Noyabr oyining shanba kuni erta tongda Niger poytaxti Niameyning bir qancha hududlarida kuchli otishmalar va portlashlar eshitildi. Bu haqda Reuters agentligining ikki guvohi ma'lum qildi.
Guvohlardan birining so'zlariga ko'ra, shahardagi Diori Hamani xalqaro aeroporti va prezident saroyi yaqinida otishmalar eshitilgan. Ikkinchi guvoh esa og'ir qurollardan otishmalar davom etayotganini va saroy atrofida vaziyat keskinligini tasdiqladi.
Niger 2023-yil iyul oyida prezident Muhammad Bazumni ag'dargan harbiy to'ntarishdan beri harbiy hukumat tomonidan boshqarilmoqda. General Abdurahmon Tchiani boshchiligidagi harbiy ma'muriyat G'arbning an'anaviy ittifoqchilaridan yuz o'girib, Rossiya bilan yaqin aloqalar o'rnatgan.
Bu holat qo'shni Mali va Burkina-Fasodagi harbiy boshqaruvlar bilan hamohang. Niger hukumati hozircha voqeaga izoh bermagan, Reuters xabariga ko'ra, rasmiy manbalar murojaatlarga javob bermagan.
Mahalliy aholi orasida vahima kuchaygan, ko'plab fuqarolar xavfsiz joylarga o'tishga harakat qilmoqda. Xalqaro hamjamiyat vaziyatni diqqat bilan kuzatmoqda, biroq hozircha rasmiy bayonotlar yo'q.

В субботу рано утром в нескольких районах столицы Нигера Ниамея раздались интенсивная стрельба и взрывы, сообщили два свидетеля Reuters.
По словам одного из свидетелей, выстрелы были слышны в районе международного аэропорта имени Диори Хамани и вблизи президентского дворца. Второй свидетель подтвердил, что перестрелка с применением тяжелого вооружения продолжается вокруг дворца.
Нигер находится под управлением военных с июля 2023 года, когда в результате переворота был свергнут президент Мохамед Базум. Военное правительство во главе с генералом Абдурахманом Тчиани с тех пор отвернулось от традиционных западных союзников и установило более тесные связи с Россией, что отражает действия военных правительств в соседних Мали и Буркина-Фасо.
Правительство Нигера пока не прокомментировало ситуацию, сообщает Reuters. На фоне нестабильности местные жители ищут укрытия, а международное сообщество внимательно следит за развитием событий.