AQSh harbiy kuchlari Eronning Islom inqilobi qo'riqchilari korpusi (IRGC) nishonlariga yangi zarbalar berdi. Markaziy qo'mondonlik (CENTCOM) ma'lumotiga ko'ra, hujumlar IRGCning Hormuz bo'g'ozida tijorat kemalariga va mintaqadagi amerikalik harbiylarga qilgan hujumlariga javoban amalga oshirildi.
Eron tomoni darhol javob qaytarishini ma'lum qildi. IRGC matbuot kotibi Husayn Muhibbiy bayonotida: "Tajovuzkorlarni qattiq jazo kutmoqda, Amerika esa yangi hujumlaridan pushaymon bo'ladi", dedi. Bu vaziyat mintaqada yangi to'qnashuvlar siklini boshlashi mumkin, chunki Eron avval ham Amerika bazalariga hujum qilgan.
Eronning yarim rasmiy Tasnim agentligi mamlakat janubida, jumladan Konarak, Bandar-Abbos va Qeshm orolida portlashlar sodir bo'lganini xabar qildi. AQSh prezidenti Donald Tramp seshanba kungi zarbalarni "katta va kuchli" deb atadi va Eronga javob qaytarmaslik haqida ogohlantirdi.
Tramp o'zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida: "Agar muvaffaqiyatsiz Eron davlati bu oqlangan hujumga javob qaytarsa, ular yana ham og'irroq va yuqoriroq darajada zarba oladi, lekin bu eng katta zarba bo'lmaydi, eng kattasi hali oldinda va u tugagach, Eron Islom Respublikasidan juda oz narsa qoladi", deb yozdi.
AQSh Davlat departamenti Yaqin Sharqdagi amerikaliklarga hushyor bo'lish va sayohatdagi uzilishlarga tayyor bo'lishni tavsiya qildi. "Eron va Eronga yaqin guruhlar AQSh manfaatlarini chet elda yoki Amerika bilan bog'liq joylarda nishonga olishi mumkin", deyiladi bayonotda.
Seshanba kungi zarbalar yakshanba kungi o'zaro hujumlardan keyin sodir bo'ldi. O'shanda AQSh harbiylari Eron janubidagi Larak orolini bombardimon qilgan, Tehron esa Iordaniyadagi Amerika bazasiga raketa hujumi uyushtirgan edi. Tramp yakshanba kungi to'qnashuvlarga javoban Eronga "qattiq" zarba berishga va'da bergan edi.
Bu janglar iyul oyidan beri ikki davlat o'rtasidagi birinchi hujumlar bo'ldi. Tramp ma'muriyati avval harbiy zarbalardan iqtisodiy bosimga o'tishni rejalashtirgan edi. AQSh Eron portlariga dengiz blokadasini o'rnatgan va Tehronga savdo qiluvchi sheriklariga ikkilamchi sanksiyalar bilan tahdid qilmoqda.
Biroq Eron hali ham global energiya savdosi uchun muhim bo'lgan Hormuz bo'g'ozi ustidan nazoratni saqlab kelmoqda. Tramp va uning yordamchilari AQSh blokadaga qaramay, har kuni millionlab barrel neftni bo'g'oz orqali o'tkaza olayotganini da'vo qilmoqda. Shunga qaramay, bo'g'oz atrofida kemalarga hujumlar deyarli har kuni qayd etilmoqda.
Dushanba kuni Buyuk Britaniyaning dengiz savdosi operatsiyalari (UKMTO) xabariga ko'ra, neft tankeri Hormuz bo'g'ozidan o'tayotganda uchta "noma'lum snaryad" bilan urilgan. Hormuzdagi inqiroz energiya narxlarining oshishiga olib keldi. Seshanba kungi zarbalardan so'ng bir barrel neft narxi 4 foizdan ko'proqqa oshdi. AQShda bir gallon benzin narxi endi o'rtacha 4 dollardan oshdi, urushdan oldin esa 3 dollardan kam edi.

Американские военные нанесли новые удары по объектам Корпуса стражей исламской революции (КСИР) в Иране. Центральное командование (CENTCOM) заявило, что атаки стали ответом на недавние попытки КСИР атаковать коммерческие суда в Ормузском проливе и американских военнослужащих в регионе.
Иранская сторона немедленно пообещала ответить. Пресс-секретарь КСИР Хоссейн Мохебби заявил: «Агрессоров ждет суровое наказание, и Америка пожалеет о своих новых атаках». Это может спровоцировать новый цикл конфронтации, поскольку Иран ранее уже наносил удары по американским базам.
Полуофициальное агентство Tasnim сообщило о взрывах на юге страны, в том числе в Конараке, Бендер-Аббасе и на острове Кешм. Президент США Дональд Трамп назвал удары «крупными и мощными» и предупредил Иран о последствиях в случае ответа.
В своем посте в соцсетях Трамп написал: «Если несостоявшаяся нация Ирана ответит на эту оправданную атаку, они будут поражены снова, на гораздо более высоком уровне, но это не будет самой большой атакой, самая большая ждет своего часа, и когда она закончится, от Исламской Республики Иран мало что останется!»
Госдепартамент США призвал американцев на Ближнем Востоке сохранять бдительность и готовиться к перебоям в поездках, предупредив о «потенциальной непредвиденной эскалации». В заявлении отмечается, что «Иран и поддерживающие его группы могут нацелиться на интересы США за рубежом или в местах, связанных с США».
Удары во вторник последовали за обменом атаками в воскресенье, когда США бомбили остров Ларак, а Тегеран запустил ракеты по базе в Иордании. Трамп пообещал «жестко» ударить по Ирану в ответ на воскресные столкновения.
Эти бои стали первыми с июля. Администрация Трампа ранее заявляла о переходе от военных ударов к экономическому давлению. США ввели морскую блокаду иранских портов и угрожают вторичными санкциями торговым партнерам Тегерана.
Однако Иран сохраняет контроль над Ормузским проливом, важной артерией мировой энергетики. Трамп и его помощники утверждают, что США ежедневно проводят миллионы баррелей нефти через пролив, несмотря на блокаду. Тем не менее, атаки на суда фиксируются почти ежедневно.
В понедельник UKMTO сообщило, что нефтяной танкер был поражен тремя «неизвестными снарядами» при прохождении через пролив. Кризис в Ормузе привел к росту цен на энергоносители: цена барреля нефти выросла более чем на 4% после ударов во вторник. В США средняя цена галлона бензина превысила 4 доллара, тогда как до войны была ниже 3 долларов.