39 yoshli serb tennischisi Novak Djokovic yakshanba kuni kechqurun AQSh Ochiq chempionatining birinchi bosqichida argentinalik Mariano Navonega 7-6 (5), 5-7, 4-6, 6-2, 6-1 hisobida yutqazib, turnirni tark etdi. Uchrashuv 4 soatu 36 daqiqa davom etdi va bu Djokovic faoliyatidagi eng uzoq davom etgan “Katta dubulg‘a” turnirining ilk bosqich o‘yini bo‘ldi.
Bu mag‘lubiyat Djokovicning “Katta dubulg‘a” turnirlaridagi eng erta chiqib ketishi bo‘lib, 2006-yilgi Avstraliya Ochiq chempionatidan beri kuzatilmoqda. U ilgari AQSh Ochiq chempionatida birinchi bosqichda hech qachon yutqazmagan edi. Djokovic o‘yindan so‘ng “Men zavqlanmadim. Suddagi his-tuyg‘ularim dahshatli edi”, dedi.
24 ta “Katta dubulg‘a” chempionligi rekordchisi o‘yin davomida kamida bir marta qusdi va chap oyog‘idagi kramplardan azob chekdi. To‘rtinchi va beshinchi setlar orasidagi tibbiy tanaffusda shifokor unga tabletkalar berdi va belini massaj qildi. Djokovic o‘yinda 70 ta majburiy xatoga yo‘l qo‘ydi va bu uning uchun og‘riqli kechdi.
“Bu yil har o‘yinda meni bezovta qilayotgan muammo – qusish, qayt qilish. Keyin butun tanam yiqila boshlaydi, kramplar va og‘riqlar. Oxirida belim va yelkam taslim bo‘ldi va men o‘yinni yakunlay olmadim”, dedi Djokovic.
Ushbu mag‘lubiyat Djokovicning AQSh Ochiq chempionatidagi debyutidan 21 yil o‘tib sodir bo‘ldi va endi uning faoliyatidagi so‘nggi “Katta dubulg‘a” turniri bo‘lishi mumkinligi haqida savollar tug‘ilmoqda. U o‘yindan so‘ng “nima bo‘layotganini va qanchalik uzoqqa borishim mumkinligini hal qilishga harakat qilayotganini” aytdi.
Navone, 25 yoshli argentinalik, bu yil o‘zining birinchi ATP chempionligini qo‘lga kiritgan, Djokovicni yoshligida orzu qilganini va bu g‘alaba uning uchun “orzu ushalishi” ekanini aytdi. “Bu mening kortdagi eng yaxshi kunim. Bu ajoyib kort va eng katta sahna. Besh set... Men juda baxtliman”, dedi Navone.
Djokovic avgust oyida Cincinnati turnirida ham ikkinchi bosqichda mag‘lub bo‘lgan edi. U Uimbldonda yarim finalda yutqazganidan keyin ilk bor kortga chiqqan edi. Endi u noaniq kelajak haqida o‘ylashga majbur.

39-летний сербский теннисист Новак Джокович в воскресенье вечером потерпел поражение от аргентинца Мариано Навоне в первом круге Открытого чемпионата США со счетом 7-6 (5), 5-7, 4-6, 6-2, 6-1. Матч продолжался 4 часа 36 минут и стал самым продолжительным матчем первого круга турнира Большого шлема в карьере Джоковича.
Это поражение стало самым ранним вылетом Джоковича с турнира Большого шлема за последние два десятилетия, начиная с Открытого чемпионата Австралии 2006 года. Ранее он никогда не проигрывал в первом круге Открытого чемпионата США. После матча Джокович заявил: «Я не получал удовольствия. Было очевидно, что на корте я чувствовал себя ужасно».
Рекордсмен по количеству титулов Большого шлема (24) как минимум один раз вырвало, и у него, по-видимому, были судороги, когда он схватился за левую ногу. Во время медицинского перерыва между четвертым и пятым сетами врач дал ему таблетки и сделал массаж поясницы. Джокович совершил 70 невынужденных ошибок в мучительном выступлении.
«Это то, что меня беспокоит, к сожалению, почти в каждом матче в этом году: рвота, серьезная проблема. Затем мое тело начинает разрушаться, появляются судороги и боль. В конце концов спина и плечо сдали, и я не смог завершить матч», — сказал Джокович.
Это поражение произошло ровно через 21 год после дебюта Джоковича на Открытом чемпионате США, и теперь возникают вопросы о том, был ли это его последний матч на турнирах Большого шлема. После поражения он сказал, что «пытается понять, что происходит и как далеко я могу зайти».
Навоне, 25-летний аргентинец, выигравший в этом году свой первый титул ATP, признался, что в детстве боготворил Джоковича, и назвал эту победу «мечтой, ставшей явью». «Это лучший момент в моей карьере. Это удивительный корт и самая большая сцена. Пять сетов... Я очень счастлив», — сказал Навоне.
Ранее в этом месяце Джокович также проиграл во втором круге турнира в Цинциннати. Это был его первый матч после поражения в полуфинале Уимблдона от Янника Синнера. Теперь он вынужден задуматься о неопределенном будущем.