Isroil harbiylari Al-Aqsa kasalxonasi majmuasidagi nishonga zarba berilganini tasdiqladi va hech qanday dalilsiz ravishda HAMAS qo‘mondoni yo‘q qilinganini da’vo qilmoqda. Bu esa xalqaro gumanitar huquqning jiddiy buzilishi sifatida baholanmoqda.
Alohida hujumda Isroil uchuvchisiz samolyoti G‘azo shahrining Tal al-Hava mahallasida velosipedda ketayotgan shaxsga zarba berdi. Falastin Wafa axborot agentligi xabariga ko‘ra, ushbu hujumda kamida bir kishi halok bo‘lib, ikki kishi yaralangan. Jabrlanganlar al-Quds dala kasalxonasiga yetkazilgan.
Shu kunning avvalroq Deir al-Balah sharqidagi al-Musaddar qishlog‘ida Isroil otishmasi natijasida bir kishi halok bo‘ldi. Shuningdek, shimoliy G‘azodagi Kamol Advon kasalxonasi yaqinida Isroil kvadrokopteri portlovchi qurilmani tashlagani xabar qilinmoqda.
So‘nggi kunlarda Isroil G‘azo bo‘ylab hujumlarini keskin kuchaytirdi, “sulh” deb atalgan kelishuvga qaramay. G‘azo sog‘liqni saqlash vazirligi so‘nggi 48 soat ichida 10 jasad – to‘qqiztasi yangi o‘ldirilgan va bittasi vayronalar ostidan topilgan – hamda 18 yaralangan shaxsni qabul qilganini ma’lum qildi.
Vazirlikning qo‘shimcha qilishicha, boshqa qurbonlar haligacha vayronalar ostida yoki tez yordam va fuqaro muhofazasi xodimlari yetib bora olmagan yo‘llarda qolmoqda. Oktyabr oyida “sulh” kuchga kirganidan beri Isroil hujumlarida 1313 falastinlik halok bo‘lgan.
Falastin bedarak yo‘qolganlar markazi shanba kuni G‘azoda 4-5 ming falastinlik bedarak yo‘qolgan va vayronalar ostida qolgan deb hisoblanayotganini, yana 2,5-3 ming kishi Isroilning genotsid urushi davrida majburiy yo‘qotilgan bo‘lishi mumkinligini aytdi. Bu taxmin 317 ta holat namunasi asosida qilingan tahliliy tadqiqotga tayanadi.
2023-yil oktyabrida boshlangan urushdan beri G‘azoda 73 mingdan ortiq falastinlik halok bo‘lgan, 174 mingdan ortig‘i yaralangan, ularning aksariyati ayollar va bolalardir. Xalqaro hamjamiyat bu vaziyatga munosib javob bermayotgani tanqid qilinmoqda.

В результате израильского удара по медицинскому складу на территории больничного комплекса в центральной части Газы пострадали несколько человек. Директор больницы сообщил, что в субботу в Дейр-эль-Балахе беспилотник поразил палатку, использовавшуюся как склад медицинских принадлежностей, в результате чего трое получили ранения.
Израильские военные подтвердили, что нанесли удар по цели в комплексе больницы «Аль-Акса», бездоказательно утверждая, что был ликвидирован командир ХАМАС. Это вызывает серьезные вопросы о соблюдении международного гуманитарного права.
В отдельной атаке израильский дрон поразил велосипедиста в районе Таль-эль-Хава в городе Газа. Палестинское агентство Wafa сообщило, что в результате погиб по меньшей мере один человек, двое ранены. Пострадавшие доставлены в полевой госпиталь «Аль-Кудс».
Ранее в тот же день в деревне аль-Мусаддар к востоку от Дейр-эль-Балаха израильским огнем был убит один человек. Кроме того, по данным больничных чиновников, израильский квадрокоптер сбросил взрывное устройство вблизи больницы Камаль Адван на севере Газы.
Израиль в последние дни активизировал атаки по всему сектору Газа, несмотря на так называемое «прекращение огня». Министерство здравоохранения Газы сообщило, что за последние 48 часов получило 10 тел – девять убитых и одно извлеченное из-под завалов – а также 18 раненых.
Ведомство добавило, что другие жертвы остаются под разрушенными зданиями или на дорогах, куда не могут добраться бригады скорой помощи и гражданской обороны. С момента вступления «перемирия» в силу в октябре прошлого года, по данным министерства, израильскими атаками убиты 1313 палестинцев.
Палестинский центр по пропавшим без вести заявил в субботу, что от 4 до 5 тысяч палестинцев остаются пропавшими без вести и, как полагают, находятся под завалами в Газе. Еще от 2,5 до 3 тысяч человек могли подвергнуться насильственному исчезновению во время геноцидной войны Израиля. Оценка основана на аналитическом исследовании выборки из 317 случаев.
С начала войны в октябре 2023 года в Газе убиты более 73 тысяч палестинцев, более 174 тысяч ранены, большинство из них женщины и дети. Международное сообщество подвергается критике за бездействие в условиях продолжающейся гуманитарной катастрофы.