Buyuk Britaniya Yashillar partiyasi rahbari Zak Polanski sobiq bosh vazir Keyr Starmer bo‘shatgan parlament o‘rindig‘i uchun saylovda qatnashish niyatida ekanligini ma’lum qildi. Bu haqda mahalliy ommaviy axborot vositalari xabar berdi.
Polanski Camden New Journal nashriga bergan intervyusida, u Holborn va Sent-Pankras saylov okrugida Yashillar partiyasidan nomzod bo‘lishini aytdi. Bu okrug an’anaviy ravishda chap qanot saylovchilarga ega bo‘lib, 2024-yilda Starmer bu yerda ishonchli g‘alaba qozongan, biroq ovozlar ulushi sezilarli darajada kamaygan edi.
“Men bu jamoada ko‘p yillar yashab, ishlaganman. Men uni yaxshi bilaman va uni sevaman”, dedi chap qanot partiya yetakchisi. “Bu Londonni o‘ziga xos qiladigan ko‘p narsalarni ifodalaydi. Bu joyni parlamentda vakillik qilish imkoniyatidan juda hayajondaman.”
Ushbu bayonot sobiq Buyuk Britaniya bosh vaziri Keyr Starmerning parlament a’zoligidan ketishini e’lon qilganidan bir necha kun o‘tib berildi. Starmer seshanba kuni 11 yildan so‘ng Londonning Holborn va Sent-Pankras okrugidan deputatlikdan ketish “to‘g‘ri vaqt” ekanligini aytdi.
Bu e’lon uning Buyuk Britaniya bosh vaziri lavozimidan iste’foga chiqqanidan olti hafta o‘tib sodir bo‘ldi. U hukumatdagi Leyboristlar partiyasi deputatlari qo‘llab-quvvatlashini yo‘qotgan edi.
Ikki yil avval o‘tkazilgan umumiy saylovda, asosan Isroilning G‘azodagi falastinliklarga qarshi genotsid urushiga qarshi chiqqan mustaqil nomzod Holborn va Sent-Pankras okrugida deyarli 19 foiz ovoz olgan, Yashillar partiyasi nomzodi esa 10 foizdan ko‘proq ovoz to‘plagan edi.
“Leyboristlar korporatsiyalar va katta pullar tarafini oladi”, deb yozdi Polanski X’dagi sahifasida. “Men xalq va jamoalarimiz tarafini olaman.”
Polanski bir yil oldin Yashillar yetakchisi bo‘lganidan beri partiya Leyboristlar chap qanotidan ovozlarni tortib olishda ma’lum yutuqlarga erishdi. Buyuk Manchesterda kutilmagan saylov g‘alabasini qo‘lga kiritdi – hozirgi bosh vazir Endi Byornxem uzoq yillar mer bo‘lgan – va milliy miqyosda so‘rovlarda 20 foizgacha ovoz to‘pladi.
Biroq, Polanskining shaxsiy mashhurligi aprel oyida shimoliy Londonda ikki yahudiy shaxsni pichoqlaganlikda gumon qilingan shaxsni hibsga olishda politsiya xodimlarini tanqid qilganidan so‘ng pasaydi, deb xabar beradi YouGov so‘rov tashkiloti.

Лидер Партии зеленых Великобритании Зак Полански заявил о намерении участвовать в выборах на место в парламенте, освобожденное бывшим премьер-министром от лейбористов Киром Стармером. Об этом сообщают местные СМИ.
Полански сообщил Camden New Journal, что будет кандидатом от зеленых в округе Холборн и Сент-Панкрас, который традиционно поддерживает левых. В 2024 году Стармер уверенно победил здесь, хотя его доля голосов значительно сократилась.
«Я жил и работал в этом сообществе много лет. Я хорошо его знаю и люблю», — сказал лидер левой партии. «Оно представляет многие из тех вещей, которые делают Лондон особенным. Я очень взволнован перспективой представлять это место в парламенте».
Это заявление прозвучало через несколько дней после того, как бывший премьер-министр Кир Стармер объявил о своем уходе из парламента. Во вторник Стармер заявил, что пришло «подходящее время» уйти в отставку с поста депутата от округа Холборн и Сент-Панкрас в Лондоне после 11 лет работы.
Это объявление было сделано через шесть недель после его отставки с поста премьер-министра Великобритании, когда он потерял поддержку депутатов правящей Лейбористской партии.
На всеобщих выборах два года назад независимый кандидат, который в основном выступал против геноцидной войны Израиля против палестинцев в Газе, набрал почти 19 процентов голосов в округе Холборн и Сент-Панкрас, а кандидат от зеленых получил более 10 процентов.
«Лейбористы защищают корпорации и большие деньги», — написал Полански в X. «Я буду защищать людей и наши сообщества».
С тех пор как Полански стал лидером зеленых год назад, партия добилась определенных успехов в переманивании голосов у левого крыла лейбористов, одержав неожиданную победу на дополнительных выборах в Большом Манчестере — где нынешний премьер-министр Энди Бернэм был многолетним мэром — и набрав до 20 процентов в общенациональных опросах.
Однако личная популярность Полански пострадала после того, как он раскритиковал полицейских за их действия при аресте мужчины, который, как утверждается, нанес ножевые ранения двум евреям в северном Лондоне в апреле, согласно опросам YouGov.