Angliya Premer-ligasining ilk bosqichidagi markaziy o'yinlardan biri – Aston Villa va Arsenal o'rtasidagi uchrashuv 30-avgust kuni Birmingemdag'i Villa Park stadionida bo'lib o'tadi. Uchrashuv GMT soat 19:00 da boshlanadi, Al Jazeera Sport esa 16:00 dan boshlab jonli efir olib boradi.
Aston Villa so'nggi yillarda chempionlikka da'vogar sifatida tanilgan, biroq o'tgan mavsumda to'rtinchi o'rinni egallab, Chempionlar ligasiga yo'llanmani qiyinchilik bilan qo'lga kiritgan edi. Shu bilan birga, jamoa UEFA Yevropa Ligasida g'olib bo'ldi. Arsenal esa 22 yillik kutishdan so'ng Premer-liga chempionligini qo'lga kiritib, Manchester Cityning hukmronligiga barham berdi.
Arsenal chempion sifatida ishonch bilan o'ynamoqda. Mikel Arteta shogirdlari Community Shieldda Manchester Cityni 3:0 hisobida mag'lub etib, mavsumni ajoyib boshlashdi. Aston Villa esa yangi mavsumning ilk turida Brighton tomonidan 4:0 hisobida yirik mag'lubiyatga uchradi. Uchrashuvning dastlabki 31 daqiqasida to'rtta gol o'tkazib yuborgan Villa tarkibida Joao Gomes ham maydondan chetlatildi.
Villa yozgi transfer oynasida ko'plab yetakchi o'yinchilarini yo'qotdi. Ezri Konsa Arsenalga o'tib, Villa Parkga qaytganida sovuq kutib olinishi kutilmoqda. Uilyam Salibanining jarohati tufayli Konsa asosiy tarkibda maydonga tushishi mumkin. Arsenal hujumchilari Gabriel Martinelli va Gabriel Jesus esa jamoani tark etish arafasida. Arteta bu haqda: "Ba'zida qiyin suhbatlar o'tkazishga to'g'ri keladi", dedi.
Martinelli Saudiya Arabistonining Al Hilal jamoasiga 50 million funt sterling evaziga o'tishi mumkin. Jesus esa shartnomasining so'nggi yilida va mashg'ulotlarga ham qatnashmadi. Arsenal Atletiko Madridning argentinalik hujumchisi Julian Alvarezsni qo'lga kiritishga urinmoqda, biroq Arteta bu haqda izoh berishdan bosh tortdi.
Aston Villa bosh murabbiyi Unai Emery Ollie Uotkinsning transferi haqida gapirdi. Uotkins Al Hilalga 50 million funt sterlingga sotilgan va uning o'rniga Chelsidan Nikolas Jekson olib kelingan. Emery Uotkinsni iliq so'zlar bilan esladi: "U ajoyib futbolchi, ajoyib inson. Bitta xato uning qilgan barcha yaxshi ishlarini yo'qotmaydi". Jeksonning transferi 47,5 million funt sterlingga tushdi.
Villa moliyaviy barqarorlik qoidalari tufayli ko'plab yulduzlarini sotishga majbur bo'ldi. Ammo Emery jamoani oldinga olib chiqishda qat'iy: "Biz sotuvchi klub bo'lishni xohlamaymiz, lekin mas'uliyat bor. Maqsadimiz raqobatbardosh bo'lish va yuqori o'rinlar uchun kurashish".
Ikki jamoa o'rtasidagi so'nggi uchrashuvda Arsenal 4:1 hisobida g'alaba qozongan edi. O'tgan mavsumda Villa Parkda esa Villa 2:1 hisobida zafar quchgan. Umumiy hisobda 208 uchrashuvdan 89 tasida Arsenal, 72 tasida Villa g'alaba qozongan. Opta superkompyuteri Arsenalning g'alaba qozonish ehtimolini 63 foiz, Villanikini esa 16 foiz deb baholamoqda.

В центральном матче раннего сезона английской Премьер-лиги встретятся «Астон Вилла», считавшаяся темной лошадкой в борьбе за титул, и «Арсенал», который в прошлом сезоне наконец прервал 22-летнее ожидание и завоевал трофей. Игра пройдет 30 августа на стадионе «Вилла Парк» в Бирмингеме, начало — в 19:00 по Гринвичу.
«Вилла» в последние сезоны навязывала борьбу фаворитам, но в прошлом сезоне финишировала четвертой, лишь в конце сезона обеспечив себе место в Лиге чемпионов. При этом команда выиграла Лигу Европы УЕФА. «Арсенал» же, выиграв титул, прервал гегемонию «Манчестер Сити», который до этого четыре раза подряд становился чемпионом.
«Арсенал» полон уверенности чемпиона. Подопечные Микеля Артеты разгромили «Манчестер Сити» и «Ковентри Сити» со счетом 3:0, завоевав Суперкубок Англии и отлично начав защиту титула. «Астон Вилла» же в первом туре была разгромлена «Брайтоном» — 0:4. Обескровленная команда пропустила четыре гола в первые 31 минуту, а Жоао Гомеш был удален в первом тайме.
«Вилла» также проиграла «Пари Сен-Жермен» в Суперкубке УЕФА. Эзри Конса может дебютировать за «Арсенал» в матче против своей бывшей команды, и его возвращение на «Вилла Парк» обещает быть холодным. Из-за травмы Уильяма Салиба у Консы есть шанс выйти в основе. Артета признал, что вел трудные разговоры с форвардами Габриэлем Мартинелли и Габриэлем Жезусом, которые, вероятно, покинут клуб.
Мартинелли, по слухам, переходит в саудовский «Аль-Хиляль» за 50 миллионов фунтов (68 миллионов долларов). Жезус, у которого контракт истекает через год, даже не тренировался в четверг. «Арсенал» также интересуется нападающим «Атлетико» Хулианом Альваресом, но Артета отказался комментировать эту тему.
Главный тренер «Виллы» Унаи Эмери прокомментировал уход Олли Уоткинса, который перешел в «Аль-Хиляль» за 50 миллионов фунтов. Эмери сказал: «Он был расстроен, но мы поговорили, и теперь все ясно. Он фантастический игрок и человек. Одна ошибка не перечеркивает все хорошее, что он сделал». На замену Уоткинсу был куплен Николас Джексон из «Челси» за 47,5 миллиона фунтов.
«Вилла» была вынуждена продать многих звезд из-за правил финансового fair play. Но Эмери настроен решительно: «Мы не хотим быть клубом, который продает игроков, но ответственность есть. Наша цель — быть конкурентоспособными и бороться за высокие места».
В последней встрече этих команд «Арсенал» победил 4:1. В прошлом сезоне на «Вилла Парк» хозяева выиграли 2:1. Всего в 208 матчах «Арсенал» побеждал 89 раз, «Вилла» — 72. Суперкомпьютер Opta дает «Арсеналу» 63% шансов на победу, а «Вилле» — лишь 16%.