Germaniyaning Sharqiy Saksoniya-Anhalt federal yerida 6-sentabr kuni bo‘lib o‘tadigan saylov oldidan shtat bosh vaziri Sven Shulze o‘zining asosiy saylovoldi shiorini qayta-qayta takrorlamoqda: “Hali hammasi hal bo‘lgani yo‘q”. Biroq uning tinglovchilari bu so‘zlarga ko‘pincha ishtiyoq bilan javob bermayapti.
Germaniya jamoatchiligi va xalqaro matbuot bu saylovni diqqat bilan kuzatmoqda. Chunki “Muqobil Germaniya uchun” (AfD) partiyasi — ichki razvedka idorasi tomonidan “tasdiqlangan o‘ng ekstremist” deb tasniflangan — ilk bor shtat hukumatini boshqarish imkoniyatiga ega bo‘lishi mumkin. So‘rovlarga ko‘ra, AfD 40 foizdan ortiq ovoz olmoqda, Shulzening markazchi Xristian-demokratik ittifoqi (CDU) esa 23 foiz atrofida.
Shulze AfD 50 foizdan pastda qolishiga va shu tariqa shtat parlamentida ko‘pchilikni qo‘lga kirita olmasligiga umid qilmoqda. Bunday holda, boshqa hech bir partiya AfD bilan koalitsiya tuzishni istamagani uchun, ular hukumat tuza olmaydi. Shulzening o‘zi esa, ehtimol, uchta hamkori bilan koalitsiya tuzib, o‘z lavozimida qolishi mumkin. “Biz hozir har bir saylovchi uchun kurashyapmiz”, dedi u DW’ga 7-avgust kuni.
Shulze Germaniya birlashuvi paytida atigi 11 yoshda edi. Endi 47 yoshli malakali sanoat muhandisi va uch farzandning otasi Germaniyaning 16 shtat bosh vaziri orasida eng yoshidir. U shtat rahbariyatini yanvar oyi oxirida, o‘tmishdoshi 71 yoshli Rayner Xazeloff deyarli 15 yillik faoliyatdan so‘ng nafaqaga chiqqanida qabul qilgan. Erta topshirish Shulzening saylovdagi istiqbolini yaxshilash uchun mo‘ljallangan edi, chunki amaldagi bosh vazir “lavozim bonusi”ga ega deb hisoblanadi.
Shulze hozir ikki million aholisi bo‘lgan shtat bo‘ylab sayohat qilmoqda. Ba’zi kunlarda uni velosipedda, velosipedchilar formasida va dubulg‘ada ko‘rish mumkin — u issiq yoz kunlarida muzqaymoq tarqatadi va kichik guruhlarda suhbatlar o‘tkazadi. U partiya rahbari, kansler Fridrix Merts hozir Germaniyada unchalik mashhur emasligini bilgan holda, tez-tez “Berlin hukumatining g‘oyalarini Saksoniya-Anhaltga sotish uchun emas”, balki “Saksoniya-Anhalt muammolarini Berlinga olib borish” vazifasi borligini ta’kidlaydi. Merts hukumatidagi hamma bu xabardan mamnun emas.
Bu, ayniqsa, Shulze saylovoldi tadbirlarida Germaniyada taniqli aktyor va komik Dieter Hallervorden bilan birga paydo bo‘lganida yaqqol namoyon bo‘ldi. Hallervorden, ilgari CDU tarafdori sifatida tanilmagan, endi saylov kampaniyasi davomida to‘rt marta Shulze bilan sahnaga chiqdi. Tadbirlar gavjum o‘tdi va ular Shulze kampaniyasining eng ko‘p tashrif buyurilgan tadbirlari qatoridan joy oldi. Komediyachi federal hukumatning mudofaa va qurol eksporti siyosatini tanqid qilishdan tortinmadi. Uning musiqiy chiqishlaridan birida fonda “G‘azoda genotsidni to‘xtating” shiorini ko‘targan namoyishchilar tasviri qisqa vaqt ko‘rindi.
Shulze partiyasining Berlindagi shtab-kvartirasidan kelgan keskin tanqidlarga xotirjamlik bilan javob berdi. U Hallervordenning ba’zi qarashlarini baham ko‘rmasligini, hattoki rad etishini, biroq so‘z erkinligiga sodiqligini ko‘rsatish uchun u bilan sahnani baham ko‘rganini ta’kidladi. AfD so‘z erkinligini bekor qilishga intiladi, u esa buni qilmaydi, dedi Shulze.
Dessau shahri dunyoga 1919-yildan boshlab san’at va arxitekturani zamonaviylikka olib chiqqan Bauhaus harakatining vatani sifatida tanilgan. Natsistlar 1933-yilda hokimiyatni qo‘lga kiritgach, bu harakatni bostirishga urinishgan. Endi, 90 yil o‘tib, AfD a’zolarining ba’zilari yana natsistlarning bu mashhur harakat haqidagi tilini takrorlamoqda: o‘tgan yilgi shtat parlamentidagi nutqida AfD vakili Hans Tomas Tillschneider Bauhausni “modernizmning noto‘g‘ri yo‘li” deb ta’riflagan — bu arxitektura tanqidchisi Pol Shultse-Naumburgning 1928-yilda yozilgan “San’at va irq” kitobidan to‘g‘ridan-to‘g‘ri iqtibos bo‘lib, u natsistlar tafakkuriga ta’sir ko‘rsatgan.
Shulze AfDni Germaniyaning o‘tmishdagi zulm davrlariga qaytishni xohlamoqda deb aybladi va o‘ta o‘ng partiyani Sharqiy Germaniyaning kommunistik diktaturasi bilan bog‘lashga harakat qildi. “AfD o‘z partiya tadbirlari oxirida GDR madhiyasini kuylaganda, bu uning aynan nimani xohlashini ko‘rsatadi: GDR kunlariga qaytish”, dedi Shulze DW’ga. “Va men bu yerda avvalgidek yana o‘zimizni devor bilan o‘rashni istamayman. Odamlar buni xohlamaydi.”
Saylovoldi tadbirlarida Shulze e’tiborni federal yoki global siyosiy masalalardan Saksoniya-Anhalt ichidagi vaziyatga qaratishga harakat qilmoqda. U ko‘pincha chet ellik xodimlarga va jahon bozorlariga eksportga tayanadigan mahalliy korxonalarni misol qilib keltiradi. Sog‘liqni saqlash va keksalarni parvarish qilish masalalarida u federal hukumat tomonidan tayinlangan komissiya tavsiyalarini muhokamasiz qabul qilishdan ogohlantiradi. Bu yana Mertsning xabariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri zid edi, u bu tavsiyalar, ba’zilar aytishicha, jamoat xizmatlariga bir qancha qisqartirishlarni o‘z ichiga oladi, so‘zma-so‘z bajarilishi kerak va bajariladi, deb aytgan edi.
Shulze esa hech narsadan qaytmayapti va Saksoniya-Anhalt aholisi uchun muhim bo‘lgan masalalarni muhokama qilishda davom etishga va’da bermoqda. “Men bu yerdagi odamlarga ishonaman”, dedi u. U Saksoniya-Anhalt aholisi shtatning “ostin-ustun qilinishiga” qarshi turishlariga umid qilmoqda. Ba’zan u saylov “Sven Shulze yoki AfD” degan masalaga borib taqalishini aytadi.

Премьер-министр земли Саксония-Анхальт Свен Шульце в преддверии выборов 6 сентября повторяет свой главный лозунг: «Все далеко не решено». Однако его аудитория редко отвечает энтузиазмом.
Немецкая общественность и международные СМИ внимательно следят за этими выборами. Никогда еще партия «Альтернатива для Германии» (AfD), классифицированная внутренней разведкой как «подтвержденный правый экстремист», не имела лучших шансов возглавить земельное правительство. Согласно опросам, AfD набирает более 40% голосов, в то время как центристский Христианско-демократический союз (ХДС) Шульце — около 23%.
Шульце надеется, что AfD останется ниже 50% и, таким образом, не сможет получить большинство в земельном парламенте — и, поскольку ни одна другая партия не захочет вступать с ней в коалицию, AfD не сможет сформировать правительство. Тогда Шульце придется формировать коалицию, возможно, с тремя партнерами, и остаться у власти. «Мы боремся за каждого избирателя прямо сейчас», — заявил он DW 7 августа.
Шульце было всего 11 лет во время воссоединения Германии. Теперь, в 47 лет, квалифицированный промышленный инженер и отец троих детей является самым молодым из 16 премьер-министров земель Германии. Он вступил в должность в конце января, когда его предшественник, 71-летний Райнер Хазелофф, ушел в отставку после почти 15 лет пребывания у власти. Досрочная передача поста должна была улучшить перспективы Шульце на выборах, ведь действующий премьер, как говорят, имеет «бонус действующего главы».
Шульце сейчас объезжает землю с населением в два миллиона человек. В некоторые дни его видели на велосипеде, в велосипедной форме и шлеме, раздающим мороженое в жаркие летние дни и участвующим в дискуссиях в малых группах. Сознавая, что его лидер партии, канцлер Фридрих Мерц, сейчас не очень популярен в Германии, он часто повторяет, что его задача — не «продавать идеи берлинского правительства Саксонии-Анхальт», а «приносить проблемы Саксонии-Анхальт в Берлин». Не все в правительстве Мерца обязательно довольны этим посланием.
Это особенно проявилось, когда Шульце появлялся на предвыборных мероприятиях в крупных городах земли вместе с Дитером Халлерфорденом — актером и комиком, который является известным именем в Германии и родился в Дессау в Саксонии-Анхальт почти 91 год назад. Халлерфорден, ранее не известный как сторонник ХДС, теперь четыре раза выходил на сцену с Шульце во время избирательной кампании. Места были переполнены, и эти мероприятия легко вошли в число наиболее посещаемых в кампании Шульце. Комик не стеснялся критиковать политику федерального правительства в области обороны и экспорта вооружений. Во время одного из его музыкальных выступлений на заднем плане ненадолго появилось изображение протестующих с плакатом с лозунгом «Остановите геноцид в Газе».
Шульце спокойно отверг резкую критику со стороны партийной штаб-квартиры в Берлине. Он заявил, что не разделяет и даже отвергает некоторые взгляды Халлерфордена, но разделил с ним сцену, чтобы продемонстрировать свою приверженность свободе слова. AfD, по словам Шульце, стремится отменить свободу слова, а он — нет.
Дессау известен во всем мире как один из центров движения «Баухаус», которое, начиная с 1919 года, привело искусство и архитектуру в современную эпоху. Нацисты пытались подавить это движение, когда пришли к власти в 1933 году. Теперь, 90 лет спустя, некоторые члены AfD снова напрямую повторяют язык нацистов о знаменитом движении: в речи в земельном парламенте в прошлом году представитель AfD Ханс Томас Тильшнайдер описал «Баухаус» как «ложный путь модернизма» — прямая цитата из книги «Искусство и раса» архитектурного критика Пауля Шульце-Наумбурга 1928 года, оказавшего влияние на нацистскую мысль.
Шульце обвинил AfD в желании вернуться к прошлым эпохам угнетения в Германии и попытался связать ультраправую партию с коммунистической диктатурой Восточной Германии. «Когда AfD поет гимн ГДР в конце своих партийных мероприятий, это показывает, чего именно она хочет: возвращения ко дням ГДР», — сказал Шульце DW. «И я не хочу, чтобы мы снова отгородились стеной, как это было здесь раньше. Люди этого не хотят».
На предвыборных мероприятиях Шульце пытается сместить акцент с федеральных или глобальных политических вопросов на ситуацию внутри Саксонии-Анхальт. Он часто ссылается на местные предприятия, которые полагаются на иностранных сотрудников и экспорт на мировые рынки. Что касается здравоохранения и ухода за пожилыми, он предупреждает против простого принятия без обсуждения рекомендаций комиссии, назначенной федеральным правительством. Это снова прямо противоречило посланию Мерца, который заявил, что эти рекомендации, которые, по мнению некоторых, содержат несколько сокращений государственных услуг, должны и будут выполняться буквально.
Шульце, однако, не сдается и пообещал продолжать обсуждать вопросы, важные для жителей Саксонии-Анхальт. «Я доверяю людям здесь», — сказал он. Он говорит, что рассчитывает на то, что жители Саксонии-Анхальт выступят против «переворачивания» своей земли. Иногда он говорит, что выборы сводятся к «Свену Шульце или AfD».