTFY", китайской хакерской группы, спонсируемой государством. В предыдущей версии заявления говорилось, что правительственные учреждения были среди жертв хакеров.
Внизу пересмотренного заявления добавлено примечание: "Правки внесены, чтобы этот пресс-релиз точно отражал обвинения правительства в affidavit в поддержку изъятия доменов". Минюст в пятницу пояснил, что исправление внесено, поскольку августовский релиз "описывал все агентства как жертв, тогда как в affidavit правительства было ясно сказано, что все были целями, но лишь некоторые были скомпрометированы".
Это различие важно, поскольку оно сужает масштаб подтвержденных взломов. Минюст обвиняет китайских субъектов в многолетней кампании кибершпионажа против правительственных учреждений США, оборонных подрядчиков и других чувствительных объектов.
Согласно affidavit ФБР, опубликованному вместе с первоначальным заявлением, хакеры "нацеливались" на федеральные сети США как минимум с 2018 года. Среди целей - NASA, ФРС, Министерство энергетики (DOE), Минюст, Министерство здравоохранения (HHS), Национальные институты здравоохранения (NIH) и Сенат США.
В сноске к affidavit говорится, что ФБР расследовало попытку взлома NASA и установило, что она не удалась из-за своевременного обновления программного обеспечения. В affidavit утверждается, что в сентябре 2024 года хакеры осуществили "компьютерные вторжения" в три национальные лаборатории DOE, NIH, агентство HHS и американского производителя устройств безопасности, называя их "жертвами".
В отдельном совместном кибер-предупреждении ФБР, АНБ и Киберкомандования США, опубликованном в среду, перечислены успешные кражи данных у неназванных оборонных подрядчиков, финансовых учреждений и университетов в мае 2024 года. Также отмечены неудачные попытки доступа к сетям Сената и больницы в марте 2026 года.
Запросы о разъяснениях в ФБР и Агентство по кибербезопасности в пятницу не получили немедленного ответа. Посольство Китая в Вашингтоне не ответило на запрос Reuters. В ответ на среднее объявление представитель посольства заявил, что США используют кибербезопасность для "очернения или дискредитации Китая", и что Китай выступает против "чрезмерного расширения концепции национальной безопасности" и будет решительно защищать законные права китайских компаний.